Skręcenie kostki u dziecka to dość częsta kontuzja narządu ruchu, ponieważ może dojść do niej nawet przy urazach niskoenergetycznych, gdy dziecko źle postawi stopę na podłożu. Nie musi być to nawet podłoże nierówne. Diagnostyka i leczenie pozostaje w kompetencjach fizjoterapeuty oraz lekarza ortopedy. Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania z zakresu skręconej kostki u dziecka.

Jak dochodzi do skręcenia kostki u dziecka?
Skręcenie kostki u dziecka zazwyczaj wynika z intensywnej aktywności fizycznej, takiej jak bieganie, skakanie czy zabawa. To szczególnie częsty uraz w parkach trampolin, podczas jazdy na rolkach, wrotkach i łyżwach czy podczas innych zabaw, w których dochodzi do skoków lub które są niestabilne dla kończyn dolnych. Skręcenie stawu może być jednak spowodowane również nieprawidłowym ułożeniem stopy podczas chodzenia. Prowadzi to do uszkodzenia więzadeł i torebki stawowej. Dodatkowe czynniki ryzyka to noszenie niewłaściwego (z reguły zbyt dużego) obuwia, brak rozgrzewki przed ćwiczeniami, przemęczenie oraz problemy biomechaniczne, takie jak zaburzenia napięcia mięśniowego i wady postawy.
Skręcenie kostki u dziecka – jak długo nie można chodzić?
Zakaz obciążania kończyny dolnej po skręceniu może różnić się w zależności od wielu czynników. Dlatego rekomenduje się konsultację z fizjoterapeutą lub lekarzem ortopedą. Przy skręceniu I i II stopnia praktycznie od razu można chodzić. Skręcenie III stopnia, gdy dochodzi do całkowitego zerwania więzadeł, może wymagać korzystania z kul ortopedycznych przez kilka lub kilkanaście dni. Tak naprawdę samo skręcenie nie jest wyznacznikiem. Prawidłowy chód uniemożliwia obrzęk i ból. Jeśli ich nie ma, dziecko może chodzić. Gdy występuje widoczna niestabilność stopy podczas chodu, zwykle zaleca się but ortopedyczny.
Czy skręcenie kostki u dziecka jest niebezpieczne?
Skręcenie kostki u dziecka może być niebezpieczne, ponieważ zawsze istnieje ryzyko, że w jego trakcie dojdzie do uszkodzenia OCD, czyli złamania bloczka kości skokowej. Zwykle wymaga to interwencji chirurgicznej. Groźne jest to, że czasami takie złamanie nie daje wyraźnych, charakterystycznych objawów, jednak ignorowanie go może doprowadzić do większych uszkodzeń wewnętrznych. Dlatego każdy przypadek skręcenia stawu skokowego powinien być zdiagnozowany również na podstawie RTG, aby wykluczyć złamania kości.
Skręcenie kostki u dziecka (oraz u dorosłego) bez względu na stopień wymaga leczenia fizjoterapeutycznego. Zwykle dzielone jest ono na 3 etapy – wzmacnianie stawu skokowego i mięśni kończyny dolnej, stabilność kończyny dolnej oraz dynamika. Każde nieleczone skręcenie zwiększa ryzyko niestabilności stawu skokowego w przyszłości, a więc kolejnych skręceń i zwichnięć stawu, jak również bólów kolan.
Ile czasu goi się skręcenie stawu skokowego u dziecka?
W przypadku skręcenia I stopnia zwykle już w ciągu kilku dni dziecko wraca do pełnej aktywności. II i III stopień wymaga dłuższego zaniechania sportu i aktywności, aż do momentu widocznego wzmocnienia mięśni (co sprawdza fizjoterapeuta podczas wizyt). Należy jednak pamiętać, że uszkodzenie więzadłowe może goić się nawet kilka miesięcy, również jeśli dziecko nie będzie odczuwało już żadnych objawów. To czas, w którym następuje przebudowa tkanek i nie da się tego znacząco przyspieszyć. Warto jednak stwarzać tkankom jak najlepsze warunki do gojenia (terapią manualną, ćwiczeniami, zabiegami z zakresu fizykoterapii takimi jak TECAR czy laser wysokoenergetyczny).
Jak zdiagnozować skręcenie kostki u dziecka?
Skręcenie kostki z reguły łatwo rozpoznać. W wywiadzie rodzice podają uraz, zaś dziecko wskazuje obszar bólu w okolicy kostki bocznej (najczęściej) lub kostki przyśrodkowej. Jeśli uraz był większy i towarzyszy mu silny obrzęk, miejsce bólu może być trudne do zlokalizowania. Dodatkowo, po ustąpieniu obrzęku, fizjoterapeuta wykonuje testy sprawdzające inhibicję mięśniową (zmniejszenie napięcia mięśniowego). Będzie ona dotyczyć mięśni w okolicy uszkodzonych struktur więzadłowych. Bezpośrednio po urazie można natomiast wykonać RTG i tomografię komputerową, aby wykluczyć złamania i znacznego stopnia naruszenia ciągłości więzadeł.
Polecane produkty:
![]() |
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... |
![]() |
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Brzezińska P., Mieszkowski J., Kompleksowe postępowanie fizjoterapeutyczne w skręceniu stawu skokowego, Journal of Education, Health and Sport, 5/2015.
- McMahon P., Medycyna Sportowa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
- Nowakowski A., Mazurek T., Ortopedia i traumatologia, Poznań 2017.