Szukaj

Tejpowanie kolana

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Tejpowanie kolana wykonuje się przy pomocy specjalnie przygotowanej aplikacji. Może ona być przeznaczona dla osób, które z różnych przyczyn nie mają dostępu do profesjonalnej pomocy fizjoterapeuty.

Tejpowanie kolana

Tejpowanie kolana

Urazy kolana należą do najczęstszych kontuzji nie tylko w sporcie. Rehabilitacja jest dość złożonym procesem, obejmującym terapię manualną, kinezyterapię, fizykoterapia, masaż oraz inne metody pomocnicze. Cały proces leczenia można uzupełnić metodą jaka jest kinesiotaping. Metoda ta jest bardzo dobrym uzupełnieniem również przy nagłych, nieoczekiwanych dolegliwościach bólowych.

Tejpowanie kolana to prosta w użyciu, skuteczna i bezpieczna aplikacja kinesiotaping, w związku z czym cieszy się dużą popularnością wśród osób kontuzjowanych oraz stosujących ją fizjoterapeutów.

Zastosowanie aplikacji na kolano

Aplikacja kinesiotapingu na kolano została zaprojektowana w taki sposób, aby zapewnić najlepsze wsparcie dla mięśni oraz innych struktur miękkich w obrębie stawu kolanowego. Dodatkowo ma ona za zadanie stabilizację samego kolana czy rzepki. Wykorzystuje się ją w różnego rodzaju kontuzjach kolana, a także celem minimalizowania towarzyszących im dolegliwości bólowych. Tejpowanie kolana jest szybkie i łatwe do zastosowania w momencie pojawienia się bólu czy urazu. Można je użyć także w przypadku obrzęków kolana lub uczucia ściągania tkanek.

Na poniższym filmie, na przykładzie jednego z naszych pacjentów z Centrum Fizjoterapeuty, pokazujemy jak wykonać tejpowanie kolana:

Tejpowanie kolana – działanie aplikacji

Aplikacja na kolano łagodzi dolegliwości bólowe między innymi poprzez poprawę krążenia miejscowego, powodowanie odpływu nagromadzonej chłonki czy wpływ na zakończenia nerwowe. Plastry do kinesiotapingu oddziałują bowiem na zakończenia Ruffiniego, które są receptorami bólu oraz czucia głębokiego.

Ponadto ułatwia drenaż limfatyczny, ponieważ powoduje mikroskopijne uniesienie skóry. Nałożenie taśmy wywołuje zwiększenie przestrzeni śródmiąższowej, w efekcie czego dochodzi do zmniejszenia podrażnienia receptorów nerwowych. Ostatecznie procesy te wpływają na redukcję stanu zapalnego. Odpowiednie tejpowanie kolana może wspomóc utrzymanie stawu kolanowego oraz rzepki w skorygowanej, prawidłowej pozycji.

tubapay
tubapay

Zalety aplikacji kinesiotaping

Tejpowanie kolana jest bardzo dobrym wyborem dla osób ceniących wygodę i czas, gdy wymagane jest natychmiastowe działanie pomocnice przy kontuzji. Co należy zaznaczyć, taśma do kinesiotapingu jest oddychająca i wodoodporna, w związku z czym codzienny prysznic czy korzystanie z basenu nie stanowi problemu. Tworzywo, z którego wykonano plastry nie zawiera lateksu. W rezultacie taśma nie uczula i mogą ją stosować nawet alergicy.

Główne zalety plastrów do kinesiotapingu to:

  • wodoodporność;
  • przepuszczanie powietrza;
  • możliwość samodzielnej aplikacji;
  • wygoda i łatwość użycia;
  • dostosowywanie się plastrów do skóry;
  • skuteczność.

Aplikacja, którą wykonuje się tejpowanie kolana przeznaczona jest do stosowania przez około 5 dni, później należy ją zdjąć, bądź wymienić na nową. To tańsza alternatywa dla wielu terapii (jednak nie zastąpi fizjoterapii), charakteryzująca się dodatkowo wysokim bezpieczeństwem.

Przeciwwskazania do tejpowania kolana

Przeciwwskazań do tejpowania kolana prawie nie ma, w efekcie czego z plastrowania korzystają zarówno osoby starsze, jak i dzieci czy kobiety w ciąży. Do głównych przeciwwskazań do stosowania kinesiotapingu należą:

  • otwarte rany skóry w obrębie stawu kolanowego;
  • uszkodzenia naskórka w obrębie stawu kolanowego;
  • ewentualny odczyn alergiczny skóry na kontakt z plastrami;
  • stany zapalne oraz infekcyjne choroby skóry (bakteryjne, wirusowe bądź grzybicze).

Podsumowanie

Wyżej przybliżyliśmy czym jest tejpowanie kolana. Istnieje jeszcze wiele innych sposobów oklejania i rodzajów stosowanych nacięć. Jednak mimo przekazywanej przez nas wiedzy na temat kinesiotapingu, najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie jej w znacznie bardziej rozszerzonym zakresie na certyfikowanych, międzynarodowych szkoleniach gdzie uzyskuje się informacje o tym jak prawidłowo oklejać plastrami do kinesiotapingu i jakie aplikacje używać przy danym schorzeniu.

Kod rabatowy na kurs kinesiotapingu

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy, szkolenia i konferencje z najnowocześniejszymi metodami w Kinesio® University prowadzone przez certyfikowanych instruktorów, którzy byli szkoleni przez samego dr Kenzo Kase – wynalazcę metody kinesiotaping. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów na stronie kinesio.com.pl/kursy wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY



Polecane produkty:

Bibliografia
Markowski A., Kinesiotaping, Wydawnictwo SBM Renata Gmitrzak.
Mikołajewska E., Kinesiotaping w pediatrii, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2018.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.