Mięsień prostownik długi palucha

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień prostownik długi palucha (łac. musculus extensor hallucis longus) należy do grupy przedniej mięśni goleni wraz z mięśniem piszczelowym przednim, mięśniem prostownikiem długim palców oraz mięśniem strzałkowym trzecim. Wszystkie one unerwiane są przez nerw strzałkowy głęboki, pochodzący z warstwy tylnej splotu krzyżowego.

Mięsień prostownik długi palucha (łac. musculus extensor hallucis longus)

Mięsień prostownik długi palucha – budowa

Mięsień prostownik długi palucha lokalizuje się między mięśniem piszczelowym przednim, a prostownikiem długim palców. Przykrywają go one szczelnie już od przyczepu początkowego, w związku z czym omawiany mięsień wstępuje na powierzchnie dopiero w dolnej części goleni. Przyczepy prezentują się następująco:

  • przyczep początkowy (pp): środkowa część powierzchni przyśrodkowej kości strzałkowej oraz błona międzykostna do niego przylegająca;
  • przyczep końcowy (pk): powierzchnia grzbietowa podstawy dalszego paliczka palucha.

Włókna od przyczepu początkowego biegną równolegle ku dołowi, a także do przodu. Dopiero w dolnej części kości strzałkowej na jej przednim przebiegu przekształcają się w płaskie ścięgno. Biegnie ono przez przedział boczny troczka górnego prostowników i przez przedział środkowy troczka dolnego prostowników, po czym kieruje się do przodu i przyśrodkowo, tworząc przyczep końcowy.

Należy wiedzieć, że na grzbiecie stopy znajduje się długa pochewka maziowa obejmująca ścięgno tego mięśnia. Zdarzają się także przypadki, w których mięsień wysyła pasmo ścięgniste lub mięśniowe do I kości śródstopia. Brzusiec mięśniowy może wówczas rozpoczynać się na mięśniu piszczelowym przednim bądź na prostowniku długim palców.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Mięsień prostownik długi palucha – czynność  (funkcje)

Mięsień prostownik długi palucha jest bardzo silną strukturą prostującą paluch, przy czym odpowiada również za grzbietowe zginanie stopy. W zależności od swojego położenia może w niewielkim stopniu nawracać lub odwracać stopę.

Unerwienie mięśnia prostownika długiego palucha

Za unerwienie mięśnia prostownika długiego palucha odpowiada nerw strzałkowy głęboki, podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych mięśni zaliczanych do grupy przedniej mięśni goleni. Nerw ten pochodzi z segmentów L4-L5 oraz S1.

Unaczynienie mięśnia prostownika długiego palucha

Za unaczynienie tego mięśnia odpowiada tętnica piszczelowa przednia.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
  3. Ignasiak Z., Janusz A., Jarosińska A., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2013.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *