Szukaj
Szukaj

Fizjoterapia w ciąży

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Fizjoterapia w ciąży to bardzo ważny element przebiegu jakże ważnego dla kobiety okresu. Podczas ciąży ciało kobiety przechodzi szereg zmian hormonalnych i fizycznych. Powiększający się brzuch powoduje przesunięcie środka ciężkości, co wraz ze wzrostem masy ciała przyczynia się do dyskomfortu, a codzienne czynności jak stanie, siedzenie, chodzenie, praca stają się wyzwaniem dla układu ruchu, szczególnie dla kręgosłupa.

Fizjoterapia w ciąży

Dolegliwości w ciąży

Badania wskazują, że prawie u wszystkich kobiet w ciąży występują dolegliwości ze strony układu mięśniowo-szkieletowego, a około 1/4 z tych kobiet jest z tego powodu tymczasowo „nieaktywna” w tym okresie. Dzieje się tak z powodu zachodzących zmian, które mają miejsce w organizmie podczas przebiegu ciąży.

Dyskomfort w ciąży jest traktowany jako część normalnego jej przebiegu. Jednak fakt bycia w ciąży nie musi oznaczać akceptacji bólu ze strony pleców czy miednicy. Lekarze często zalecają kobietom, aby te korzystały z pomocy fizjoterapeutów, gdyż jest to klucz do poprawy zdrowia w trakcie trwania ciąży.

Do najczęściej występujących przykrych dolegliwości w okresie ciąży zalicza się:

  • dolegliwości bólowe kręgosłupa, zwłaszcza odcinka lędźwiowo-krzyżowego;
  • opuchlizny, np. w okolicy kostek i goleni;
  • bóle piersi;
  • rwę kulszową;
  • nietrzymanie moczu.

Fizjoterapia w ciąży

Coraz więcej kobiet w ciąży jest świadomych, że ich zachowania prozdrowotne wpływają na lepszą kondycję zarówno w okresie ciąży, jak również w czasie porodu i połogu. Fizjoterapia w ciąży ma na celu zmniejszenie dolegliwości, przygotowanie fizyczne do porodu oraz przyspieszenie powrotu do normalnej sprawności po rozwiązaniu. Ćwiczenia maja również na celu:

  • wzmocnienie mięśni;
  • zmniejszenie bólu stawowego;
  • korekcję dysbalansu mięśniowego;
  • zwiększenie zakresu ruchu.

W programie fizjoterapii powinna zostać uwzględniona praca nad układem mięśniowym, układem krążeniowym i układem oddechowym. Fizjoterapeuci mogą również doradzić właściwe ułożenie podczas snu, gdyż nawet ta, wydawać by się mogło, prosta czynność jest zakłócona podczas ciąży.

Ból kręgosłupa w ciąży

U wielu kobiet w ciąży pojawia się ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Największe nasilenie dolegliwości występuje od trzeciego trymestru, kiedy przesuwający się w przód środek ciężkości zaburza dotychczasowy rozkład sił w ciele.

Fizjoterapia w ciąży w tym przypadku może zmniejszyć dolegliwości bólowe poprzez zastosowanie masażu, terapii manualnej, edukacji postawy oraz odpowiednich ćwiczeń (np. Pilates). Warto pamiętać, że aktywność fizyczna w ciąży powinna mieć miejsce również w domu. Warto zainteresować się również tematem jakim są taśmy do kinesiotapingu.

[fusion_gallery image_ids=”13187,13188″ layout=”” picture_size=”” columns=”2″ column_spacing=”10″ gallery_masonry_grid_ratio=”” gallery_masonry_width_double=”” hover_type=”” lightbox=”yes” lightbox_content=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=””][/fusion_gallery]

 

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Na poniższym filmie pokazujemy jak wykonać oklejanie plastrami do kinesiotapingu na przykładzie jednej z pacjentek z naszego Centrum Fizjoterapeuty w przypadku bólu w okolicy odcinka lędźwiowego kręgosłupa:

Więcej o zastosowaniu kinesiotapingu w ciąży można znaleźć w naszym artykule: Kinesiotaping w ciąży.

Ból krzyża w ciąży

Ból stawów krzyżowo-biodrowych często rzutowany jest na pośladki. Dolegliwość ta może utrudniać ciężarnej kobiecie chodzenie, podnoszenie nogi, siadanie. Zalecane są wzmacniające ćwiczenia obręczy biodrowej i mięśni dna miednicy dla lepszej stabilizacji stawu krzyżowo-biodrowego.

Rwa kulszowa w ciąży

Na skutek przeciążenia lędźwiowego odcinka kręgosłupa oraz napięcia mięśni tylno-dolnej strony ciała może dojść do podrażnienia nerwu kulszowego. Objawy z tym związane to ból pleców, pośladków i kończyn dolnych oraz ich osłabienie i drętwienie. Fizjoterapia w ciąży w tym przypadku wykorzystuje ćwiczenia rozciągające, terapię manualną i pozycje ułożeniowe dla zmniejszenia dolegliwości.

Nietrzymanie moczu w ciąży

Progesteron (hormon ciążowy) powoduje rozluźnienie mięśni dna miednicy, aby umożliwić poród. W związku z tym może dojść do osłabienia mięśni zaciskających cewkę moczową. Po porodzie należy wzmocnić mięśnie dna miednicy stosując odpowiednie ćwiczenia. Pomocna będzie też elektrostymulacja.

Zastosowanie ćwiczeń Kegla nie tylko wzmacniają mięśnie kanału rodnego, ale także uczą świadomego ich rozkurczu. W efekcie spowodowanie rozkurczu mięśni krocza stanowi podstawowy element mogący pozwolić na poród bez konieczności nacinania mięśni, nawet u kobiet rodzących po raz pierwszy. Ponadto zapobiegają wysiłkowemu nietrzymaniu moczu.

Obrzęki

W profilaktyce przeciwobrzękowej znaczną rolę odgrywa prawidłowa edukacja pacjentek dotycząca:

  • unikania ekspozycji na wysokie temperatury;
  • ograniczenie długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej lub stojącej;
  • stosowanie odpowiedniej diety;
  • ograniczenie podaży soli;
  • noszenie luźnej, niepowodującej ucisku odzieży.

Z kolei w zakres terapii przeciwobrzękowej wchodzi manualny drenaż limfatyczny, kompresoterapia, terapia ułożeniowa czy aplikacje Kinesiotapingu.

Zobacz również: Kompleksowa terapia obrzęków.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Parkitna O., Witkoś J., Onik G., (i inni), Aktywność fizyczna w ciąży i jej wpływ na przebieg ciąży i porodu, Ostry Dyżur, 1/2017.
  2. Karowicz-Bilińska A., Sikora A., Estemberg D., Brzozowska M., Berner-Trąbska M., Kuś E., Kowalska-Koprek U., Fizjoterapia w położnictwie, Ginekologia Polska, 81/2010.
  3. Fuerst N., Adamczewska K., Znaczenie aktywności fizycznej i zalecane formy ćwiczeń ruchowych u kobiet w ciąży, Prace Naukowe Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, 3/2017.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

4 odpowiedzi

  1. Gdyby nie oklejanie plastrami, nie poradziłabym sobie z bólem kręgosłupa w ciąży. Tylko powinien to wykonać wykwalifikowany fizjoterapeuta

  2. Bolały mnie trochę plecy w czasie ciąży, ale dzieki prostym ćwiczeniom ból ustępował. Nie korzystałam z pomocy fizjoterapeuty. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *