Szukaj

Akinezja

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Akinezja to trudność z zapoczątkowaniem ruchu oraz zubożenie ruchów spontanicznych. Wraz z bradykinezją stanowi typowy objaw choroby Parkinsona, może jednak wynikać z wielu innych przyczyn.

 

Przyczyny akinezji

Najczęściej akinezja występuje w przebiegu choroby Parkinsona, ponieważ wynika z uszkodzenia układu pozapiramidowego. To właśnie zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym są najczęstszą przyczyną omawianej dolegliwości u ludzi. Do innych przyczyn akinezji można zaliczyć także:

  • zaburzenia czynności psychicznych, np. osłupienie, histerię;
  • uszkodzenie narządu ruchu, np. zesztywnienia mięśni, przykurcze mięśni.

Akinezja bardzo często występuje również u różnych gatunków zwierząt. Obejmuje wówczas nagłe znieruchomienie ciała, jako następstwo dotyku czy spostrzeżenia drapieżnika. Bezruch ten ma wówczas najczęściej znaczenie przystosowawcze, jako zachowanie maskujące.

Skutki akinezji

Akinezja może prowadzić do ciężkich zaburzeń, których leczenie jest niezwykle trudne, a nieraz nawet niemożliwe. Zubożenie ruchów spontanicznych i niemożność zapoczątkowania ruchów prowadzi do tego, że chory nie chce wykonywać żadnych aktywności fizycznych i unika wszelkich ruchów. To z kolei przekłada się na występowanie przykurczów stawowych, a nawet do zaniku mięśni. Pogarsza się sprawność, przez co wykonywanie czynności dnia codziennego staje się bardzo utrudnione. W szczególności, jeśli dojdzie już do zaniku funkcji ruchów manipulacyjnych rąk.

Patronite
Patronite

Długotrwała akinezja wpływa negatywnie na układ oddechowy, sercowo-naczyniowy oraz moczowo-płciowy. Bezruch powoduje bowiem nie tylko problemy z poruszaniem się, ale również z krążeniem, oddawaniem moczu czy nawet oddychaniem.

Akinezja – leczenie

Jeśli akinezja wynika z rozwijającej się choroby Parkinsona, nie można jej wyleczyć, jednak można opóźniać postęp tego schorzenia. Podstawą jest tutaj leczenie objawowe, ponieważ choroba Parkinsona należy do chorób przewlekłych. Terapia objawowa obejmuje głównie odpowiednio dobraną fizjoterapię, a przede wszystkim kinezyterapię. Wskazana jest codzienna aktywność fizyczna – ćwiczenia czynne, wspomagane, a w razie konieczności – czynno-bierne. Należy skupiać się również na małych stawach rąk oraz na mięśniach mimicznych.

Jeśli akinezja wynika z uszkodzenia narządu ruchu należy w razie możliwości wybrać leczenie przyczynowe. Przykurcze mięśni leczy się terapią manualną, kinezyterapią i masażem tkanek głębokich, co można wspomagać odpowiednimi zabiegami fizykalnymi. Natomiast jeśli omawiana dolegliwość wiąże się z różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi, podstawą jest konsultacja z lekarzem psychiatrą. Leczenie akinezji można wspomagać środkami farmakologicznymi, zawsze jednak podstawa jest rehabilitacja.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Ganong W., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
  2. Skalska-Dulińska B., Witkiewicz B., Ptasznik I., Choroby układu pozapiramidowego, Aktualności Neurologiczne, 14/2014.
  3. Zyss T., Banach M., Zięba A., Akatyzja – diagnoza, patofizjologia i terapia, Psychiatria Polska, 4/2009.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.