Szukaj
Szukaj

Kość skokowa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Kość skokowa (łac. talus) zajmuje górną i środkową część stępu. Od dołu spoczywa na kości piętowej, od góry unosi na sobie kość piszczelową, do przodu sąsiaduje z kością łódkowatą. Jest połączona stawowo po obu stronach z kostkami kości podudzia.

Kość skokowa (łac. talus)

Kość skokowa – budowa

Kość skokowa jest drugą z kolei kością stępu pod względem wielkości. W rezultacie na jej budowę składa się położony do tyłu trzon, będąca w części środkowej szyjka oraz głowa w części przedniej. To dość ciekawa kość, ponieważ nie przyczepia się do niej żaden mięsień. Blaszki obfitej istoty gąbczastej kości skokowej biegną w przedłużeniu beleczek dalszego końca kości piszczelowej. Tym samym przenoszą one ciśnienie masy ciała na sklepienie stopy.

Cechą charakterystyczną dla człowieka, gdyż bezpośrednio związaną z dwunożnym chodem, jest sklepienie kośćca stopy zarówno w kierunku podłużnym, jak i poprzecznym. Podłużne uwypuklenie stopy łączy się z budową i położeniem kości piętowej. Natomiast uwypuklenie stopy poprzeczne uwidacznia się w skręceniu głowy kości skokowej.

Zobacz również: Stopa – stawy, więzadła, mięśnie.

Trzon

Trzon kości skokowej na powierzchni górnej dźwiga bloczek, który stanowi połączenie stawowe z kośćmi podudzia. Po stronie bocznej bloczek ma wklęsłą powierzchnię kostkową boczną z bocznie skierowanym trójkątnym wyrostkiem bocznym. Pokryty jest chrząstką i łączy się stawowo z kostką boczną. Natomiast na powierzchni przyśrodkowej bloczka znajduje się wąska powierzchnia kostkowa przyśrodkowa, również pokryta chrząstką jako połączenie stawowe z kostką przyśrodkową.

Patronite
Patronite

Na tylnej powierzchni trzonu znajduje się wyrostek tylny, który poprzez bruzdę ścięgna mięśnia zginacza długiego palucha jest podzielony na guzek przyśrodkowy i guzek boczny.

Powierzchnia dolna trzonu zawiera powierzchnię stawową piętową tylną, która jest jedną z trzech powierzchni stawowych, którą kość skokowa opiera się na kości piętowej. Powierzchnie stawowe piętowe środkowa i przednia leżą na powierzchni dolnej szyjki kości skokowej, są znacznie mniejsze od powierzchni tylnej. Pomiędzy nimi znajduje się bruzda kości skokowej. W efekcie razem z rowkiem na powierzchni górnej kości piętowej tworzy ona zatokę stępu. W tej z kolei znajduje się więzadło skokowo-piętowe międzykostne.

Szyjka

Szyjka kości skokowej leży między trzonem, a głową. Jest zwężoną częścią kości skierowaną do przodu i przyśrodkowo. To ważna struktura, ponieważ jej powierzchnia górna i przyśrodkowa stanowi miejsce przyczepu więzadeł, a powierzchnia boczna przechodzi w bruzdę kości skokowej.

Głowa

Głowa kości skokowej skierowana jest przyśrodkowo i do przodu. W jej przedniej części znajduje się powierzchnia stawowa łódkowata, która łączy się z kością łódkowatą. Natomiast powierzchnia dolna zawiera boczną powierzchnię stawową, powierzchnię stawową piętową przednią oraz przyśrodkową, która uzupełnia panewkę stawu skokowego dolnego między kością piętową a łódkowatą.

Zobacz również: Skręcenie stawu skokowego.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.