Trójpłaszczyznowa manualna terapia wad stóp u dzieci
Autor: Barbara Zukunft-Huber
Wydawnictwo: Edra Urban & Partner
Seria: popularnonaukowa
Data wydania: 2020
Wydanie: 3
Liczba stron: 304
Język: polski
ISBN: 978-83-65373-48-9
Trójpłaszczyznowa manualna terapia wad stóp u dzieci – spis treści
- Fizjologiczny rozwój ruchowy ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju stopy i kończyny dolnej.
- Trójwymiarowa manualna terapia stopy na neurofizjologicznych podstawach.
- Stopa sierpowata i serpentynowa.
- Stopa końsko-szpotawa (pes equinovarus).
- Stopa piętowa (pes calcaneus).
- Stopa płasko-koślawa.
- Zmiana osi nogi w trakcie rozwoju.
Recenzja
Trójpłaszczyznowa manualna terapia wad stóp u dzieci autorstwa Barbary Zukunft-Huber to obowiązkowa pozycja w bibliotece każdego fizjoterapeuty pediatrycznego. Zwłaszcza zajmującego się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem wad stóp i kończyn dolnych u najmłodszych pacjentów. Książka posiada miękką oprawę, a jej duży format gwarantuje wygodę czytania.
Rozpoczyna się precyzyjnym wyjaśnieniem, jak istotna jest prawidłowa biomechanika stóp i całych kończyn dolnych i w jaki sposób wpływa to na postawę ciała oraz ogólny rozwój motoryczny dziecka. Uwzględnia także aspekty fizjologii i rozwoju ruchowego dziecka ze szczególnym uwzględnieniem stóp.
W dalszej części czytelnik przechodzi już do zagadnień związanych z trójpłaszczyznową terapią manualną stóp. Wyjaśnione zostało czym jest, jakie techniki zawiera oraz jak wiąże się ona z neurofizjologią młodego organizmu. Po poznaniu szczegółów trójpłaszczyznowej terapii manualnej, w dalszej części książki zostały dokładnie przedstawione najważniejsze i najczęściej występujące wady stóp u dzieci wraz z metodami ich diagnostyki i korekcji. Wszystkie treści przedstawiane są w sposób rzetelny, zrozumiały i przystępny dla czytelnika. Dodatkowo, duża ilość zdjęć wraz z opisami ułatwia zrozumienie i stosowanie przedstawionych metod. Autorka unika dużych bloków tekstowych, dzieląc informacje na przejrzyste części, do których przyjemnie się wraca. Na końcu książki znajduje się dodatek dotyczący zaopatrzenia w szyny oraz zastosowania opatrunków gipsowych. Mogą one skutecznie uzupełniać terapię trójpłaszczyznową stóp.
Podsumowując, książka Trójpłaszczyznowa manualna terapia wad stóp u dzieci pokazuje, jak niezwykle ważne znaczenie dla postawy całego ciała i prezentowanych wzorców ruchowych ma budowa i funkcja stopy. Równocześnie przedstawia, jak kluczowe dla rozwoju stóp są postawa ciała i wzorce ruchowe, z których dziecko korzysta. Są to wzajemnie sprzężone, wpływające na siebie elementy. Autorka Barbara Zukunft-Huber niejednokrotnie podkreśla, że lecząc stopy dziecka, nie można podchodzić do nich w sposób izolowany, ponieważ stanowią część większego łańcucha biomechanicznego.