Szukaj

Fizjoterapia dla ciężarnych

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Fizjoterapia dla ciężarnych jest coraz chętniej wybierają formą przygotowań do porodu oraz poprawy jakości życia kobiet zmagających się z dolegliwościami ciążowymi. Stanowi metodę bezpieczną, lubianą i przede wszystkim skuteczną. Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty powinna odbyć się jeszcze w I trymestrze, aby dowiedzieć się, w jaki sposób bezpiecznie ćwiczyć oraz jak podejść do kolejnych etapów ciąży.

Fizjoterapia w ciąży

Fizjoterapia dla ciężarnych – I i II trymestr

W pierwszym trymestrze ciąży wizyta ma na celu przede wszystkim uświadomienie kobiecie, w jaki sposób być aktywną fizycznie w kolejnych trymestrach, kiedy szczególnie warto zgłosić się po pomoc oraz jak się zachowywać w codziennym życiu, aby nie zagrozić rozwijającemu się płodowi. W związku z tym, że I trymestr obarczony jest większym ryzykiem poronienia, odradza się wykonywanie kinezyterapii oraz technik manualnych. Od II trymestru ciąży można zacząć ćwiczyć, aby:

  • przygotować ciało do zbliżającego się porodu;
  • zmniejszyć ryzyko komplikacji podczas porodu i skrócić czas trwania jego aktywnej fazy;
  • czuć się lepiej;
  • chronić się przed dolegliwościami ciążowymi takimi jak obrzęki, żylaki, bóle kręgosłupa czy skurcze mięśni;
  • dotlenić organizm i tym samym wpłynąć na lepszy rozwój płodu.

Na każdej wizycie u fizjoterapeuty kobieta uczy się także świadomie łączyć oddech z aktywacją i rozluźnianiem mięśni dna miednicy, co ma kluczowe znaczenie podczas porodu naturalnego.

Fizjoterapia dla ciężarnych – III trymestr

W III trymestrze w dalszej kolejności wykonuje się aktywność fizyczną, jednak ćwiczenia dobierane są pod indywidualny stan pacjentki. Dodatkowo ciężarna uczy się pozycji wertykalnych ułatwiających poród, wstawania po porodzie siłami natury lub po cięciu cesarskim oraz zachowywania po porodzie, aby nie wpłynąć na pogłębienie problemów połogu. Od około 34. tygodnia ciąży kobieta uczy się w jaki sposób wykonywać masaż krocza, aby tym samym uchronić się przed koniecznością nacinania krocza lub przed jego pęknięciem. Dowiaduje się również w jaki sposób wspomóc obkurczanie się macicy oraz jak zadbać o ewentualne blizny.

Zobacz bardziej szczegółowo: Fizjoterapia w poszczególnych trymestrach ciąży.

Fizjoterapia dla ciężarnych a dolegliwości ciążowe

Fizjoterapia dla ciężarnych kobiet jest nieoceniona, gdy chodzi o bezpieczne i skuteczne zmniejszanie dolegliwości okresu ciąży, takich jak:

tubapay
tubapay

i wiele innych.

Podstawą terapii są techniki manualne przeznaczone dla kobiet w ciąży, a także różnego rodzaju masaże (masaż relaksacyjny, masaż tkanek głębokich, dedykowany masaż dla kobiet w ciąży). Bardzo dobrze sprawdza się także kinesiotaping w ciąży, którego działanie utrzymuje się przez kilka dni, aż do momentu zdjęcia aplikacji.

Jak przygotować się do wizyty u fizjoterapeuty?

Jeszcze przed zapisaniem się na wizytę u fizjoterapeuty należy poprosić swojego lekarza prowadzącego ciąże o wystawienie zaświadczenia o braku przeciwwskazań. Przeciwwskazaniem jest ciąża zagrożona, a więc między innymi ciąża bliźniacza, łożysko przodujące, podejrzenie poważnych chorób genetycznych, niewyrównana cukrzyca ciążowa czy poważne choroby ogólnoustrojowe. Na wizycie zostanie przeprowadzony szczegółowy wywiad, do którego nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Warto założyć wygodny, niekrępujący ruchów strój, aby w razie konieczności bez problemu wykonać zalecane ćwiczenia czy przyjąć docelowe pozycje terapeutyczne. Zaleca się, aby mieć ze sobą dokumentację z przebiegu ciąży.

Zobacz również: Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Podsumowanie

Fizjoterapia dla ciężarnych nie tylko pozwala na zmniejszenie lub nawet całkowite wyeliminowanie dolegliwości ciążowych, ale również znacznie poprawia jakość życia kobiety ciężarnej, przygotowując ją do porodu. Aktywne mięśnie lepiej pracują podczas przechodzenia dziecka przez kanał rodny oraz ułatwiają jego wyparcie. Dzięki temu faza parcia jest skrócona, a także mniej bolesna. Kobieta dobrze wie jakie etapy porodu ją czekają i jak powinna się podczas nich zachować, co z kolei przekłada się na komfort psychiczny i zmniejsza poziom lęku.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Karowicz-Bilińska A., Sikora A., Estemberg D., Brzozowska M., Berner-Trąbska M., Kuś E., Kowalska-Koperek U., Fizjoterapia w położnictwie, Ginekologia Polska, 81/2010.
  2. Zarotyński D., Serwatka E., Mazur-Gachowska J., Czuba B., Zastosowanie metod fizjoterapeutycznych w leczeniu dolegliwości bólowych u kobiet w ciąży, GinPolMedProject, 1/2015.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.