Kość strzałkowa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Kość strzałkowa (łac. fibula) wchodzi w skład kośćca goleni. Leży wzdłuż bocznej strony kości piszczelowej, z którą łączy się zarówno u góry, jak i u dołu.

Kość strzałkowa

Jak zbudowana jest kość strzałkowa?

Kość strzałkowa jest znacznie cieńsza niż piszczel, a w stosunku do swej długości jest najbardziej smukła ze wszystkich kości długich. U góry (łącząc się z kością piszczelową) nie bierze udziału w budowie stawu kolanowego. Z kolei u dołu sięga poniżej piszczeli i łączy się z nią tworząc część boczną stawu skokowego górnego.

Na kości strzałkowej wyróżnić można:

  • trzon;
  • koniec bliższy, zwany głową;
  • koniec dalszy, czyli kostka boczna.

Strzałka zbudowana jest według typu kości długich. Trzon zawiera jamę szpikową. Oba końce kości zbudowane są z istoty gąbczastej pokrytej warstwą istoty zbitej, trzon zaś wyłącznie z istoty zbitej.

Głowę strzałki można wyczuć poprzez skórę, którą uwypukla. Wyczuwalna jest także dolna trzecia część powierzchni bocznej strzałki i cała kostka boczna.

Trzon strzałki

W przekroju poprzecznym jest mniej więcej trójkątny. Odróżniamy na nim 3 powierzchnie odgraniczone od siebie trzema brzegami. Wzdłuż jednej z tych powierzchni (tylnej) biegnie grzebień przyśrodkowy.

Brzegi

Brzeg przedni jest najdłuższy i najostrzejszy. Do niego przyczepia się przegroda międzymięśniowa przednia, która oddziela grupę prostowników, położonych bardziej przyśrodkowo od mięśni strzałkowych biegnących na powierzchni bocznej.

Brzeg tylny w części dolnej przechodzi w tylny brzeg kostki bocznej. Do niego przyczepia się przegroda międzymięśniowa tylna, która oddziela mięśnie strzałkowe położone bocznie od grupy zginaczy na powierzchni tylnej.

Brzeg międzykostny natomiast leży przyśrodkowo od brzegu przedniego, do którego w górze może się znacznie przybliżać. Brzeg ten służy do przyczepu błony międzykostnej goleni, która oddziela grupę prostowników z przodu od grupy zginaczy leżących z tyłu.

Powierzchnie

Wyróżnia się powierzchnię przyśrodkową, boczną oraz tylną.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Przyśrodkowa leży między brzegiem przednim, a międzykostnym. Jest wąska i rynienkowato wyżłobiona w kierunku podłużnym. Przyczepiają się do niej 3 mięśnie:

  • prostownik długi palców;
  • prostownik długi palucha;
  • strzałkowy trzeci.

Powierzchnia boczna skierowana do przodu i bocznie jest miejscem przyczepu mięśnia strzałkowego długiego i krótkiego.

Z kolei powierzchnia tylna (największa ze wszystkich) leży między brzegiem tylnym, a międzykostnym. W jej górnych 2/3 częściach występuje ostry i wydatny grzebień przyśrodkowy. Dzieli on powierzchnię tylną na 2 części.

Koniec bliższy

Twory zgrubienie zwane głową strzałki. Ku górze głowa przedłuża się w tępy wierzchołek, a na stronie przyśrodkowej znajduje się równa powierzchnia stawowa dla połączenia z odpowiednią powierzchnią na kłykciu bocznym kości piszczelowej. Strzałka nie bierze zatem udziału w budowie stawu kolanowego.

Do strony bocznej głowy przyczepia się mięsień dwugłowy uda i więzadło poboczne strzałkowe. Do strony przedniej natomiast górne włókna mięśnia strzałkowego długiego i mięśnia prostownika długiego palców. Od strony tylnej można znaleźć przyczep górnych włókien mięśnia płaszczkowatego.

Głowę od trzonu oddziela zwykle przewężenie zwane szyjką strzałki.

Koniec dalszy

Koniec dalszy, czyli kostka boczna, poszerza się i grubieje. Sięga bardziej ku dołowi od kostki przyśrodkowej i kończy się tępym wierzchołkiem stanowiącym przyczep więzadła piętowo-strzałkowego.

Na stronie przyśrodkowej posiada powierzchnię stawową dla kości skokowej, a powyżej tej powierzchni przylega do wcięcia strzałkowego kości piszczelowej. Do brzegu przedniego przyczepia się więzadło piszczelowo-strzałkowe przednie, a niżej więzadło skokowo-strzałkowe przednie. Na brzegu tylnym biegnie płytka bruzda dla ścięgien mięśnia strzałkowego długiego i krótkiego, a poza tym przyczepia się do niego więzadło piszczelowo-strzałkowe tylne.

Zobacz również: Mięśnie kończyny dolnej – przyczepy i funkcje.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *