Kość skokowa (łac. talus) zajmuje górną i środkową część stępu. Od dołu spoczywa na kości piętowej, od góry unosi na sobie kość piszczelową, do przodu sąsiaduje z kością łódkowatą. Jest połączona stawowo po obu stronach z kostkami kości podudzia.
Kość skokowa – budowa
Kość skokowa jest drugą z kolei kością stępu pod względem wielkości. W rezultacie na jej budowę składa się położony do tyłu trzon, będąca w części środkowej szyjka oraz głowa w części przedniej. To dość ciekawa kość, ponieważ nie przyczepia się do niej żaden mięsień. Blaszki obfitej istoty gąbczastej kości skokowej biegną w przedłużeniu beleczek dalszego końca kości piszczelowej. Tym samym przenoszą one ciśnienie masy ciała na sklepienie stopy.
Cechą charakterystyczną dla człowieka, gdyż bezpośrednio związaną z dwunożnym chodem, jest sklepienie kośćca stopy zarówno w kierunku podłużnym, jak i poprzecznym. Podłużne uwypuklenie stopy łączy się z budową i położeniem kości piętowej. Natomiast uwypuklenie stopy poprzeczne uwidacznia się w skręceniu głowy kości skokowej.
Zobacz również: Stopa – stawy, więzadła, mięśnie.
Trzon
Trzon kości skokowej na powierzchni górnej dźwiga bloczek, który stanowi połączenie stawowe z kośćmi podudzia. Po stronie bocznej bloczek ma wklęsłą powierzchnię kostkową boczną z bocznie skierowanym trójkątnym wyrostkiem bocznym. Pokryty jest chrząstką i łączy się stawowo z kostką boczną. Natomiast na powierzchni przyśrodkowej bloczka znajduje się wąska powierzchnia kostkowa przyśrodkowa, również pokryta chrząstką jako połączenie stawowe z kostką przyśrodkową.
Na tylnej powierzchni trzonu znajduje się wyrostek tylny, który poprzez bruzdę ścięgna mięśnia zginacza długiego palucha jest podzielony na guzek przyśrodkowy i guzek boczny.
Powierzchnia dolna trzonu zawiera powierzchnię stawową piętową tylną, która jest jedną z trzech powierzchni stawowych, którą kość skokowa opiera się na kości piętowej. Powierzchnie stawowe piętowe środkowa i przednia leżą na powierzchni dolnej szyjki kości skokowej, są znacznie mniejsze od powierzchni tylnej. Pomiędzy nimi znajduje się bruzda kości skokowej. W efekcie razem z rowkiem na powierzchni górnej kości piętowej tworzy ona zatokę stępu. W tej z kolei znajduje się więzadło skokowo-piętowe międzykostne.
Szyjka
Szyjka kości skokowej leży między trzonem, a głową. Jest zwężoną częścią kości skierowaną do przodu i przyśrodkowo. To ważna struktura, ponieważ jej powierzchnia górna i przyśrodkowa stanowi miejsce przyczepu więzadeł, a powierzchnia boczna przechodzi w bruzdę kości skokowej.
Głowa
Głowa kości skokowej skierowana jest przyśrodkowo i do przodu. W jej przedniej części znajduje się powierzchnia stawowa łódkowata, która łączy się z kością łódkowatą. Natomiast powierzchnia dolna zawiera boczną powierzchnię stawową, powierzchnię stawową piętową przednią oraz przyśrodkową, która uzupełnia panewkę stawu skokowego dolnego między kością piętową a łódkowatą.
Zobacz również: Skręcenie stawu skokowego.
Polecane produkty:
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... | |
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.