Szukaj
Szukaj

Terapia blizn

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Terapia blizn to wieloetapowe postępowanie mające na celu zwiększenie ruchomości blizn (w przypadku zagojonych już ran), usuwanie zrostów i przeciwdziałanie konsekwencjom ich powstawania. Zaleca się ją po wszelkich operacjach czy urazach, w przebiegu których doszło do naruszenia ciągłości skóry i powstania blizn (również w trakcie porodu). Przeprowadzaniem takiej terapii zajmuje się fizjoterapeuta.

Terapia blizn

Terapia blizn – na czym polega?

Terapię blizn należy rozpocząć już po około 14 dniach, gdy zdjęte zostaną szwy lub gdy dojdzie do podstawowego uformowania tkanek (gdy szwy nie były stosowane). Nie opiera się ona wyłącznie na bezpośrednim manualnym oddziaływaniu na tkankę bliznowatą, lecz obejmuje szereg innych metod, w tym drenaż limfatyczny. Wskutek niego dochodzi do zmniejszenia reakcji zapalnej i proliferacji tkanki łącznej spowodowanej zastojem. Wspomaga gojenie się rany i formowanie blizny, stanowi też przygotowanie tkanek do bardziej intensywnych technik. Na terapię blizny, poza wspomnianym drenażem limfatycznym, składać się mogą następujące techniki:

  • mobilizacja okolicznych stawów – zmniejszanie napięć, przywracanie prawidłowej ruchomości tkanek miękkich i powięzi na różnych poziomach głębokości;
  • kinezyterapia – czynna poprawa ruchomości tkanek miękkich, ukrwienia i dotlenienia ich, co przyspiesza tworzenie się pełnowartościowej blizny;
  • suche igłowanie – eliminowanie bliznowców i zrostów, które mogą ograniczać ruchomość blizny i powodować szereg konsekwencji zdrowotnych;
  • kinesiotaping – zwiększa ruchomość blizny i powierzchownych tkanek, drenuje, poprawia krążenie i pracę powięzi;
  • flossing – poprawia mobilność okolicznych stawów i przesuwalność powięzi względem innych tkanek;
  • pinoterapia – zwiększa ruchomość blizny i eliminuje zrosty.

Jednak najważniejszą częścią każdej terapii blizn jest praca bezpośrednio z nimi. Wykorzystując rozmaite techniki i chwyty, dobierając ich intensywność, można „odrywać” zrosty, poprawiać ruchomość wszystkich tkanek i zapewniać właściwą ich przesuwalność względem siebie. Wszystkie techniki dobierane są do etapu po urazie lub operacji. Im starsza jest blizna, tym powinny być intensywniejsze i głębsze.

Terapia blizn – wskazania

Blizny mogą powstawać wskutek wielu czynników. Przykładami są:

Patronite
Patronite
  • poród siłami natury (po pęknięciu krocza lub epizjotomii) oraz poprzez cięcie cesarskie;
  • wszelkiego rodzaju operacje, w tym operacje artroskopowe;
  • oparzenia;
  • głębokie urazy, np. przecięcie skóry ostrym przedmiotem.

Każda blizna powinna być obejrzana przez fizjoterapeutę. Może się zdarzyć, że powierzchownie jest ona ruchoma, jednak podczas operacji pojawiła się konieczność przecięcia głębszych, niewidocznych gołym okiem tkanek. Wówczas zrosty mogą lokalizować się głęboko i powodować rozmaite problemy zdrowotne. Jakość blizn ocenia się ręcznie (wykonując testy ich mobilności) oraz za pomocą USG.

Terapia blizn – efekty

Blizny są nie tylko problemem estetycznym, ale i zdrowotnym. Jeśli pozostawi się je bez terapii, mogą zaburzać ruchomość skóry, wywołując uczucie ciągnięcia. Przykładowo blizny zlokalizowane w okolicy kolana mogą ograniczać ruch pełnego zginania w nim, jak również mogą generować dolegliwości bólowe. Szczególnym rodzajem blizn są te powstałe podczas porodów (bez względu na ich rodzaj). Nieleczone powodują m.in.:

Terapia blizn pozwala na przeciwdziałanie tym konsekwencjom lub zmniejszenie ich intensywności, jeśli już wystąpią. Nierzadko efekty widać już po pierwszym zabiegu, jednak kompleksowa terapia blizn powinna trwać nawet rok czasu. Odbywa się zarówno w gabinecie fizjoterapeutycznym, jak i w domu pacjenta (po przeszkoleniu przez specjalistę).

Czy terapia blizn boli?

Na samym początku, gdy istnieją jeszcze zrosty, terapia blizn może powodować dyskomfort. Charakterystyczne są subiektywne odczucia ciągnięcia, szczypania, a nawet lekkiego pieczenia. To reakcje w zupełności normalne, terapeuta musi odciągnąć zdrową tkankę od patologicznej, tworząc pomiędzy nimi przestrzeń niezbędną do krążenia płynów ustrojowych. Po kilku terapiach lub w przypadku przestarzałych blizn czynności nie powodują żadnych dolegliwości. Nie należy jednak zwlekać z wizytą u fizjoterapeuty.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Smith N., Ryan C., Leczenie blizn pourazowych, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2021.
  2. Madejewska M., Korban P., Postępowanie fizjoterapeutyczne w leczeniu blizn, Kosmetologia Estetyczna, 4/2013.
  3. Bojarska-Hurnik S., Skorupińska A., Terapia blizny po operacji cesarskiego cięcia, Kosmetologia Estetyczna, 2/2018.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.