Szukaj
Szukaj

Prądy na kolano

Spis treści

Pytanie


Dzień dobry,
miałam diadynamiczne prądy na kolano. W trakcie mocno szczypało, ale nie wiedziałam, że tak nie może być. Dopiero później zauważyłam, że zostało oparzenie. Czy to może zaszkodzić?

Joanna

Odpowiedź


Pani Joanno,
rozumiem, że przed zastosowaniem prądów diadynamicznych fizjoterapeuta przeprowadził z Panią wywiad i wykluczył metal w ciele w miejscu, które zostało poddane zabiegowi. Odczuwanie szczypania w trakcie, szczególnie jeżeli było ono mocne i nieprzyjemne, nie powinno mieć miejsca. Mogło to być spowodowane nieprawidłowym ułożeniem elektrod, co w konsekwencji prowadziło do jej niedostatecznego przylegania do skóry i przewodnictwa. Mogło również wynikać ze zbyt dużej dawki, czyli natężenia, które ustawia się do odczuć pacjenta. Fizjoterapeuta przeprowadzający zabieg powinien być w stałym kontakcie z Panią i prosić o informacje zwrotne dotyczące odczuć w trakcie całej procedury zabiegowej.

W przypadku gdy po wykonaniu zabiegu pojawiło się widoczne oparzenie, może to stanowić niepożądane ryzyko uszkodzenia skóry i tkanek znajdujących się pod nią. Jeżeli jednak jest ono niewielkich rozmiarów, powinno po pewnym czasie zanikać, aż całkowicie ustąpi. Warto wtedy dbać o zajęty obszar chroniąc przed zanieczyszczeniem. Dodatkowo, należy unikać czynników (m.in. ocieranie, ucisk, substancje drażniące), które mogą podrażniać oparzoną skórę. Zaleca się również stosowanie różnego rodzaju maści na oparzenia i żele z aloesem czy kwasem hialuronowym. Nie tylko dobrze chłodzą, ale również nawilżają skórę, co w tym przypadku jest bardzo wskazane.

Jeżeli minęło kilka dni od zabiegu prądami diadynamicznymi i w dalszym ciągu odczuwa Pani niepokojące objawy czy dyskomfort podczas czynności dnia codziennego, zalecam wizytę u lekarza. Będzie on mógł zapoznać się z faktycznym stanem skóry w okolicy zabiegowej na żywo i dobrać właściwe leczenie, jeżeli będzie ono wymagane.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczysz się kawą za konsultację: suppi.pl/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia WrocławPolecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *