Szukaj

Jak rozmasować mięśnie karku?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Jak rozmasować mięśnie karku, aby czynność była bezpieczna i efektywna? Masaże od lat są jednym z najbardziej lubianych i najskuteczniejszych sposobów na głęboki relaks. Sprawdzą się świetnie przy takich dolegliwościach jak migrena, bóle głowy, bruksizm, spięcia mięśniowe, bóle kręgosłupa szyjnego oraz u osób prowadzących siedzący tryb życia. Poniżej przedstawiamy jeden z rodzajów masażu karku.

Jak rozmasować mięśnie karku?

Jak rozmasować mięśnie karku?

Najlepszy masaż to taki, który wykonuje druga osoba. Dzięki temu możemy maksymalnie się rozluźnić i odprężyć, co ma ogromne znaczenie dla efektów zabiegu. Poniżej przedstawiamy technikę masażu klasycznego karku. Warto z niej skorzystać, jeśli wykonujemy masaż karku drugiej osobie.

Głaskanie

Kciuki układamy na otworze potylicznym, czyli na środku karku tuż pod linią włosów. Pozostałe palce znajdują się po bokach karku, są przy tym złączone. Tak ułożonymi rękami wykonujemy głaskanie w kierunku wyrostków barkowych. Ruch odbywa się więc w dół i w prawo. Istnieje wiele odmian głaskania:

  • podłużne poprzecznie ułożonymi rękami – odbywa się w 5 pasmach i ma za zadanie objąć cały kark;
  • daszkowe – od wyrostków barkowych do siódmego kręgu szyjnego. Ręce masażysty lub fizjoterapeuty pod koniec ruchu tworzą daszek nad wyrostkiem kolczystym tego kręgu;
  • dookoła wyrostków kolczystych, rozpoczynając od drugiego kręgu szyjnego, a kończąc na drugim kręgu piersiowym.

I wiele innych. Podczas jednego masażu można wykonać kilka technik głaskania.

Rozcieranie

Dwoma kciukami naprzemiennie rozcieramy w 5 pasmach:

  • od kresy karkowej dolnej lewej do barku;
  • od lewej krawędzi otworu potylicznego poprzez mięsień czworoboczny, aż do przyśrodkowego kąta łopatki;
  • od otworu potylicznego wzdłuż kręgosłupa do drugiego kręgu piersiowego;
  • od prawej krawędzi otworu potylicznego poprzez mięsień czworoboczny, aż do przyśrodkowego kąta łopatki;
  • od kresy karkowej dolnej prawej do barku.

Ruch rozcierania jest głębszy niż głaskania. Rozcieranie można wykonywać również 8 palcami (obie dłonie bez użycia kciuków). Osobno warto wykonać rozcieranie kłębem kciuka wokół siódmego kręgu szyjnego. Po rozcieraniu wykonujemy ponownie głaskanie, po czym przechodzimy do ugniatania.

Ugniatanie

Ugniatanie poprzeczne wykonujemy w następujących pasmach:

tubapay
tubapay
  • od wyrostka sutkowatego kości skroniowej do wyrostka barkowego, obejmując przy tym mięsień czworoboczny;
  • od kresy karkowej dolnej do przyśrodkowego kąta łopatki;
  • od otworu potylicznego do drugiego kręgu piersiowego;
  • od drugiego kręgu piersiowego do wyrostka barkowego, obejmując przy tym mięsień nadgrzebieniowy.

Po obu stronach, aby masaż był symetryczny. Ręce masażysty lub fizjoterapeuty pracują naprzemiennie, wykonując ruch ugniatania. Należy więc złapać nie tylko skórę, ale i tkankę mięśniową. Po ugniataniu wykonujemy dowolne głaskanie, po czym przechodzimy do kolejnych technik.

Oklepywanie i wibracja

Oklepywanie wykonujemy opuszkami palców lub grzbietem dłoni. Omijamy przy tym kręgosłup, obejmujemy zabiegiem jednak wszystkie tkanki miękkie w obrębie karku i górnej części grzbietu. Ruch można porównać do szybkiej gry na pianinie. Wibracja natomiast ma charakter labilny – przykładamy daszek stworzony z dłoni do prawej i lewej strony karku, po czym wykonujemy w tym miejscu wibracje. Masaż kończymy głaskaniem.

Jak rozmasować mięśnie karku – film

Na poniższym filmie możemy zobaczyć jak rozmasować mięśnie karku na przykładzie jednego z pacjentów naszego Centrum Fizjoterapeuty:

Automasaż mięśni karku

Jeśli chcemy sami sobie wykonać masaż mięśni karku, można posłużyć się matą do akupresury bądź rollerem piankowym. Dobrze sprawdzi się także pistolet do masażu. Ręczny masaż wykonujemy w płaszczyznach takich samych jak opisane powyżej, starając się maksymalnie zrelaksować. Zwykle nie ma problemu z dostępem do własnych mięśni w obrębie karku. Aby jeszcze bardziej się rozluźnić i pozbyć napięć mięśniowych, warto po automasażu delikatnie rozciągnąć mięśnie karku.

W tym celu wystarczy sprowadzić barki do retrakcji i depresji (złączyć łopatki i obniżyć ramiona), a następnie wykonać skłon boczny głowy (prawe ucho do prawego barku i odwrotnie). Wspomagająco można delikatnie przyciągnąć dłonią głowę do barku. W tej pozycji wykonujemy powolny ruch rotacji głowy.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Zborowski A., Masaż klasyczny, Wydawnictwo AZ, Kraków 2008.
  2. Pounds D., Allen L., Masaż leczniczy. Podstawy anatomiczne i techniki, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2018.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

  1. Masaże pomagają bardzo, ale jeśli nie usuniemy przyczyny bólu to dalej będzie się to powtarzać. U mnie przyczyną bólu karku była zła poduszka. Po zmianie wszystko przeszło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.