Szukaj
Szukaj

Mięśniowo-powięziowe punkty spustowe – książka

Spis treści

Mięśniowo-powięziowe punkty spustoweMięśniowo-powięziowe punkty spustowe

Autor: Heidi Tanno-Rast

Wydawnictwo: Edra Urban & Partner

Seria: popularnonaukowa

Data wydania: 2016

Liczba stron: 314

Język: polski

ISBN: 978-83-65373-16-8

Mięśniowo-powięziowe punkty spustowe autorstwa Heidi Tanno-Rast (redakcja wydania polskiego Edward Saulicz) to praktyczna książka będąca niezbędną pozycją w bibliotece każdego specjalisty pracującego z ludzkim ciałem – fizjoterapeuty, lekarza, masażysty. Z dużą dokładnością i przystępnością wyjaśnia, czym dokładnie są punkty spustowe, skąd się biorą i jak wpływają na zdrowie oraz samopoczucie. Zawiera też najskuteczniejsze techniki pracy z nimi.

Czym są punkty spustowe?

Niewielkie punkty spustowe (ich wielkość mierzy się w mm, a natężenie bólu, który wywołują najczęściej algometrem) znaleźć można w licznych miejscach ludzkiego ciała. W warunkach fizjologicznych pozostają nieaktywne, przez co ich wykrycie podczas palpacji jest niemal niemożliwe. Zwykły ucisk w miejscu lokalizacji takiego punktu nie wyzwala żadnych dolegliwości bólowych. Jeśli jednak dojdzie do urazu czy przeciążenia mięśnia, następuje aktywacja punktu spustowego, który nierzadko uruchamia reakcję łańcuchową o charakterze tzw. błędnego koła. Konsekwencjami mogą być: przeczulica, zaburzenia czucia, ból mięśni, pieczenie, dyskomfort, uczucie ciężkiego i zbitego mięśnia, bezwładność, zaburzenia koordynacji ruchowej, liczne objawy wegetatywne, a nawet bóle kostno-stawowe czy objawy neurologiczne.

Częstość występowania punktów spustowych we współczesnej populacji jest bardzo duża – w związku z siedzącym trybem życia i brakiem czasu na relaks niemal każdy człowiek zmaga się z ich obecnością. Właśnie dlatego tak ważna jest umiejętność diagnostyki i terapii punktów spustowych – bywa ona często stałym elementem wizyty u fizjoterapeuty. Omawiana książka Mięśniowo-powięziowe punkty spustowe podchodzi do problematyki niezwykle profesjonalnie, przedstawiając wachlarz możliwości pracy z mięśniowo-powięziowymi punktami spustowymi.

Mięśniowo-powięziowe punkty spustowe książka

 

Mięśniowo-powięziowe punkty spustowe – spis treści

Książka została podzielona na 2 części (A i B). Pierwsza (A) dotyczy podstaw i składa się z następujących rozdziałów:

  1. Trafić na punkt.
  2. Definicje użytych pojęć.
  3. Podstawy anatomiczne i fizjologiczne.
  4. Etiologia.
  5. Patofizjologia.
  6. Objawy i cechy charakterystyczne.
  7. Obiektywne dowody na istnienie mięśniowo-powięziowych punktów spustowych.
  8. Wskazania i przeciwwskazania.
  9. Diagnostyka i rozpoznanie różnicowe.
  10. Terapia problemów mięśniowo-powięziowych – techniki.
  11. Uwięźnięcie i ślizg.
  12. Kolejność terapii i terapia następstw.
  13. Efekty terapii.
  14. Przewlekłość bólu a łańcuch punktów spustowych.
  15. Skuteczność terapii mięśniowo-powięziowych punktów spustowych.

Z kolei druga część (B) dotyczy terapii pojedynczych mięśni i składa się z następujących rozdziałów:

  1. Głowa i szyja.
  2. Górna część pleców, bark i ramię.
  3. Przedramię i ręka.
  4. Tułów.
  5. Biodro, udo, kolano.
  6. Podudzie i stopa.

Całość książki kończy się spisem literatury oraz skorowidzem.

Mięśniowo-powięziowe punkty spustowe książka

Mięśniowo-powięziowe punkty spustowe – recenzja

Książka Mięśniowo-powięziowe punkty spustowe napisana jest w niezwykle przystępny sposób. Zawiera przy tym wszystkie najważniejsze informacje z zakresu teorii anatomicznej, fizjologicznej i biomechanicznej ludzkiego ciała, jak również informacje dotyczące diagnostyki i terapii pacjenta co jest bardzo przydatne w gabinecie. Teksty zostały podzielone na komfortowe akapity – nie tworzą długich i zlanych bloków treści, które źle się czyta. Najważniejsze informacje umieszczone są w tabelkach, wypunktowaniach lub po prostu zaznaczono je pogrubieniem bądź kolorowym tłem (co jeszcze bardziej ułatwia korzystanie z książki i szybko pozwala odnaleźć potrzebną informację).

Mięśniowo-powięziowe punkty spustowe - książka

Ogromną zaletą są ryciny, grafiki i fotografie, które dokładnie przedstawiają poszczególne techniki terapeutyczne oraz autoterapię punktów spustowych wraz z krótkim opisem. Dzięki temu z łatwością można przenieść teorię na praktykę, którą uzyskuje się na szkoleniach i kursach dla fizjoterapeutów. Książkę można określić jako merytoryczną i treściwą pod każdym względem. W oczy rzuca się również wysoka jakość wykonania i wytrzymały papier na kartki, które można wertować wielokrotnie bez ryzyka zniszczenia.

 

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.