Mięsień strzałkowy krótki (łac. musculus peroneus brevis) należy do grupy bocznej mięśni goleni. Leży poniżej mięśnia strzałkowego długiego, lecz jest od niego znacznie krótszy i biegnie od połowy wysokości goleni do brzegu bocznego stopy.
Topografia
Mięsień strzałkowy krótki leży na powierzchni bocznej goleni na kości strzałkowej – częściowo powierzchownie, a częściowo przykryty mięśniem strzałkowym długim. Do przodu graniczy z mięśniem prostownikiem długim palców i mięśniem strzałkowym trzecim, a do tyłu z mięśniem zginaczem długim palucha.
Mięsień strzałkowy krótki – budowa
pp:
mięsień strzałkowy krótki rozpoczyna się na:
- środkowej części powierzchni bocznej trzony kości strzałkowej;
- przegrodach międzymięśniowych – przedniej i tylnej.
Brzusiec mięśnia sięga ku dołowi, aż do okolicy kostki bocznej, a jego powierzchnia jest ścięgnista. Wzdłuż niej ślizga się ścięgno mięśnia strzałkowego długiego. Następnie kieruje się do przodu, na stronę boczną kości piętowej i biegnie nad jej bloczkiem strzałkowym.
pk:
przyczep końcowy mięśnia znajduje się na guzowatości V kości śródstopia. Mięsień wysyła przeważnie również delikatne ścięgno do palca V.
Mięsień strzałkowy krótki – czynność (funkcje)
Mięsień strzałkowy krótki działa podobnie jak mięsień strzałkowy długi, lecz słabiej. Zgina stopę w kierunku podeszwowym, nawraca ją i odwodzi.
Oba mięśnie strzałkowe wraz z mięśniem strzałkowym trzecim są mięśniami płaskostopia, ponieważ w działaniu na staw skokowy dolny powodują nawracanie i odwodzenie stopy. Ustawiają więc stopę w takim położeniu, w jakim kość skokowa mogłaby się obsunąć z kości piętowej.
Unaczynienie mięśnia strzałkowego krótkiego
Unaczynienie mięśnia strzałkowego krótkiego pochodzi od tętnicy strzałkowej i tętnicy piszczelowej przedniej.
Unerwienie mięśnia strzałkowego krótkiego
Mięsień strzałkowy krótki unerwia nerw strzałkowy powierzchowny.
Mięsień strzałkowy krótki – ćwiczenia
Ze względu na to, że mięsień strzałkowy krótki między innymi odpowiada za zgięcie podeszwowe stopy, można go wzmacniać poprzez unoszenie ciała na palcach stóp. W tym celu należy wspiąć się na palce w pozycji stojącej, utrzymać się 3-5 sekund oraz wrócić do pozycji wyjściowej. Na początek zaleca się 2-3 serie po 10 powtórzeń.
Rozciąganie mięśnia można wykonywać w siadzie płaskim, próbując dotknąć dłońmi palców stóp. Należy przy tym zwrócić uwagę, aby kończyny dolne nie zginały się w stawach kolanowych.
Polecane produkty:
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... | |
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
- Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
- Ignasiak Z., Anatomia układu ruchu, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2013.