Podstawowa przemiana materii (PPM) dotyczy energii uwolnionej w organizmie będącej w warunkach komfortu cieplnego po 12-14 godzinach od spożycia ostatniego posiłku. Określa się ją również jako dzienny limit energii wydatkowanej podczas absolutnego spoczynku w środowisku naturalnym.
Podstawowa przemiana materii – informacje szczegółowe
Na wielkość podstawowej przemiany materii ma wpływ wiele czynników, między innymi:
- stopień aktywności fizycznej;
- ciężar ciała oraz jego skład;
- wysokość;
- stan zdrowia;
- aktywność niektórych hormonów;
- czynniki genetyczne;
- wiek;
- warunki klimatyczne oraz bytowania;
- swoiste, dynamiczne działanie pożywienia;
- płeć.
Największy wpływ na wzrost przemiany materii ma praca mięśni. PPM zgodnie z inną definicją to taka ilość energii, jaką należy dostarczyć organizmowi, aby zapewnić prawidłowe działanie narządów wewnętrznych w warunkach zupełnego spokoju. Obejmuje to spokój zarówno psychiczny jak i fizyczny, na czczo, w optymalnym klimacie. Energia ta jest zużywana między innymi na oddychanie, pracę serca czy odbudowę i wzrost komórek.
Wykonywanie przez człowieka jakiejkolwiek pracy zwiększa podstawową przemianą materii. Wydatki związane z wykonywaniem zwykłych czynności niezawodowych (jak np. ubieranie się czy mycie) mogą wykazywać różne wartości w zależności od charakteru wykonywanych czynności, intensywności i czasu trwania. Dla kobiet przeznacza się na nie około 220 kcal, natomiast w przypadku mężczyzn wartość ta wzrasta do 360 kcal.
Obliczanie PPM
PPM może stanowić od 50 do 70% całkowitej przemiany materii (CPM). Mierzy się ją w kilokaloriach (kcal). Średnia wartość podstawowej przemiany materii u zdrowego człowieka wynosi około 1 kcal na 1 kg masy ciała na 1 godzinę.
Inny wzór podaje: PPM = 1000 kcal/m2 powierzchni ciała.
Osoby, które chcą bardziej szczegółowo i dokładnie obliczyć tę wartość mogą posłużyć się następującymi wzorami (Harrisa i Benedicta):
- dla kobiet: PPM = 665,09 + 9,56 x waga w kg + 1,85 x wzrost w cm – 4,67 x wiek
- dla mężczyzn: PPM = 66,47 + 13,75 x waga w kg + 5 x wzrost w cm – 6,75 x wiek
Inaczej sprawa wygląda w przypadku dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 18 roku życia. Według WHO/UNU/FAO Expert Consultation z 2004 roku, PPM dla tej grupy konsumentów wylicza się w następujący sposób:
- dla dziewcząt: PPM = 13,384 x M + 692,6
- dla chłopców: PPM = 17,686 x M + 658,2
Przy czym M oznacza masę ciała w kilogramach.
Wyznaczenie podstawowej przemiany materii jest stosunkowo ważne, ponieważ umożliwia kontrolę przyjmowanych kalorii. To szczególnie ważne w przypadku osób zawodowo uprawiających sport lub przebywających na diecie.
Bibliografia
- Kapiszewska M., Kalemba-Drożdż M., Ocena stanu odżywienia organizmu, Oficyna Wydawnicza AFM, Kraków 2014.
- Rzesoś A., Grzymisławski M., Sposób żywienia i stan odżywienia chorych z otyłością, Poznań 2013.
- Balejko E., Bogacka A., Zapotrzebowanie energetyczne organizmu, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.
Polecane produkty:
Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Spirulina i Chlorella to naturalny produkt, który dostarcza witaminy, minerały, a także inne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. Dodatkowo skutecznie wspomaga oczyszczanie organizmu, regulację metabolizmu i wzmacnianie układu … Zobacz więcej... | |
Spirulina 100% naturalna
Spirulina platensis - alga o niebiesko-zielonej barwie. Dostarcza kompleks niezwykle ważnych składników odżywczych takich jak m.in. białko, witaminy, minerały, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wspomaga regulację metabolizmu … Zobacz więcej... |