Terapia wad postawy – wskazania i leczenie

//Terapia wad postawy – wskazania i leczenie
Sprawdzony Fizjoterapeuta

Badania przeprowadzone w wielu szkołach potwierdzają, że zjawisko występowania wad postawy wśród dzieci i młodzieży jest powszechne. Przyczyniają się do tego zarówno czynniki środowiskowe, jak i codzienne nawyki. Siedzący tryb życia zaczyna dotyczyć coraz młodszych osób. Zajęcia szkolne, pozalekcyjne, ograniczone lekcje wf-u, czas wolny spędzany przed komputerem i nieodpowiednie nawyki żywieniowe, przyczyniają się do plagi otyłości i wad postawy wśród dzieci i młodzieży

Wady postawy

W szkołach na szczęście często prowadzi się akcje mające na celu wykrycie wad postawy u dzieci, jednak diagnoza to dopiero początek drogi. Najważniejsze jest wyprowadzenie postawy „na prostą” za pomocą odpowiednio dobranych ćwiczeń czy terapii. Warto jednak wiedzieć, kiedy rodzic powinien zainteresować się postawą swojego dziecka i jak pomóc mu w prawidłowym rozwoju.

Istnieją dwa krytyczne okresy w życiu młodego człowieka, kiedy szczególnie narażony jest on na powstawanie wad postawy:

– rozpoczęcie przez dziecko nauki w szkole – wtedy to zmienia się jego tryb życia na bardziej siedzący;
– okres dojrzewania i związane z nim zmiany w organizmie.

W tym właśnie czasie należy zwrócić największą uwagę na nawyki, które dziecko nabywa i korygować na bieżąco nieprawidłowości.

Fotodepilacja Wrocław

Wskazania do terapii:

– wady stóp;
– skoliozy piersiowe i lędźwiowe;
– odstające łopatki;
– plecy płaskie, okrągłe, wklęsłe oraz wklęsło – okrągłe;
– kolana koślawe i szpotawe;
– stopy szpotawe i koślawe;
– problemy z równowagą i koordynacją;
– problem z odpowiednim poziomem napięcia mięśniowego.

W procesie diagnostyki i leczenia najważniejszy jest indywidualnie dobrany programu terapii. „Podstawowym elementem pracy w tym przypadku jest likwidacja napięć mięśniowych oraz wypracowanie równowagi mięśniowo – powięziowej, które są główną przyczyna zaburzeń w układzie ruchu dzieci i młodzieży. Ważna jest również systematyczność i skupienie się na zlikwidowaniu złych i wprowadzeniu dobrych nawyków dnia codziennego np., stania, siadania, uczenia się” – radzi Marcin Pochojka założyciel i tarapeuta Pracowni Zdrowia.

Czy wady postawy dotyczą tylko dzieci i młodzieży?

O wadach postawy mówi się najczęściej w odniesieniu do dzieci i młodzieży. Jednak nie znaczy to, że problem dotyczy tylko i wyłącznie osób młodych. Wady postawy to problem niemal cywilizacyjny i cierpi na nie w mniejszym lub większym stopniu spora część społeczeństwa. Wady postawy, jeśli chodzi o dorosłych mogą wynikać zarówno
z nieodpowiedniego trybu życia, jak i zaniedbań z okresu młodości. W przypadku osób dorosłych korekcja wad jest trudniejsza niż w przypadku dzieci, kręgosłup bowiem kształtuje się i rośnie do około 25 roku życia. Później nie jest już taki „elastyczny”, więc trudniej go prostować.

Nie znaczy to jednak, że nie można nic zrobić po tym czasie. Odpowiednio dobrane ćwiczenia i systematyczność w ich wykonywaniu oraz zmiana codziennych, zgubnych nawyków, przynoszą pozytywne efekty. W przypadku osób dorosłych ważne jest też podejmowanie regularnej aktywności ruchowej, dla wzmocnienia mięśni i utrzymania wysokiej sprawności organizmu. Czym większa sprawność, tym lepiej pracują narządy wewnętrzne, tym również lepsze samopoczucie, większe zdolności samoregenereacji i wyższa odporność. To wszystko przyspiesza pozytywne zmiany wprowadzane do naszego organizmu i pozwala utrzymać ich efekty.

Autor: Marcin Pochojka

Polecane produkty:
Rehabilitacja Wrocław
Autor: |2016-08-17T14:44:26+00:0003 Sierpień, 2015|Kategorie: Fizjoterapia|Tagi: , , , , |1 komentarz

1 komenarz

  1. Andrzej 4 sierpnia 2015 w 21:04 - Odpowiedz

    Świetny artykuł. Przez długi czas szukałem odpowiedniego rehabilitanta, który zajmie się problemami wynikającymi z wad postawy, które zdiagnozowano u mnie lata temu. Jakiś czas temu trafiłem na MobileMed – oferują rehabilitację i fizjoterapię z dojazdem do pacjenta.

Zostaw komentarz

Zadaj pytanie

Pytania do specjalisty on-line. Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukałeś, a sprawa jest dla Ciebie ważna – zadaj pytanie poprzez poniższy formularz. Nasi specjaliści z pewnością udzielą wyczerpujących odpowiedzi. Twoje pytanie i odpowiedź zostanie opublikowana w naszym serwisie, aby inni użytkownicy mogli się z nią zapoznać. Zapraszamy do kontaktu!