Szukaj
Szukaj

Ból w pachwinie

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Ból w pachwinie jest uciążliwy i może nawet utrudniać codzienne funkcjonowanie. W okolicach pachwiny znajduje się wiele struktur anatomicznych, które są podatne na uszkodzenia u obu płci. Choć najczęściej za przyczynę bólu uznaje się wzmożone napięcia mięśniowe oraz problemy stawowe, nie należy pomijać zjawiska bólu rzutowanego.

Ból w pachwinie

Ból w pachwinie – przyczyny

Ból w pachwinie może pojawiać się wskutek następujących chorób:

Za najczęstszą przyczynę uznaje się jednak dolegliwości w obrębie mięśni przywodzicieli stawu biodrowego, których podstawową funkcją jest przywodzenie kończyny dolnej i stabilizacja miednicy podczas chodzenia. Wskaźnikami klinicznymi schorzeń tych mięśni są dolegliwości pojawiające się podczas ich rozciągania i napinania izometrycznego, zwykle o charakterze kłującym. Ból w pachwinie może być również prowokowany dysfunkcją przyczepu mięśnia biodrowo-lędźwiowego na krętarzu mniejszym kości udowej. Mięsień ten jest najsilniejszym zginaczem stawu biodrowego, nie trudno więc o jego uszkodzenie, np. podczas aktywności fizycznej wymagającej częstego zginania biodra i rotacji zewnętrznej czy wskutek długotrwałego przyjmowania pozycji siedzącej. Może doprowadzić to także do zapalenia jego kaletki maziowej.

Gdy ból w pachwinie występuje z jednoczesnym objawem trzaskania w stawie biodrowym, najprawdopodobniej miejsce ma brak równowagi mięśniowej między mięśniami zginającymi i prostującymi staw biodrowy bądź uszkodzenie obrąbka stawowego. Kolejną częstą przyczyną bólu w pachwinie jest konflikt panewkowo-udowy, w którym dolegliwości pojawiają się podczas ruchów zginania, przywodzenia i rotacji wewnętrznej stawu biodrowego, co ma miejsce np. podczas chodzenia. Ból ma najczęściej charakter ściskający.

Zobacz również: Ból – rodzaje.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

W przypadku kobiet, często diagnozuje się ból w pachwinie obejmujący dodatkowo spojenie łonowe. Może promieniować do kończyny dolnej lub narządów płciowych, co nasila bierne rozciąganie mięśni przywodzicieli stawu biodrowego. Należy wówczas rozważyć zapalenie w obrębie spojenia łonowego, bądź ponownie uszkodzenie mięśni przywodzicieli, ponieważ mięsień przywodziciel długi oddaje swoje włókna do więzadeł w obrębie spojenia łonowego.

Ból w pachwinie promieniujący od kręgosłupa

Ból w pachwinie może wiązać się z dysfunkcjami w obrębie kręgosłupa lędźwiowego lub stawów krzyżowo-biodrowych. Wówczas mają charakter kłujący lub promieniujący. Od innych przyczyn odróżnia je fakt, że ból często dotyczy również dolnej części pleców lub jednego ze stawów krzyżowo-biodrowych. Może powodować to zablokowanie stawów, a więc ograniczenie ich ruchomości.

Przepuklina pachwinowa

Przepuklina pachwinowa jest uwypukleniem otrzewnej pojawiającym się na wysokości pachwiny. Powstaje w miejscu o obniżonej odporności w obrębie ścian brzucha. Można ją bardzo łatwo wyczuć w postaci twardszego guzka. Zazwyczaj przepuklina pachwinowa stanowi wskazanie do leczenia chirurgicznego – konieczne jest zamknięcie wrót przepukliny. Można ją podejrzewać po współtowarzyszących dolegliwościach w dole jamy brzusznej oraz nasilaniu się bólu nawet podczas stania.

Ból w pachwinie – leczenie

Leczenie zależy od przyczyny bólu, jednak gdy pacjent nie zmaga się z żadnymi chorobami ogólnoustrojowymi, rekomenduje się wizytę u fizjoterapeuty. Może to być zarówno fizjoterapeuta ortopedyczny, jak również fizjoterapeuta uroginekologiczny. Przeprowadzi on szczegółowy wywiad, oceni postawę pacjenta i wykona podstawowe testy funkcjonalne, na podstawie których znajdzie przyczynę bólu. Przykładowo, jeśli wynika on z napięcia mięśniowego, może zastosować masaż funkcyjny, suche igłowanie, kinesiotaping czy terapię manualną. Ocenie podda również kręgosłup i stawy krzyżowo-biodrowe, w razie konieczności wykonując ich manipulację. Często zdarza się, że pacjent zostaje uwolniony od bólu już po pierwszej wizycie.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Cybułka B., Zespół bólowy pachwiny. Wpływ śródoperacyjnego, miejscowego podawania 0,5% bupiwakainy na pooperacyjną kontrolę bólu w przypadku zabiegów hernioplastyki sposobem Lichtensteina. Prospektywne badanie kliniczno-kontrolne, Polish Journal of Surgery, 2/2017.
  2. Dziak A., Urazy sportowe, Wydawnictwo Medicina Sportiva, Kraków 2015.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *