Szukaj
Szukaj

Masaż tajski

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Masaż tajski to przyjemny, coraz popularniejszy rodzaj głębokiego masażu. Stanowi połączenie różnych technik wywodzących się z akupresury, jogi, rozciągania czy refleksologii. Jest formą terapii holistycznej oddziałującej na osobę masowaną zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym.

Masaż tajski

Czym jest masaż tajski?

Masaż tajski jest techniką masażu niezwykle popularną nie tylko w Tajlandii (skąd się wywodzi), ale również w innych krajach. Stanowi gałąź tradycyjnej medycyny tajskiej stosowanej od setek lat. Na przestrzeni wieków masaż tajski urozmaicano, dodając kolejne techniki czy modyfikacji.

Podstawą jest klasyczny masaż tajski rozpoczynający się od opracowania brzucha (który stanowi największe skupienie kanałów energii). Wyróżnia się jednak około 80 rodzajów masażu tajskiego, w tym: wykorzystujący stemple ziołowe, skupiający się wyłącznie na stopach czy bazujący na specjalnie zmieszanych olejkach eterycznych. Współcześnie za najlepszą szkołę masażu tajskiego uważa się mającą wielowiekową tradycję Królewską Akademię Masażu w Chiang Mai.

Szukasz sprawdzonego salonu masażu tajskiego? Sprawdź nas hatithai.pl

Jak działa masaż tajski?

Udowodniono pozytywny wpływ masażu tajskiego zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Efekty odczuwa się już po pierwszej sesji, jednak zaleca się wykonanie pakietu kilku masaży. Do najważniejszych właściwości i działań tego rodzaju masażu zalicza się:

  • głęboką relaksację wszystkich mięśni objętych masażem, szczególnie w okolicy przykręgosłupowej;
  • poprawę krążenia krwi i tym samym ukrwienia tkanek;
  • obniżanie ciśnienia tętniczego krwi;
  • zmniejszenie częstości pracy serca;
  • zmniejszanie niektórych dolegliwości bólowych, szczególnie pochodzenia mięśniowego i kostno-stawowego;
  • obniżanie stresu;
  • zwiększanie aktywności układu przywspółczulnego.

Masaż tajski pomaga się zrelaksować i pozbyć stresu, nawet tego gromadzonego przez dłuższy czas. Rozładowuje napięcie, w efekcie czego zapewnia dobre samopoczucie. Wykazano, że powodem wielu dolegliwości bólowych w obrębie pleców jest nadaktywność punktów spustowych. Masaż tajski w przyjemny sposób pozwana również zmniejszyć napięcie tych punktów.

Przeciwbólowe działanie tego masażu obejmuje uwalnianie endorfin oraz blokowanie bramki bólowej już na poziomie rdzenia kręgowego. Tradycyjny masaż tajski – jako potencjalny mechanizm uśmierzający ból – może aktywować proprioceptory w wybranych mięśniach, dzięki czemu może wpływać na zmniejszanie skurczów mięśni i likwidowanie zrostów między poszczególnymi tkankami.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: Wpływ masażu na układ nerwowy, krwionośny i oddechowy.

Metodyka masażu tajskiego

Techniki tego masażu obejmują przede wszystkim uciskanie wybranych punktów oraz rozciąganie tkanek. Zgodnie z tradycją, uciskane punkty zwie się meridianami, a każdy z nich stanowi miejsce kanału energii, która przechodzi przez ciało. Masażysta powinien zatem szczegółowo znać lokalizację poszczególnych punktów, niewskazane jest uciskanie ciała bez żadnej wiedzy na temat umiejscowienia meridianów.

Po odszukaniu takiego punktu, masażysta uciska go z odpowiednią siłą, po czym rozciąga masowaną tkankę. Zgodnie z wierzeniami, w efekcie następuje wzmocnienie przepływu energii przez ciało i można zauważyć wymienione wyżej korzystne działania.

Do wykonania masażu tajskiego można używać praktycznie każdej części ciała. Najczęściej wykorzystuje się dłonie, łokcie czy przedramiona, ale nie wyklucza się również wykonania masażu stopami czy wspomagania niektórych technik kolanami. Należy wiedzieć, że masaż tajski zaczerpnął niektóre inspiracje z jogi, zatem osoba masowana podczas sesji znajduje się w kilku pozycjach. Zwykle jest to jednak leżenie na brzuchu, plecach i boku oraz pozycja siedząca. Całość trwa od kilkudziesięciu minut, nawet do 2 godzin.

Przeciwwskazania do masażu tajskiego

Za główne przeciwwskazania do wykonania masażu tajskiego uważa się:

  • zmiany skórne uniemożliwiające wykonanie masażu, uszkodzenia ciągłości skóry, rany, ropnie, odleżyny;
  • żylaki, choroba Buergera;
  • poważne wady serca;
  • tętniaki;
  • choroby nowotworowe, szczególnie w stanie ostrym;
  • łamliwość kości, zaawansowana osteoporoza;
  • zaawansowana miażdżyca;
  • skłonność do krwotoków, ciężkie zaburzenia krzepnięcia krwi.

Nie poleca się również wykonywania tego masażu w przypadku kobiet w ciąży, choć ciąża jest przeciwwskazaniem względnym. Kobieta powinna skonsultować się z lekarzem przed przystąpieniem do tego typu masażu.

Bibliografia

  1. Rattanaphan S., Srichandr P., Mechanical Model of Traditional Thai Massage for Integrated Healthcare, Journal of Healthcare Engineering, 2/2015.
  2. Druzgała P., Masaż tajski. Między jogą a fizjoterapią, Wydawnictwo Helion, Gliwice 2015.
  3. Apfelbaum A., Masaż tajski – leczenie przez dotyk, Wydawnictwo KDC, Warszawa 2004.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *