Metody terapii manualnej w leczeniu dysfunkcji powięziowych
Autor: Leon Chaitow
Wydawnictwo: Edra Urban & Partner
Seria: popularnonaukowa
Data wydania: 2020
Liczba stron: 272
Język: polski
ISBN: 978-83-65195-42-5
Metody terapii manualnej w leczeniu dysfunkcji powięziowych – spis treści
Część I. Podstawy wiedzy o powięziach
- Rozdział 1. Kliniczne znaczenie funkcji powięzi: od nauki do praktyki
- Rozdział 2. Dysfunkcje i schorzenia powięzi: przyczyny, objawy i ich znaczenie dla terapii manualnej
- Rozdział 3. Globalna ocena posturalna
- Rozdział 4. Dodatkowe metody diagnostyczne – ocena ogólna i miejscowa
- Rozdział 5. Eliminacja przeszkód: na drodze do wyzdrowienia: mechanizmy terapeutyczne i powięź
Część II. Charakterystyka wybranych sposobów terapii powięzi
- Rozdział 6. Technika Bowena
- Rozdział 7. Manipulacje tkanki łącznej i przesuwanie skóry
- Rozdział 8. „Użyj tego lub pozostaw to”: zalecenia dla ukierunkowanego na powięź treningu stosowanego w sporcie i terapii ruchowej
- Rozdział 9. Metoda Manipulacji Powięzi stosowana w terapii bólu dolnego odcinka kręgosłupa
- Rozdział 10. Odwijanie powięzi
- Rozdział 11. Technika równoważenia więzadłowego
- Rozdział 12. Mobilizacje tkanek miękkich z wykorzystaniem dodatkowych przyrządów
- Rozdział 13. Techniki energii mięśniowej
- Rozdział 14. Terapia pobudzenia mięśniowo-powięziowego (MIT)
- Rozdział 15. Techniki nerwowo-mięśniowa (TNM) i powiązane sposoby manipulacji tkanek miękkich
- Rozdział 16. Techniki uwalniania pozycyjnego (obejmujące przeciwnapięcie)
- Rozdział 17. Integracja strukturalna Rolfing
- Rozdział 18. Postępowanie w leczeniu blizn i zrostów
- Rozdział 19. Masaż terapeutyczny a powięź
- Rozdział 20. Metoda wytłumiania punktów spustowych z uwzględnieniem suchego nakłuwania
Recenzja
Książka „Metody terapii manualnej w leczeniu dysfunkcji powięziowych” przeznaczona jest w szczególności dla fizjoterapeutów, którzy specjalizują się w terapii manualnej i leczeniu pacjentów z problemami mięśniowo-szkieletowymi, a także towarzyszącemu im bólu.
Część I
W rozdziale 1 autor (Leon Chaitow) opisuje czym jest powięź, jak jest opisywana i jakie są jej właściwości. Rozdział 2 opisuje przyczyny dysfunkcji powięziowych i jakie zachodzą procesy. Poparte dowodami naukowymi strategie leczenia i profilaktyka pokazują czytelnikowi na czym należy się skupiać podczas prowadzenia terapii z pacjentem. Dowiadujemy się również, jaki jest udział powięzi w bólu mięśniowo-powięziowym, czyli czym są punkty spustowe i jakie są możliwości terapeutyczne w przypadku ich powstania. Rozdział 3 (Thomas W. Mayers) i 4 (Leon Chaitow) dotyczy globalnej oceny posturalnej wzorców mięśniowo-powięziowych, na podstawie Taśm Anatomicznych. Przedstawiono ich rodzaje, badanie poprzez czytanie ciała za pomocą taśm na przykładach rycin z pacjentami. Pozwala to na lepszą diagnostykę pacjenta, ponieważ na podstawie obrazów opisane jest na co zwracać uwagę. Autor w rozdziale 5 bierze pod rozważania, które metody terapii są właściwe. Dodatkowo, dowiadujemy się jak (i jaki) bodziec terapeutyczny wpływa na ciało pacjenta, jego tkanki i układy.
Część II
W tej części opisane zostały różnego rodzaju metody terapii powięzi. Należą do nich m.in.:
- rozdział 6 (Michelle Watson i Julian M Baker): Technika Bowena, jej opis, zastosowanie i jak wpływa na powrót funkcji.
- rozdział 7 (Elizabeth A. Holey i John Dixon): Opisuje jakie są podstawy manipulacji tkanki łącznej (CTM – connective tissue manipulation) i przesuwanie skóry. Dowiadujemy się również o celach tego rodzaju terapii oraz jakie są podstawy działania metody CTM. Autorzy pokazują sposób wykonania technik wraz z opisem ich zastosowania (wsparte ilustracjami) i osiąganymi efektami, które wymagają dalszych badań w celu ich udowodnienia.
