Szukaj
Szukaj

Ból w pachwinie

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Ból w pachwinie jest uciążliwy i może nawet utrudniać codzienne funkcjonowanie. W okolicach pachwiny znajduje się wiele struktur anatomicznych, które są podatne na uszkodzenia u obu płci. Choć najczęściej za przyczynę bólu uznaje się wzmożone napięcia mięśniowe oraz problemy stawowe, nie należy pomijać zjawiska bólu rzutowanego.

Ból w pachwinie

Ból w pachwinie – przyczyny

Ból w pachwinie może pojawiać się wskutek następujących chorób:

Za najczęstszą przyczynę uznaje się jednak dolegliwości w obrębie mięśni przywodzicieli stawu biodrowego, których podstawową funkcją jest przywodzenie kończyny dolnej i stabilizacja miednicy podczas chodzenia. Wskaźnikami klinicznymi schorzeń tych mięśni są dolegliwości pojawiające się podczas ich rozciągania i napinania izometrycznego, zwykle o charakterze kłującym. Ból w pachwinie może być również prowokowany dysfunkcją przyczepu mięśnia biodrowo-lędźwiowego na krętarzu mniejszym kości udowej. Mięsień ten jest najsilniejszym zginaczem stawu biodrowego, nie trudno więc o jego uszkodzenie, np. podczas aktywności fizycznej wymagającej częstego zginania biodra i rotacji zewnętrznej czy wskutek długotrwałego przyjmowania pozycji siedzącej. Może doprowadzić to także do zapalenia jego kaletki maziowej.

Gdy ból w pachwinie występuje z jednoczesnym objawem trzaskania w stawie biodrowym, najprawdopodobniej miejsce ma brak równowagi mięśniowej między mięśniami zginającymi i prostującymi staw biodrowy bądź uszkodzenie obrąbka stawowego. Kolejną częstą przyczyną bólu w pachwinie jest konflikt panewkowo-udowy, w którym dolegliwości pojawiają się podczas ruchów zginania, przywodzenia i rotacji wewnętrznej stawu biodrowego, co ma miejsce np. podczas chodzenia. Ból ma najczęściej charakter ściskający.

Zobacz również: Ból – rodzaje.

W przypadku kobiet, często diagnozuje się ból w pachwinie obejmujący dodatkowo spojenie łonowe. Może promieniować do kończyny dolnej lub narządów płciowych, co nasila bierne rozciąganie mięśni przywodzicieli stawu biodrowego. Należy wówczas rozważyć zapalenie w obrębie spojenia łonowego, bądź ponownie uszkodzenie mięśni przywodzicieli, ponieważ mięsień przywodziciel długi oddaje swoje włókna do więzadeł w obrębie spojenia łonowego.

Patronite
Patronite

Ból w pachwinie promieniujący od kręgosłupa

Ból w pachwinie może wiązać się z dysfunkcjami w obrębie kręgosłupa lędźwiowego lub stawów krzyżowo-biodrowych. Wówczas mają charakter kłujący lub promieniujący. Od innych przyczyn odróżnia je fakt, że ból często dotyczy również dolnej części pleców lub jednego ze stawów krzyżowo-biodrowych. Może powodować to zablokowanie stawów, a więc ograniczenie ich ruchomości.

Przepuklina pachwinowa

Przepuklina pachwinowa jest uwypukleniem otrzewnej pojawiającym się na wysokości pachwiny. Powstaje w miejscu o obniżonej odporności w obrębie ścian brzucha. Można ją bardzo łatwo wyczuć w postaci twardszego guzka. Zazwyczaj przepuklina pachwinowa stanowi wskazanie do leczenia chirurgicznego – konieczne jest zamknięcie wrót przepukliny. Można ją podejrzewać po współtowarzyszących dolegliwościach w dole jamy brzusznej oraz nasilaniu się bólu nawet podczas stania.

Ból w pachwinie – leczenie

Leczenie zależy od przyczyny bólu, jednak gdy pacjent nie zmaga się z żadnymi chorobami ogólnoustrojowymi, rekomenduje się wizytę u fizjoterapeuty. Może to być zarówno fizjoterapeuta ortopedyczny, jak również fizjoterapeuta uroginekologiczny. Przeprowadzi on szczegółowy wywiad, oceni postawę pacjenta i wykona podstawowe testy funkcjonalne, na podstawie których znajdzie przyczynę bólu. Przykładowo, jeśli wynika on z napięcia mięśniowego, może zastosować masaż funkcyjny, suche igłowanie, kinesiotaping czy terapię manualną. Ocenie podda również kręgosłup i stawy krzyżowo-biodrowe, w razie konieczności wykonując ich manipulację. Często zdarza się, że pacjent zostaje uwolniony od bólu już po pierwszej wizycie.

Na poniższym filmie możemy zobaczyć przykład leczenia bólu w pachwinie u jednego z pacjentów naszego Centrum Fizjoterapeuty:



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Cybułka B., Zespół bólowy pachwiny. Wpływ śródoperacyjnego, miejscowego podawania 0,5% bupiwakainy na pooperacyjną kontrolę bólu w przypadku zabiegów hernioplastyki sposobem Lichtensteina. Prospektywne badanie kliniczno-kontrolne, Polish Journal of Surgery, 2/2017.
  2. Dziak A., Urazy sportowe, Wydawnictwo Medicina Sportiva, Kraków 2015.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *