Szukaj

Złamanie osteoporotyczne

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Złamanie osteoporotyczne to szczególnego rodzaju złamanie kości, które pojawia się wskutek zadziałania siły o stosunkowo niewielkim natężeniu, jednak oddziałującej na osłabione procesem chorobowym tkanki kostne. Innymi słowy, jest to złamanie, które diagnozuje się u osób z osteoporozą – chorobą przebiegającą ze znacznym zmniejszeniem gęstości kości, przez co staje się ona wyraźnie słabsza i bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne.

Złamanie osteoporotyczne

Złamanie osteoporotyczne – przyczyny

Złamania osteoporotyczne są charakterystyczne w przebiegu choroby zwanej osteoporozą (stąd ich nazwa). Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) osteoporoza to częsta choroba szkieletu wyróżniająca się upośledzoną wytrzymałością kości, co prowadzi do zwiększonego ryzyka wystąpienia złamań. Najczęściej występuje u kobiet po okresie menopauzy, jako że jej istotnym czynnikiem ryzyka jest spadek poziomu estrogenów w organizmie. To zaś ma miejsce w momencie wygaśnięcia czynności jajników. Innymi czynnikami ryzyka osteoporozy, a więc i złamań osteoporotycznych, są:

Uważa się, że w wielu przypadkach wystąpienie osteoporozy jest uwarunkowane czynnikami genetycznymi. Choroba częściej pojawia się w rodzinie, zwłaszcza w linii żeńskiej.

Co to jest złamanie osteoporotyczne?

Złamanie osteoporotyczne określane jest również jako złamanie niskoenergetyczne. U zdrowych osób, aby doszło do złamania kości (która sama w sobie jest wysoce wytrzymała), zadziałać musi znaczna siła mechaniczna. Złamania pojawiają się więc najczęściej w momencie wypadku komunikacyjnego, upadku z wysokości czy silnego uderzenia. Jednak w przypadku złamań osteoporotycznych siła ta jest znacznie mniejsza. Do takiego złamania może dojść np. w momencie upadku z pozycji stojącej (z wysokości własnej) lub po lekkim stłuczeniu. Oczywiście wcześniej należy wykluczyć inne przyczyny, np. pierwotną czy wtórną chorobę nowotworową kości.

Podsumowując, złamanie osteoporotyczne powstaje najczęściej wskutek banalnego, niewielkiego urazu. Co więcej, pacjenci nierzadko zgłaszają brak jakiegokolwiek zdarzenia, które mogłoby doprowadzić do takiego stanu. Jest to częste szczególnie w przypadku złamań kręgów. Charakterystyczne dla osteoporozy są także złamania bliższego końca kości udowej, kości ramiennej i kości promieniowej w odcinku dystalnym.

Złamanie osteoporotyczne – objawy

Złamanie osteoporotyczne daje takie same objawy jak złamanie powstałe w tradycyjnym, urazowym mechanizmie u osób zdrowych. Klasyczny zestaw objawów to:

Patronite
Patronite
  • silny ból;
  • niemożność poruszenia stawem pobliskim;
  • obrzęk.

Dokładny obraz kliniczny zależy natomiast od stopnia i lokalizacji złamania, a także od tego, czy jest ono powikłane, otwarte (co praktycznie się nie zdarza w przypadku złamań osteoporotycznych), przemieszczone i wielu innych czynników.

Zobacz również: Złamanie otwarte.

Złamanie osteoporotyczne – diagnostyka i leczenie

Złamania osteoporotyczne diagnozuje i leczy się podobnie, jak zwykłe złamania. Przede wszystkim należy wykonać zdjęcie RTG, aby uwidocznić wielkość i lokalizację złamania. Później, w zależności od lokalizacji, złamanie zaopatruje się unieruchomieniem gipsowym na około 6 tygodni. Po tym czasie wykonuje się kolejne badanie obrazowe (kontrolne RTG). Jeśli potwierdzi ono pełny zrost kostny, pacjent kierowany jest do fizjoterapeuty na rehabilitację.

Zobacz również: Etapy zrostu kości.

Jeśli pacjent bardzo często doświadcza złamań kości, należy dodatkowo skierować go na densytometrię. Jest to proste i nieinwazyjne badanie rentgenowskie, służące ocenie gęstości mineralnej kości.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Czerwiński E., Berwecka M., Osteoporoza – zapomniana choroba milionów złamań, Lekarz POZ, 3/2020.
  2. Drozdzowska B., Złamania osteoporotyczne, Endokrynologia Polska, 6/2009.
  3. Czerwiński E., Boczoń K., Kumorek A., Epidemiologia złamań osteoporotycznych, Postępy Nauk Medycznych, t. XXV, nr 3, 2012.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.