- rozdział 8 (Robert Schleip i Divo Gitta Müller): Informuje czytelnika, jak ważna jest powięź w treningu, dlaczego warto wykonywać ćwiczenia fizyczne, w tym również stretchingu.
- rozdział 9 (Antonio Stecco, Stefano Casadei, Alessandro Pedrelli, Julie Ann Day, Carla Secco): W rozdziale tym przedstawiono Metodę Manipulacji Powięzi z uwzględnieniem bólu dolnego odcinka kręgosłupa (tzw. ból krzyża). Opisane badanie i leczenie przybliżają zrozumienie metody. Został również podany przykład pacjenta, na którym zastosowano metodę, po której ból zmniejszył się z 8 do 3 w skali VAS.
- rozdział 10 (Paolo Tozzi): Odwijanie powięzi to pośrednie, dynamiczne techniki, które wykorzystuje się w celu rozluźnienia ograniczeń powięziowych i poprawy funkcjonowania tkanek. W tym rozdziale autor opisuje cele i sposoby terapii, które wymagają dużych zdolności palpacyjnych i umiejętności wykrywania nieprawidłowości zachodzących w tkankach.
- rozdział 11 (Paolo Tozzi): Technika zrównoważenia więzadłowego to bezpieczne i nieinwazyjna technika osteopatyczna. Przedstawione zostały jej cele i sposób wykonania, a także mechanizmy, które mają wpływ na osiągnięcie pozycji zrównoważonego napięcia.
- rozdział 12 (Warren I. Hammer): Rozdział ten opisuje badania i zastosowanie mobilizacji tkanek miękkich z wykorzystaniem dodatkowych przyrządów (MTMzDP). Autor pokazuje również sposoby wykonania z zastosowaniem przyrządów.
- rozdział 13 (Leon Chaitow): Czytelnik dowiaduje się jakie były początki techniki energii mięśniowej (TEM) oraz otrzymuje przykładowe instrukcje zastosowania na wybranych obszarach ciała. Dodatkowo, przedstawione zostały cele i dowody skuteczności TEM.
- rozdział 14 (Andrzej Pilat): W tym rozdziale dowiadujemy się czym jest powięź, jakie są jej funkcje oraz dysfunkcje. Autor przedstawia, czym jest terapia pobudzenia mięśniowo-powięziowego (MIT), kiedy ją stosować, jakie ma cele oraz dowody naukowe odnoszące się do efektów zastosowania metody MIT.
- rozdział 15 (Leon Chaitow): Rozdział został poświęcony technikom nerwowo-mięśniowym (TNM). Wykazano najważniejsze metody i techniki manipulacji tkanek miękkich. Opisano początki i rozwój TNM, jak również ćwiczenia palpacji i cele terapeutyczne.
- rozdział 16 (Leon Chaitow): Przedstawiono NPN, czyli technikę manipulacji tkanki miękkiej „Napięcie-przeciwnapięcie”. Przybliżono podstawy tej metody i ogólne wskazówki uwalniania wrażliwego punktu na ciele. Znaleźć można również informacje na temat badań dotyczących NPN.
- rozdział 17 (Jonathan Martine): Integracja Strukturalna Rolfing została zapoczątkowana przez dr Idę Paulinę Rolf. Z rozdziału dowiadujemy się jakie są cele metody oraz sugerowany protokół postępowania, ponieważ terapeuci szkoleni z tej metody korzystają z różnych technik w celu indywidualnego procesu reedukacji ciała.
- rozdział 18 (Willem Fourie): Autor zgłębia problem blizn i zrostów powstających po urazach i operacjach. Przybliża fazy gojenia się, efekty tych procesów i czynniki wpływające na końcowe efekty. Opisane zostało również badanie i leczenie w przypadku blizn – jakie są zasady terapii. Pokazano również (na zdjęciach) przykłady podstawowych technik manualnych używanych w przypadku blizn i zrostów. Znajdziemy dodatkowo informacje na temat blizn po oparzeniach oraz jakie są wskazania do zastosowania technik manualnych w ich przypadku.
- rozdział 19 (Sandy Fritz): W rozdziale tym autor opisuje, jakie są metody masażu i jak modyfikuje się masaż terapeutyczny w terapii powięzi.
- rozdział 20 (Cesar Fernandez-de-las-Penas): Pokazane zostały różne metody hamowania aktywności punktów spustowych. Uwzględniono również suche igłowanie w terapii.
„Metody terapii manualnej w leczeniu dysfunkcji powięziowych” to książka przeznaczona nie tylko dla fizjoterapeutów, ale również lekarzy m.in. ortopedów, którzy zajmują się problematyką dysfunkcji narządu ruchu.