Szukaj

Sway back

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Sway back to jedna z częściej obserwowanych współcześnie wad postawy ciała, dotycząca coraz młodszych grup wiekowych. Charakteryzuje się pogłębieniem lordozy lędźwiowej i następczym pogłębieniem kifozy piersiowej, czemu towarzyszą także inne, negatywne zmiany w sylwetce. Taka postawa wymaga pilnej rehabilitacji.

Sway back

Sway back – jak wygląda?

Postawa sway back wyróżnia się przede wszystkim pogłębieniem lordozy lędźwiowej i kifozy piersiowej, z czym wiąże się osłabienie mięśni brzucha, mięśni zginaczy stawów biodrowych oraz prostowników odcinka piersiowego grzbietu. Przykurczone są z kolei mięśnie prostowniki odcinka lędźwiowego grzbietu oraz mięśnie kulszowo-goleniowe i mięśnie pośladkowe. Jednak mimo swojego przykurczenia są one bardzo słabe, niezdolne do pełnienia swojej funkcji. W postawie ciała zaobserwować można również:

Wada postawy sway back ma wiele negatywnych konsekwencji dla zdrowia i samopoczucia, choć wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że mogą one wiązać się właśnie z nieprawidłową postawą ciała.

Sway back – objawy

Osoby z sylwetką sway back często skarżą się na wystający brzuch, szukając metod na schudnięcie. Niesłusznie, ponieważ przyjęcie prawidłowej postawy ciała często niweluje problem wystającego brzucha. Okazuje się, że poziom tkanki tłuszczowej jest prawidłowy, a mięśnie wymagają jedynie wzmocnienia. Nierzadko pojawiają się dolegliwości takie jak:

tubapay
tubapay

Co ciekawe, przy sway back obserwuje się tak niską wydolność mięśni brzucha, że nie są one w stanie dłużej utrzymać prawidłową, świadomie przyjętą postawę ciała. Uważa się wręcz, że mięsień poprzeczny brzucha nie wykorzystuje nawet 50% swojej możliwej siły. W przypadku kobiet następczym problemem może być znaczne osłabienie mięśni dna miednicy i nietrzymanie moczu.

Przyczyny sway back

Sway back to funkcjonalne zaburzenie postawy ciała. Oznacza to, że nie wiąże się ze stanami patologicznymi występującymi w obrębie ciała, lecz ma związek z nieprawidłowymi napięciami i zaburzeniem integralności napięcia mięśni. Rozwija się na tle długotrwale przyjmowanych, błędnych pozycji, co można zaobserwować np. u pracowników linii produkcyjnych lub osób wiele godzin dziennie spędzających przed komputerem czy telewizorem. Ciało dostosowuje się do nowej sytuacji, a postawa ciała utrwala się w taką, w której człowiek funkcjonuje na co dzień.

Sway back – rehabilitacja

Jedynym sposobem na wypracowanie prawidłowej postawy ciała i pozbycie się sway back jest odpowiednio prowadzona rehabilitacja, bazująca głównie na systematycznie wykonywanych indywidualnie dobranych ćwiczeniach. W pracy warto co 30 minut wykonywać krótką przerwę, aby rozciągnąć mięśnie i dać im odpocząć. Codziennie po pracy należy natomiast wykonywać zestaw ćwiczeń przepisany przez fizjoterapeutę. Należy skupiać się na wzmacnianiu mięśni brzucha, mięśni czworogłowych uda, a także wielu innych mięśni posturalnych odpowiadających za prawidłową sylwetkę. Bardzo dobrze sprawdzają się treningi funkcjonalne prowadzone przez fizjoterapeutę (przynajmniej raz w tygodniu). Ćwiczenia takie jak brzuszki, planki, zakroki mogą być dobrym uzupełnieniem treningów domowych, jeśli wykonywane są prawidłowo technicznie.

Osoby z postawą sway back powinny wprowadzić aktywność fizyczną do swojego życia na stałe (1-3 razy w tygodniu). Powinny być to jednak aktywności sprawiające im przyjemność, aby łatwo było utrzymać systematyczność ich wykonywania. Mogą to być: basen, pilates, joga, jazda na rowerze czy taniec. Ważne, aby poza taką aktywnością skupiać się na zaleconych ćwiczeniach korekcyjnych.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Zwierzchowska A., Tuz J., Ocena wpływu krzywizn kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej na dolegliwości mięśniowo-szkieletowe u młodych osób, Medycyna Pracy, 69/2018.
  2. Jaworski P., Postural defects – kyphosis, lordosis, sway back, flat back. Part two, Journal of Education, Health and Sport, 9/2019.
  3. Johnson J., Korekcja postawy ciała. Wybrane techniki manualne, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2018.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.