Mięsień piszczelowy tylny (łac. musculus tibialis posterior) leży głęboko między dwoma długimi zginaczami palców. Posiada płaski, podłużny i pierzasty kształt. Należy do warstwy głębokiej grupy tylnej mięśni goleni.
Topografia
Na goleni mięsień piszczelowy tylny przykryty jest mięśniem płaszczkowatym i częściowo mięśniem zginaczem długim palców oraz mięśniem zginaczem palucha. Dalej spoczywa on na błonie międzykostnej i przylegających do niej częściach obu kości goleni. Przy opuszczaniu stopy lub ruchach odwracania, ścięgno mięśnia piszczelowego tylnego wyraźnie występuje pod skórą do tyłu i poniżej kostki przyśrodkowej.
Mięsień piszczelowy tylny – budowa
Mięsień piszczelowy tylny rozpoczyna się na:
- przyczep początkowy (pp):
– powierzchni tylnej górnej części błony międzykostnej;
– przylegających do błony międzykostnej częściach kości piszczelowej i kości strzałkowej (zstępując do połowy długości goleni);
– blaszce głębokiej powięzi goleni.
Następnie włókna mięśniowe biegną pod łukiem ścięgnistym dla mięśnia zginacza długiego palców na tylną stronę kości piszczelowej. W jej dolnej trzeciej części przechodzą w szerokie ścięgno. Dalej, leży ono w bruździe kostki przyśrodkowej. Jest tam otoczone pochewką maziową i umocowane troczkiem zginaczy.
W dalszej kolejności biegnie łukowato na powierzchni przyśrodkowej więzadła trójgraniastego i kieruje się na stopę. W rezultacie przylega bezpośrednio do kostki i więzadeł. Mięsień piszczelowy tylny kończy się głównie na:
- przyczep końcowy (pk):
– guzowatości kości łódkowatej;
– kości klinowatej przyśrodkowej.
Dodatkowo należy wiedzieć, że wysyła także promieniste pasma ścięgniste do:
- pośredniej i bocznej kości klinowatej;
- II, III i IV kości śródstopia;
- kości sześciennej.
Włókna wsteczne mogą sięgać nawet do kości piętowej.
Pochewka maziowa mięśnia rozpoczyna się powyżej kostki przyśrodkowej i kończy w pobliżu kości łódkowatej. Ponadto mięsień piszczelowy tylny posiada kaletkę maziową, która występuje między ścięgnem mięśnia piszczelowego tylnego, a kością łódkowatą i klinowatą pośrednią.
Ścięgno mięśnia przy przyczepie do kości łódkowatej często zawiera trzeszczkę.
Zobacz również: Stopa – stawy, więzadła i mięśnie.
Mięsień piszczelowy tylny – czynność (funkcje)
Ze wszystkich mięśni warstwy głębokiej grupy tylnej mięśni goleni mięsień piszczelowy tylny jest najsilniejszym mięśniem odwracającym stopę i przywodzicielem, a także nieco słabszym zginaczem podeszwowym.
Stanowi istotną podporę poprzecznego sklepienia stopy, ponieważ wraz z mięśniem strzałkowym krótkim uzupełnia strzemię ścięgniste, które wzmacnia i usztywnia poprzeczne sklepienie stopy.
Ponadto, wachlarzowaty rozbieg włókien ścięgnistych przyczepu końcowego powoduje równomierne działanie mięśnia na całą stopę.
Unerwienie mięśnia piszczelowego tylnego
Unerwienie mięśnia piszczelowego tylnego pochodzi od nerwu piszczelowego.
Unaczynienie mięśnia piszczelowego tylnego
Unaczynienie mięśnia piszczelowego tylnego pochodzi od tętnicy piszczelowej tylnej oraz tętnicy strzałkowej.
Polecane produkty:
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... | |
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
- Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
- Ignasiak Z., Janusz A., Jarosińska A., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2013.