Szukaj
Szukaj

Odruch

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Odruch (refleks) to automatyczna reakcja organizmu na bodziec (zewnętrzny lub wewnętrzny) zachodząca przy udziale ośrodkowego układu nerwowego.

Odruch

Odruch – podział

Główny podział wyróżnia odruch warunkowy oraz odruch bezwarunkowy, a jego podstawą jest tzw. łuk odruchowy. Jest on bazą fizjologiczną, ponieważ to droga jaką impuls musi przebyć od receptora do efektora. Łuk odruchowy składa się z pięciu elementów przedstawionych poniżej:

receptor –> neuron czuciowy –> ośrodkowy układ nerwowy –> neuron ruchowy –> efektor

Receptor reaguje na dany bodziec i wysyła sygnał poprzez neuron czuciowy do ośrodkowego układu nerwowego (rdzeń kręgowy lub mózgowie). Następnie sygnał w rdzeniu kręgowym lub mózgowiu zostaje przeanalizowany i wysłany przez neuron ruchowy do efektora (mięsień, gruczoł), który odpowiednio reaguje na daną sytuacje wykonując zalecone zadanie (odruch).

Odruchy warunkowe i bezwarunkowe

Odruch warunkowy jest rodzajem odruchów nabytych (wyuczonych za życia), ponieważ ich początkiem jest powtarzanie się danych sytuacji. Przykładem takiego odruchu mogą być:

  • cofanie ręki na widok ognia, ponieważ jego dotknięcie powoduje ból;
  • wydzielanie śliny na widok jedzenia, ponieważ do konsumpcji konieczne jest zwiększenie jej ilości (układ przywspółczulny);
  • ziewanie w porze wieczornej, ponieważ jest to naturalna reakcja organizmu na wyczerpanie lub zmęczenie.

Odruch bezwarunkowy natomiast jest odruchem wrodzonym i zachodzi bez udziału świadomości tzn. reakcja na dany bodziec zachodzi bardzo szybko, bez poprzedniej analizy w ośrodkowym układzie nerwowym. Przykładami bezwarunkowych odruchów są:

Zobacz również: Ścięgno Achillesa – uszkodzenie.

Odruchy ścięgniste (głębokie)

Nazywane inaczej odruchami głębokimi, powstają w wyniku drażnienia proprioceptorów i objawiają się skurczem mięśnia. Ich testowanie przeprowadza się za pomocą specjalnego młotka. Test należy zawsze przeprowadzić po obu stronach ciała w celu wychwycenia ewentualnych różnic. Przykłady badania odruchu ścięgnistego:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • z mięśnia dwugłowego ramienia – pacjent w pozycji siedzącej, kończyna górna w niewielkim zgięciu w stawie łokciowym swobodnie spoczywa u boku badanego. Fizjoterapeuta wykonuje delikatne uderzenie młoteczkiem neurologicznym w okolicę dołu łokciowego, ponieważ tam znajduje się ścięgno tego mięśnia. Poziom zamknięcia w rdzeniu kręgowym: C5-C6.
  • z mięśnia ramienno-promieniowego – uderzenie młoteczkiem w ścięgno mięśnia w okolicy wyrostka rylcowatego kości promieniowej. Poziom zamknięcia w rdzeniu kręgowym: C5.
  • kolanowy – pacjent znajduje się w pozycji siedzącej z kończynami dolnymi luźno zwieszonymi. Fizjoterapeuta wykonuje uderzenie młoteczkiem tuż pod kolanem, ponieważ znajduje się tam więzadło właściwe rzepki. Poziom zamknięcia w rdzeniu kręgowym: L3-L4. Następuje wyprost nogi w stawie kolanowym, ponieważ jest to odruch z mięśnia czworogłowego uda.
  • skokowy – pochodzi ze ścięgna Achillesa. Fizjoterapeuta wykonuje uderzenie w ścięgno mięśnia trójgłowego łydki. Poziom zamknięcia w rdzeniu kręgowym: L5-S2.
  • z mięśnia trójgłowego ramienia – uderzenie tuż nad wyrostkiem łokciowym, ponieważ znajduje się tam ścięgno mięśnia trójgłowego. Poziom zamknięcia w rdzeniu kręgowym: C7.

Na poniższym filmie pokazujemy jak wygląda odruch ścięgnisty na przykładzie odruchu kolanowego u jednego z naszych pacjentów z Centrum Fizjoterapeuty:

Odruchy powierzchniowe

Odruchy powierzchniowe są inaczej nazywane odruchami skórnymi lub odruchami fizjologicznymi. Polegają na skurczu mięśnia w odpowiedzi na drażnienie skóry od zewnątrz w kierunki linii pośrodkowej ciała. Zaliczamy do nich np. odruch podeszwowy lub odruch brzuszny.

Odruchy patologiczne

Odruchy patologiczne nie są fizjologicznym zjawiskiem w odpowiedzi na bodziec. Zwykle zostają wygaszane w pewnym momencie życia człowieka, natomiast ich dłuższe występowanie świadczy przeważnie o patologiach w rozwoju. Zaliczamy do nich odruch Babińskiego czy odruch Rossolimo.

Odruch Babińskiego polega na wyprostowaniu palucha z jego zgięciem grzbietowym, ponieważ drażni się skórę boczno-dolnej powierzchni stopy. Z kolei objaw Rossolimo polega na podeszwowym zgięciu palców stopy w odpowiedzi na ich szybkie uderzenie.

Uszkodzenie odruchów

Badanie odruchów pozwala na określenie poziomu uszkodzenia. Wyróżniamy:

  1. Uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego – odruch wzmożony.
  2. Uszkodzenie obwodowego układu nerwowego – osłabiony lub zniesiony odruch.

Odruchy ocenia się w następującej skali:

0    = zniesiony
1 + = słaby (+)
2 + = prawidłowy (++)
3 + = wzmożony (+++)
4 + = kloniczny (++++)  -> bardzo żywy odruch z wielokrotnym skurczem.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Idzior M., Musielak B., Ocena układu nerwowego w zakresie ortopedycznym – odruchy.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *