Szukaj
Szukaj

Ból odcinka lędźwiowego

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Ból odcinka lędźwiowego to jedna z najczęstszych przewlekłych dolegliwości bólowych ze strony narządu ruchu. Dotyczy głównie osób po 40. roku życia, choć coraz powszechniej obserwuje się go u osób młodszych, a nawet u dzieci. Może wynikać z wielu czynników, często związanych ze stylem życia. Diagnostyką i leczeniem zajmuje się fizjoterapeuta, choć warto skonsultować problem również z ortopedą lub neurologiem, w zależności od przyczyn i objawów.

Ból odcinka lędźwiowego

Ból odcinka lędźwiowego – przyczyny

Anatomicznie kręgosłup lędźwiowy daje ogromną swobodę ruchów m.in. kombinację rotacji, zgięć, skłonów, wyprostów. Należy mieć jednak na uwadze, że mimo tak dużej możliwości ruchowej odcinek ten jest narażony na umiejscowienie w nim dolegliwości bólowych i licznych patologii. Przyjmuje on na siebie znaczny ciężar ciała. Możliwe przyczyny bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa:

Należy wspomnieć, że ból odcinka lędźwiowego może również mieć podłoże psychogenne. Doświadcza się go w przebiegu rozmaitych psychoz i depresji, przy prawidłowych wynikach badań. Jest to tzw. ból idiopatyczny.

Ból odcinka lędźwiowego – objawy

Ból odcinka lędźwiowego może przybrać rozmaity obraz kliniczny w zależności od swojej przyczyny. Do objawów zmian zwyrodnieniowych zalicza się:

  • trzaski podczas ruchów kręgosłupa;
  • ograniczenie ruchomości;
  • ból w pozycji obciążającej odcinek lędźwiowo-krzyżowy;
  • pogrubienie zarysu stawów;
  • zanik mięśni stabilizujących kręgosłup.

Przy przepuklinie charakterystyczne jest:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Z kolei przy ZZSK obserwuje się ból oraz sztywność w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, który stopniowo przenosi się na kolejne jego odcinki oraz na stawy biodrowe. Na podstawie objawów często można wstępnie ustalić rozpoznanie.

Diagnostyka bólu odcinka lędźwiowego

Diagnostyka dolegliwości bólowych odcinka lędźwiowego kręgosłupa opiera się na RTG (gdy podejrzewane są zmiany kostne) oraz na rezonansie magnetycznym (gdy podejrzewa się dyskopatię czy uszkodzenia tkanek miękkich). Przydatne są ponadto testy neurologiczne, testy funkcjonalne czy ocena palpacyjna siły mięśniowej i obecności punktów spustowych na ich przebiegu.

Ból odcinka lędźwiowego – leczenie

Należy wdrożyć leczenie przyczynowe. Przy wszelkich przewlekłych chorobach reumatycznych i chorobach z autoagresji ważna jest farmakoterapia. Bez względu na przyczynę należy udać się na wizytę u fizjoterapeuty, aby dobrał optymalną terapię manualną oraz indywidualne dla pacjenta ćwiczenia, które poprawią funkcję kręgosłupa i zmniejszą ból. W skrajnych przypadkach konieczna jest operacja, choć współcześnie z dobrym rezultatem specjaliści skupiają się na leczeniu zachowawczym. Rokowania zależą od przyczyn bólu.

Metodami domowymi (wspomagającymi) mogą być: ciepłe okłady o działaniu rozluźniającym (przeciwwskazane przy stanach ostrych), masaże, sesje na macie do akupresury czy relaksacyjne kąpiele z dodatkiem uspokajających olejków eterycznych (aromaterapia). Wszelkie metody dodatkowe warto skonsultować z fizjoterapeutą lub lekarzem (przy niektórych jednostkach są przeciwwskazane).Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Simińska J., Nowacka K., Siedlecki Z., Hagner W., Bóle przeciążeniowe a korzeniowe. Różnicowanie dolegliwości w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, Journal of Education, Health and Sport, 7/2017.
  2. Simińska J., Pietkun K., Głowacka I., Beuth W., Nowacka K., Hagner W., Siedlecki Z. Przegląd zaleceń postępowania fizjoterapeutycznego stosowanego w bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, Journal of Education, Health and Sport, 6/2016.
  3. Martyniuk A., Górski S., Górska A., Bóle w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa — istotny i narastający problem u dzieci i młodzieży. Przegląd piśmiennictwa, Problemy Pielęgniarstwa, 24/2016.
  4. Zawadka M., Fijewski A., Gawda P., Bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa a zmiany zwyrodnieniowe, Geriatria, 11/2017.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *