Szukaj
Szukaj

Choroba Parkinsona – rehabilitacja

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Choroba Parkinsona jest postępującą chorobą układu pozapiramidowego. Objawia się jako zespół hipertoniczno-hipokinetyczny.

Choroba Parkinsona - rehabilitacja

Objawy

Do głównych objawów zalicza się:

  • drżenie spoczynkowe – które nasila się przy dużych emocjach i słabnie przy wykonywaniu ruchów dowolnych;
  • sztywność mięśni – wzmożone napięcie o charakterze plastycznym (tzw. rury ołowianej);
  • spowolnienie i zubożenie ruchów – między innymi charakterystyczna dla tej choroby jest maskowata, hipomimiczna twarz oraz spowolnienie ruchów palcami;
  • zaburzenia postawy – sylwetka chorego staje się pochylona do przodu, zwiększa się ryzyko upadku. Osoba ma trudności ze wstawaniem czy obracaniem się.

Choroba Parkinsona – rehabilitacja

Bardzo ważną częścią życia chorego jest stała rehabilitacja. Opiera się ona przede wszystkim na kinezyterapii. Elementami pomocniczymi są fizykoterapia, masaż oraz psychoterapia. Psychoterapia jest niezwykle ważna, ponieważ osoby chore na Parkinsona często wykazują skłonność do depresji, co odbija się na zmniejszonej chęci do rehabilitacji.

Przy bardzo dużych zaburzeniach postawy i ruchów ciała pomocny jest sprzęt ortopedyczny w postaci lasek, a nawet balkoników. Przed przystąpieniem do ułożenia terapii dla danego pacjenta należy sprawdzić jego wydolność, wpłynąć na motywację do działania, dokładnie przeanalizować istniejące zaburzenia oraz określić koncentrację i chęć współpracy pacjenta.

Kinezyterapia

Fizjoterapeuta powinien zalecić osobie cierpiącej na chorobę Parkinsona stałą aktywność fizyczną oraz różne formy ćwiczeń. Jednym z elementów kinezyterapii jest nauka chodzenia w różnych warunkach oraz ćwiczenia wpływające na zwiększenie równowagi zarówno statycznej jak i dynamicznej. Wskazane są ćwiczenia równoważne i koordynacyjne, ponieważ zaburzenia postawy znacznie zwiększają ryzyko upadku. Przykłady ćwiczeń:

  • ćwiczenia zwiększające długość kroków – np. chodzenie po rozłożonych na podłodze papierowych okręgach ułożonych od siebie w pewnej odległości wymagającej wydłużenia kroków;
  • ćwiczenia równoważne – chodzenie po namalowanej na podłodze prostej linii przekładając jedną stopę przed drugą, próba utrzymania równowagi podczas wytrącania pacjenta z niej za pomocą rąk fizjoterapeuty, podczas stania bokiem przy drabince unoszenie jednej nogi do góry;
  • ćwiczenia koordynacyjne – w siedzeniu na krześle z oparciem unoszenie lewej nogi i prawej kończyny górnej do góry, ćwiczenia Frenkla.

Kolejnym elementem kinezyterapii są ćwiczenia zwiększające zdolności manualne rąk. W tym celu można zalecić:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • układanie monet jedna na drugiej, zaczynając od monet 5 złotowych, a kończąc na monetach 1 groszowych;
  • odkręcanie butelki z wodą, nalewanie jej do połowy plastikowego kubeczka, a następnie przelewanie zawartości kubeczka do drugiego – pustego;
  • zawiązywanie sznurówek;
  • dotykanie opuszkami palców II-V do kciuka.

Bardzo ważne jest także utrzymywanie ogólnej sprawności pacjenta oraz wykonywanie ćwiczeń rozciągających. W tym celu często zaleca się uczęszczanie na zajęcia grupowe skierowane dla osób chorych na Parkinsona lub terapie indywidualne. Zachęca się do spacerów na świeżym powietrzu lub ćwiczeń w wodzie na basenie.

Ostatnią grupą ćwiczeń są ćwiczenia oddechowe oraz minimalizujące zaburzenia mowy. Warto połączyć terapię z wizytami u logopedy. Zaleca się ćwiczenia mimiczne twarzy, np.:

  • wypychanie językiem policzka od wewnętrznej strony;
  • marszczenie brwi;
  • szeroki uśmiech z pokazaniem zębów;
  • marszczenie nosa;
  • obrysowywanie koniuszkiem języka ust.

Najważniejsze jest, aby pacjent nie wykonywał ćwiczeń o dużym natężeniu, ponieważ szybko zniechęci się do wszelkiej aktywności. Po ich zakończeniu pacjent nie może być przemęczony, dopuszcza się jedynie lekkie zmęczenie.

Fizykoterapia

Ten dział fizjoterapii bywa niezwykle pomocny przy poprawie jakości życia. Z zabiegów fizykalnych oraz balneologicznych bardzo często stosuje się peloidoterapię, kąpiele solankowe oraz kąpiele w wodach leczniczych. Niekiedy pomocne są zabiegi z wykorzystaniem zmiennego pola elektromagnetycznego niskiej częstotliwości.

Zobacz również: Kąpiele lecznicze jako element medycyny uzdrowiskowej.

Masaż

Choroba Parkinsona wymaga również zastosowania masaży. Do najczęściej zalecanych zalicza się:

Bibliografia

  1. Kwolek A., Fizjoterapia w neurologii i neurochirurgii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Mika T., Fizykoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 1996.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *