Szukaj

Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe to metoda fizjoterapeutyczna polegająca na kompleksowej pracy z ludzkim ciałem. Zakłada, że wszystkie tkanki są ze sobą połączone, a w łańcuchu tym kluczowe znaczenie mają mięśnie i powięzi. Mówiąc w skrócie, polega na manipulacji tkanek miękkich, ich rozluźnieniu, wydłużeniu oraz uwolnieniu od wszelkich dolegliwości bólowych.

Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe

Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe – dla kogo?

Terapia mięśniowo-powięziowa polecana jest zwłaszcza tym osobom, które zmagają się z przewlekłym bólem mięśniowo-powięziowym. Wskazaniami są między innymi:

I wiele innych. Metody z zakresu rozluźniania mięśniowo-powięziowego powinien wykonywać wyłącznie doświadczony fizjoterapeuta lub osteopata.

Akupunktura

Jedną z powszechniej i najdłużej stosowanych metod rozluźniania mięśniowo-powięziowego jest akupunktura. Pod mikroskopem zaobserwowano, że tkanka łączna luźna „owija” się wokół igły do akupunktury w momencie wkłucia, co daje efekt silnego rozluźnienia tkanek, działania przeciwbólowego i zwiększa lokalne ukrwienie. Akupunktura polega na wprowadzaniu do skóry (a w suchym igłowaniu również do mięśni) długich i bardzo cienkich, sterylnych igieł. Umieszczenie ich jest dokładnie przemyślane, igły muszą trafić w tzw. punkty akupunkturowe, zlokalizowane wzdłuż 20 określonych linii w całym ciele. Igły pozostają wkłute 20-30 minut, a liczba zabiegów dobierana jest indywidualnie do potrzeb pacjenta.

Fitness powięziowy

Składają się na niego 4 kluczowe elementy:

  • technika recoil – ćwiczenia wykorzystujące przeciwruch, np. z ciężarkami lub wbrew sile grawitacji;
  • rozciąganie powięzi – płynne, czynne rozciągnięcia całego ciała, angażujące długie łańcuchy mięśniowo-powięziowe;
  • uwalnianie powięzi – z zastosowaniem wałków do masażu o odpowiednim kształcie i stopniu twardości;
  • udoskonalanie propriocepcji – zarówno powolne, jak i szybkie mikroruchy.

Fitness powięziowy prowadzony jest w formie 45-60 minutowych zajęć. Do uzyskania efektów ważna jest regularność.

tubapay
tubapay

Manipulacja powięzi

Manipulacja powięzi dzieli ciało człowieka na 14 funkcjonalnych segmentów. Każdy zarządza 6 odrębnymi jednostkami mięśniowo-powięziowymi. W metodzie tej wykorzystuje się unikalną nomenklaturę opisującą naturalny ruch. Składa się na to przede wszystkim masaż poprzeczny włókien mięśniowych, przywracający ich elastyczność i poślizg. Przed rozpoczęciem manipulacji powięzi najważniejsze jest wykonanie dokładnego, rzetelnego badania ruchu i palpacji tkanek miękkich.

Zobacz również: Anatomia palpacyjna.

Rozciąganie powięzi

Rozciąganie z jednoczesnym utrzymywaniem trakcji torebki stawowej i powięzi łączy się z powolnymi drganiami i obwodzeniem w różnych płaszczyznach ruchu. Kończyna dolna często jest unieruchomiona specjalnymi pasami, aby jeszcze mocniej pogłębić ten charakterystyczny układ dźwigni. Koncepcja metody zakłada, że pozytywne rezultaty powinno się osiągnąć za pomocą finezji ruchu, a nie siły. Pojedynczy zabieg może trwać od 20 nawet do 120 minut.

Metoda MELT

Metoda MELT wykorzystuje zarówno miękkie wałki piankowe, jak i piłki o różnym kształcie i stopniu twardości. Pacjent uczy się, jak lokalizować miejsca, w których nastąpiło odwodnienie tkanek powięziowych oraz jak i kiedy używać wspomnianych akcesoriów. Głównym celem tej metody jest odbudowa przepływu płynów i polepszenie stabilizacji układu powięziowego. Najczęściej stosuje się ją w leczeniu chronicznego bólu, ale nierzadko i celem poprawy osiągów sportowych.

Terapia mięśniowo-powięziowych punktów spustowych

Podstawą tej metody jest uciskanie (kompresja ischemiczna) konkretnych punktów spustowych zlokalizowanych w obrębie tkanek miękkich, głównie mięśni. Terapeuta wywiera na nie stosowny nacisk za pomocą własnych palców, ręki, a nawet stawu łokciowego. Następnie utrzymuje nacisk aż do momentu, w którym punkt ten przestanie stawiać opór i zacznie „mięknąć”. Podczas terapii można wykonywać powolne ruchy okrężne w momencie utrzymywania nacisku bądź ruchy pulsacyjne. Metoda jest bolesna, ale odznacza się niezwykle wysoką skutecznością. Kluczem jest jednak właściwe zlokalizowanie punktów spustowych.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Lesondak D., Powięź bez tajemnic, Wydawnictwo Galaktyka, Łódź 2018.
  2. Manheim C., Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, Wydawnictwo Medicon, Wrocław 2011.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.