Reklama

Kość skokowa – budowa

Spis treści

Kość skokowa (łac. talus) zajmuje górną i środkową część stępu. Od dołu spoczywa na kości piętowej, od góry – unosi na sobie kość piszczelową, do przodu sąsiaduje z kością łódkowatą. Jest połączona stawowo po obu stronach z kostkami kości podudzia.

Kość skokowa

Zobacz również: stopa – stawy, więzadła, mięśnie

Kość skokowa – budowa

Kość skokowa jest drugą z kolei kością stępu pod względem wielkości. W rezultacie na jej budowę składa się położony do tyłu trzon, będąca w części środkowej szyjka oraz głowa w części przedniej.

To dość ciekawa kość, ponieważ nie przyczepia się do niej żaden mięsień.

Blaszki obfitej istoty gąbczastej kości skokowej biegną w przedłużeniu beleczek dalszego końca kości piszczelowej. Tym samym przenoszą one ciśnienie masy ciała na sklepienie stopy.

Cechą charakterystyczną dla człowieka, gdyż bezpośrednio związaną z dwunożnym chodem, jest sklepienie kośćca stopy zarówno w kierunku podłużnym, jak i poprzecznym. Podłużne uwypuklenie stopy łączy się z budową i położeniem kości piętowej. Natomiast uwypuklenie stopy poprzeczne uwidacznia się w skręceniu głowy kości skokowej.

Trzon

Trzon na powierzchni górnej dźwiga bloczek, który stanowi połączenie stawowe z kośćmi podudzia. Po stronie bocznej bloczek ma wklęsłą powierzchnię kostkową boczną z bocznie skierowanym trójkątnym wyrostkiem bocznym. Pokryty jest chrząstką i łączy się stawowo z kostką boczną. Natomiast na powierzchni przyśrodkowej bloczka znajduje się wąska powierzchnia kostkowa przyśrodkowa, również pokryta chrząstką jako połączenie stawowe z kostką przyśrodkową.

Na tylnej powierzchni trzonu znajduje się wyrostek tylny, który poprzez bruzdę ścięgna zginacza długiego palucha jest podzielony na guzek przyśrodkowy i guzek boczny.

Powierzchnia dolna trzonu zawiera powierzchnię stawową piętową tylną, która jest jedną z trzech powierzchni stawowych, którą kość skokowa opiera się na kości piętowej. Powierzchnie stawowe piętowe środkowa i przednia leżą na powierzchni dolnej szyjki kości skokowej, są znacznie mniejsze od powierzchni tylnej. Pomiędzy nimi znajduje się bruzda kości skokowej. W efekcie razem z rowkiem na powierzchni górnej kości piętowej tworzy ona zatokę stępu. W tej z kolei znajduje się więzadło skokowo-piętowe międzykostne.

Szyjka

Szyjka kości skokowej leży między trzonem, a głową. Jest zwężoną częścią kości skierowaną do przodu i przyśrodkowo. To ważna struktura, ponieważ jej powierzchnia górna i przyśrodkowa stanowi miejsce przyczepu więzadeł, a powierzchnia boczna przechodzi w bruzdę kości skokowej.

Głowa

Głowa kości skokowej jest skierowana przyśrodkowo i do przodu. W jej przedniej części znajduje się powierzchnia stawowa łódkowata, która łączy się z kością łódkowatą. Natomiast powierzchnia dolna zawiera boczną powierzchnię stawową – powierzchnię stawową piętową przednią oraz przyśrodkową, która uzupełnia panewkę stawu skokowego dolnego między kością piętową a łódkowatą.

Zobacz również: skręcenie stawu skokowego

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *