Szukaj
Szukaj

Mobilizacja blizny

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mobilizacja blizny to zbiór różnego rodzaju technik, których celem jest poprawa ruchomości blizny, usunięcie ewentualnych zrostów między nią, a sąsiednimi tkankami oraz tym samym zapewnienie odpowiedniej przesuwalności poszczególnych warstw tkankowych względem siebie. Przeważnie wykonuje się masaż i mobilizację blizny po cięciu cesarskim, jednak w praktyce każda blizna pourazowa czy pooperacyjna wymaga takiego postępowania. Zajmuje się nim fizjoterapeuta.

Mobilizacja blizny

Charakterystyka blizn

Proces gojenia się rany rozpoczyna się w chwili uszkodzenia tkanek i może trwać nawet 2 lata. Wyróżnia się blizny niedojrzałe i blizny dojrzałe. Te pierwsze mają mniej niż rok czasu, są grube i twarde, wypukłe oraz mało elastyczne. Wyróżniają się czerwoną lub różową barwą i bledną po uciśnięciu. To etap, w którym intensywnie tworzą się zrosty. Przetrwałe są trudne do usunięcia i powodują wiele problemów zdrowotnych. Z kolei blizny dojrzałe to takie, które mają powyżej roku, są miękkie, płaskie i elastyczne. Nie bledną po uciśnięciu, ponieważ ich unaczynienie jest prawidłowe. Dąży się właśnie do uzyskania takiego rodzaju blizn. Nie powinny one powodować żadnych dolegliwości bólowych, pieczenia, mrowienia, a skóra wokół nich musi wykazywać prawidłowe unerwienie (nie może pojawiać się np. brak czucia miejscowego).

Mobilizacja blizny – na czym polega?

Mobilizacja blizn polega na wykorzystaniu różnych technik celem zwiększenia ruchomości blizny i tkanek wokół niej. Czynności zaleca się wdrożyć już po zagojeniu się rany i zdjęciu szwów, jeśli były zakładane. Początkowo jest to jedynie głaskanie i dotykanie skóry wokół blizny, aby poprawić ukrwienie tkanek i zapobiegać zaburzeniom przewodnictwa nerwowego. Całe postępowanie można przedstawić na przykładzie blizny po cięciu cesarskim:

  • faza I – do 7 dni od urazu, terapeuta nie pracuje bezpośrednio z blizną, lecz z tkankami sąsiednimi;
  • faza II – 2-8 tydzień od urazu. Kontynuuje się drenaż limfatyczny wokół blizny, a także dołącza do tego delikatne rozluźnianie mięśniowo-powięziowe brzucha. Sesje odbywają się 1-2 razy w tygodniu i trwają 30-45 minut. Można stosować kinesiotaping  (plastrowanie dynamiczne) i suche igłowanie. Kluczową rolę odgrywa autoterapia, polegająca wykonywaniu przez pacjentkę odpowiednich ruchów i chwytów terapeutycznych samodzielnie w domu (najlepiej w systemie 2 razy dziennie po około 20 minut);
  • faza III – od 8 tygodnia do 2 lat po urazie. Wdraża się intensywne, bezpośrednie techniki pracy z blizną, tj. jej przesuwanie, ugniatanie, podnoszenie. Ma to na celu chronić przed tworzeniem zrostów i zwłóknień oraz eliminować te już powstałe. Jednocześnie okres 2 lat jest uznawany za czas, w którym możliwy jest jeszcze największy remodeling blizny. W późniejszym okresie jest to także możliwe, ale w znacznie ograniczonym zakresie.

Mobilizację blizny początkowo powinien wykonywać fizjoterapeuta, bez względu na przyczynę jej powstania. Pacjent może praktykować mobilizację dopiero po przeszkoleniu przez specjalistę.

Zobacz również: Leczenie blizn w sposób kompleksowy.

Mobilizacja blizny – wskazania

Wskazaniem do mobilizacji blizny jest każda blizna:

  • blizny po cięciu cesarskim, epizjotomii czy pęknięciu krocza;
  • blizny pooperacyjne bez względu na część ciała, na której występują;
  • blizny pourazowe.

Do specjalisty w szczególności należy udać się z bliznami patologicznymi. Są one:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • zgrubiałe i twarde;
  • mają zróżnicowaną fakturę, np. są nierówne, pofałdowane, grudkowate;
  • cechują się ograniczoną elastycznością;
  • można wyczuć grudki i guzki pod nimi lub w ich sąsiedztwie;
  • powodują pieczenie, mrowienie czy ból podczas dotykania bądź samoistnie;
  • towarzyszą im zaburzenia czucia powierzchownego lub nadwrażliwość.

Choć najlepiej rozpocząć mobilizację blizny jak najszybciej po jej uformowaniu się, pomocy fizjoterapeutycznej można szukać również w przypadku blizn przedawnionych i starych.

Zobacz również: Terapia blizn.

Mobilizacja blizny – przeciwwskazania

Mobilizacji blizny nie wykonujemy w następujących przypadkach:

  • problem z gojeniem się świeżej blizny;
  • rozejście brzegów blizny;
  • sączenie się krwi, ropy lub innych płynów z blizny;
  • obecność strupów lub szwów;
  • stan po zażyciu mocnych środków przeciwbólowych;
  • zespół Sudecka;
  • ciężki przebieg cukrzycy.

Obecność strupów i szwów oraz czas do 14 dni po urazie są przeciwwskazaniem do pracy bezpośrednio z blizną, jednak nie wykluczają możliwości pracy z tkankami wokół niej. Jej intensywność dobierana jest indywidualnie do pacjenta.

Mobilizacja blizny po cc

Na poniższym filmie możemy zobaczyć jak wygląda mobilizacja blizny po cięciu cesarskim na przykładzie jednego z pacjentów naszego Centrum Fizjoterapeuty:



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Smith N., Fritz S., Leczenie blizn pourazowych, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2021.
  2. Chochowska M., Marcinkowski J., Klimberg A., Terapia manualna w pracy z blizną po operacji cięcia cesarskiego, Hygeia Public Health, 52/2017.
  3. Urbanowicz L., Ocena wpływu rehabilitacji na stan kończyny górnej u pacjentek po operacyjnym leczeniu raka piersi, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2/2018.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *