Refleksologia stanowi popularną technikę terapii alternatywnej (holistycznej). Wiele osób uważa, że jej skuteczne działanie wiąże się z efektem placebo, jednak istnieją przesłanki, że refleksologia rzeczywiście korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie.
Założenia metody
Głównym założeniem metody jest powiązanie korzyści zdrowotnych z uciskaniem określonych punktów na ciele człowieka, zwanych refleksami. Znajdują się one na całym ciele, głównie na uszach, dłoniach, stopach i twarzy, przy czym najczęściej opracowuje się te na stopach. W założeniu, odpowiadają one narządom wewnętrznym. Można zatem podsumować, że refleksologia opiera się na istnieniu w ciele człowieka 10 stref energetycznych. Ułożone są one południkowo od stóp, aż po czubek głowy.
Strefy energetyczne
Wyróżnia się 5 par stref, występują po każdej stronie ciała. W związku z tym, przykładowo strefa 1 biegnie przez duże palce po obu stronach, przez wewnętrzny środkowy pas ciała, przednie wewnętrzne części nóg i ramion oraz środek kręgosłupa. Z kolei strefa 2 obejmuje obszar od palca wskazującego ręki do drugiego palca stopy.
Dzięki temu ciało człowieka zostało podzielone na kanały energetyczne, tworzące pewnego rodzaju mapę ciała. Poprzez to praca na punktach energetycznych jest znacznie prostsza i poukładana.
Stopy, a zdrowie
Refleksologia zakłada, że stan stóp odzwierciedla stan zdrowia człowieka. Na przykład obrzęk zapalny kłębu palucha często odzwierciedla schorzenia szyi, a nadwrażliwość punktów refleksyjnych szyi na prawej stopie może się wiązać z obrzękiem zapalnym po tej samej stronie. Nawarstwienie stwardniałej skóry z boku stopy, na linii z punktami refleksyjnymi ramion, często informuje o ich schorzeniach.
Ze względu na powiązanie odpowiednich punktów na stopach z lokalizacją poszczególnych organów wewnętrznych, należy bardzo dobrze przygotować się do terapii. Specjaliści często poświęcają wiele lat, aby nauczyć się rozpoznawać określony punkty i prawidłowo je opracowywać. Przykładowo, patrząc podeszwowo:
- sam środek podbicia stopy jest odzwierciedleniem serca;
- czubki 3 pierwszych palców odzwierciedlają mózg;
- obszar pod małym palcem obejmuje pachę po tej samej stronie, co stopa;
- niżej od obszaru pod małym palcem znajduje się okolica śledziony;
- 2 małe punkciki obejmujące środek palca dużego odnoszą się do przysadki mózgowej i podwzgórza;
- okolica pięty obejmuje miednicę;
- duży obszar wyżej od okolicy pięty stanowi odniesienie do jelita cienkiego.
Przygotowanie przed zabiegiem
Trudno przeprowadzić gruntowny masaż refleksyjny, jeśli musimy omijać niektóre miejsca z powodu odcisków, nagniotków i stwardniałej skóry. Właśnie dlatego przed przystąpieniem do terapii należy zadbać o wygląd zewnętrzny stóp. W związku z tym warto zmiękczyć skórę, pozbyć się zgrubień i odcisków, a także odpowiednio ją nawilżyć. Sugeruje się, że przed zabiegiem warto 2-3 minuty samodzielnie rozmasować stopy, aby wstępnie je przygotować do dalszych czynności. Jeśli terapia będzie odbywać się na rękach czy innych częściach ciała, zazwyczaj nie ma wskazań przed refleksologią.
Metodyka
Punkty refleksyjne są drobniutkie i tysiącami rozproszone na stopach i rękach. Dlatego, aby nie przeoczyć żadnego punktu, każdy ruch kciuka i palca wskazującego musi być celowy i precyzyjny.
Kierunek poruszania kciukiem i palcem jest zawsze do przodu, a nigdy w tył. Należy unikać też ruchów okrężnych czy ślizgowych. Inną ważną kwestią, o której należy pamiętać, jest to, że nie można podczas wykonywania masażu refleksyjnego wykorzystywać czubka kciuka czy palca. Używa się bowiem płaskiej, opuszkowej części palców, bo inaczej można wbić paznokieć w skórę stopy masowanego albo w naszą dłoń, gdy stosujemy refleksologię jako formę autoterapii. Długie paznokcie są u refleksologów absolutnie wykluczone.
Kolejnym etapem jest dobór intensywności uciskania. Niestety, nie da się słowami określić stopnia jego nasilenia. Nie może być on zbyt lekki, aczkolwiek nie może powodować cofania stopy spowodowanego bólem czy dyskomfortem. Potrzeba wiele praktyki, żeby wyczuć prawidłowy stopień nasilenie ucisków.
Zobacz również: Punkty spustowe – rodzaje i diagnostyka.
Bibliografia
- Gillanders A., Refleksologia, czyli terapia uciskowa, Wydawnictwo StudioEMKA, 1998.
- Vennells S., Refleksologia dla początkujących, Wydawnictwo Illuminatio, Białystok 2013.
- Tse H., Refleksologia w praktyce, Wydawnictwo Vital, Białystok 2017.
Polecane produkty:
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... |