Szukaj
Szukaj

Trening personalny

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Trening personalny to starannie przemyślana i zaplanowana przez doświadczonego, przeszkolonego trenera personalnego jednostka treningowa. Wszystkie ćwiczenia dobrane są do indywidualnych potrzeb i możliwości osoby ćwiczącej, odbywają się natomiast pod czujnym okiem trenera. Dużą zaletą jest szybka widoczność efektów ćwiczeń oraz eliminacja błędów treningowych, które mogą mieć miejsce podczas samodzielnych ćwiczeń.

Trening personalny

Jak wygląda trening personalny?

Profesjonalny trening personalny (pierwsze spotkanie z trenerem) powinien rozpocząć się przeprowadzeniem wywiadu z klientem. Taki wywiad składa się z 2 ważnych części:

  • pytania dotyczące celu treningu i możliwości osoby ćwiczącej – cel treningowy, wcześniejsze doświadczenie ze sportem, stopień motywacji, ilość dni treningowych, preferowane godziny ćwiczeń, najsłabsze i najmniej rozciągnięte partie ciała, ogólna ocena sprawności fizycznej, stosunek do aktywności fizycznej, styl życia i charakter pracy;
  • pytania dotyczące stanu zdrowia – przebyte i przewlekłe choroby, kontuzje, jakiekolwiek problemy zdrowotne, przyjmowane leki (w tym leki antykoncepcyjne).

Trener musi również pozyskać informacje na temat wieku, masy i wysokości ciała osoby ćwiczącej. Bardzo często zaleca wykonanie kilku prostych ćwiczeń, aby na tej podstawie ocenić postawę ciała i technikę w podstawowych kombinacjach ruchowych. Dzięki temu ma możliwość przygotowania bezpiecznego i efektywnego planu treningowego.

Każdy kolejny trening personalny jest już starannie zaplanowanym zestawem ćwiczeń, dobranych indywidualnie do potrzeb klienta. Rozpoczyna się rozgrzewką (10-15 minut ćwiczeń aerobowych, w pełnym zakresie ruchomości stawów), po czym następuje część właściwa trwająca 30-45 minut, w zależności od danej osoby ćwiczącej. Przebieg części właściwej różni się w zależności od wielu czynników, a przede wszystkim od celu treningowego. Trening kończy się częścią wyciszającą, trwającą 5-10 minut. Najczęściej miejsce mają wówczas ćwiczenia oddechowe i ćwiczenia rozciągające.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Trening personalny – zalety

Ćwiczyć można samodzielnie w domu lub na siłowni, można jednak skorzystać z pomocy trenera personalnego. Jakie zalety ma ta druga opcja?

  • ćwiczenia są bezpieczne i nie przyczyniają się do kontuzji narządu ruchu, co jest bardzo ważne zwłaszcza u osób początkujących, które nie potrafią jeszcze ergonomicznie i prawidłowo wykonywać niektórych ćwiczeń. Trener personalny obserwuje technikę prowadzenia ruchu i szybko koryguje błędy, jeśli się pojawią;
  • trening jest efektywny – trener personalny to osoba przeszkolona i doświadczona, która dobrze wie, jak osiągnąć zaplanowany efekt treningowy. Samodzielne dobieranie ćwiczeń często jest znacznie mniej efektywne, a my zastanawiamy się, dlaczego nie widzimy postępów;
  • pojawia się większa motywacja – konieczność przyjścia na trening personalny oraz fakt, że obserwuje nas trener, często jest ogromną motywacją do tego, aby nie tylko przyjść na trening, ale również, aby prawidłowo wykonywać ćwiczenia dając z siebie 100%. Trener dopinguje i motywuje, co dodatkowo wpływa na efekty i świadomość dążenia do celu;
  • ćwiczenia są ciekawsze i urozmaicone – zwłaszcza, jeśli trening odbywa się na siłowni, gdzie mamy dostęp do różnego rodzaju sprzętów i akcesoriów treningowych. Dzięki temu możemy w ciekawy sposób angażować wszystkie partie mięśniowe, w zależności od potrzeb.

Nie zapominajmy, że sam trening to nie wszystko. Aby osiągnąć zamierzony cel, równie kluczowa jest dieta. Bez względu na to czy chcemy schudnąć czy może zbudować masę mięśniową. Dlatego warto współpracować z trenerem personalnym, który jednocześnie zajmuje się dietetyką i ustalaniem planów żywieniowych, ewentualnie z trenerem personalnym, który dodatkowo współpracuje z zaufanym dietetykiem. Dzięki temu kompleksowo pracujemy nad swoim ciałem i zdrowiem.

Ile kosztuje trening personalny?

Cena za pojedynczy trening personalny może różnić się w zależności od doświadczenia trenera, miejsca ćwiczeń, a nawet miasta, w którym będzie się odbywać. Przeważnie waha się w zakresie 100-200 zł. Musimy jednak mieć na uwadze, że jeden trening to za mało, dlatego większość osób decyduje się na zakup pakietu spotkań.

Trening personalny – dla kogo?

Trening personalny to rozwiązanie dla każdego. Sprawdzi się w przypadku osób dopiero zaczynających swoją przygodę z aktywnością fizyczną. Wyeliminuje ewentualne błędy i złą technikę ćwiczeń już na samym początku oraz sprawi, że szybko osiągniemy swój cel. Równie dobrze z treningów personalnych mogą korzystać sportowcy i osoby ćwiczące wiele lat, które chcą szybciej osiągnąć zaplanowany cel treningowy lub które po prostu preferują ćwiczenia pod okiem doświadczonej osoby. Na treningi personalne coraz częściej decydują się osoby starsze, aby tym samym zadbać o kondycję i wydolność oraz jak najdłużej zachować sprawność.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Santana J., Trening funkcjonalny, Wydawnictwo DB Publishing, Warszawa 2017.
  2. Rippetoe M., Bradford S., Baker A., Programowanie treningu siłowego, Wydawnictwo Galaktyka, Wrocław 2019.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *