Szukaj
Szukaj

Mięsień prostownik długi palucha

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień prostownik długi palucha (łac. musculus extensor hallucis longus) należy do grupy przedniej mięśni goleni wraz z mięśniem piszczelowym przednim, mięśniem prostownikiem długim palców oraz mięśniem strzałkowym trzecim. Wszystkie one unerwiane są przez nerw strzałkowy głęboki, pochodzący z warstwy tylnej splotu krzyżowego.

Mięsień prostownik długi palucha (łac. musculus extensor hallucis longus)

Mięsień prostownik długi palucha – budowa

Mięsień prostownik długi palucha lokalizuje się między mięśniem piszczelowym przednim, a prostownikiem długim palców. Przykrywają go one szczelnie już od przyczepu początkowego, w związku z czym omawiany mięsień wstępuje na powierzchnie dopiero w dolnej części goleni. Przyczepy prezentują się następująco:

  • przyczep początkowy (pp): środkowa część powierzchni przyśrodkowej kości strzałkowej oraz błona międzykostna do niego przylegająca;
  • przyczep końcowy (pk): powierzchnia grzbietowa podstawy dalszego paliczka palucha.

Włókna od przyczepu początkowego biegną równolegle ku dołowi, a także do przodu. Dopiero w dolnej części kości strzałkowej na jej przednim przebiegu przekształcają się w płaskie ścięgno. Biegnie ono przez przedział boczny troczka górnego prostowników i przez przedział środkowy troczka dolnego prostowników, po czym kieruje się do przodu i przyśrodkowo, tworząc przyczep końcowy.

Należy wiedzieć, że na grzbiecie stopy znajduje się długa pochewka maziowa obejmująca ścięgno tego mięśnia. Zdarzają się także przypadki, w których mięsień wysyła pasmo ścięgniste lub mięśniowe do I kości śródstopia. Brzusiec mięśniowy może wówczas rozpoczynać się na mięśniu piszczelowym przednim bądź na prostowniku długim palców.

Patronite
Patronite

Mięsień prostownik długi palucha – czynność  (funkcje)

Mięsień prostownik długi palucha jest bardzo silną strukturą prostującą paluch, przy czym odpowiada również za grzbietowe zginanie stopy. W zależności od swojego położenia może w niewielkim stopniu nawracać lub odwracać stopę.

Unerwienie mięśnia prostownika długiego palucha

Za unerwienie mięśnia prostownika długiego palucha odpowiada nerw strzałkowy głęboki, podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych mięśni zaliczanych do grupy przedniej mięśni goleni. Nerw ten pochodzi z segmentów L4-L5 oraz S1.

Unaczynienie mięśnia prostownika długiego palucha

Za unaczynienie tego mięśnia odpowiada tętnica piszczelowa przednia.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
  3. Ignasiak Z., Janusz A., Jarosińska A., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2013.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *