Szukaj
Szukaj

Uszkodzenie Bankarta

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Uszkodzenie Bankarta odnosi się do urazu przyczepu obrąbka stawu ramiennego, który znajduje się w przedniej części panewki stawowej. Dochodzi do tego zazwyczaj wskutek przedniego zwichnięcia stawu ramiennego, a inną dolegliwością często temu towarzyszącą jest złamanie przedniego brzegu panewki łopatki. Uszkodzenie Bankarta objawia się przede wszystkim bólem podczas próby poruszania kończyną górną w stawie ramiennym.

Uszkodzenie Bankarta

Uszkodzenie Bankarta – przyczyny

Do uszkodzenia Bankarta może dojść na 2 sposoby:

  • wskutek doznanego urazu, zwłaszcza zwichnięcia stawu ramiennego, co z kolei może nastąpić podczas wypadku komunikacyjnego, upadku z wysokości, uprawiania sportu i wielu innych zdarzeń;
  • wskutek sumowania się mikrourazów, które mają miejsce podczas częstego powtarzania czynności z unoszeniem rąk nad głowę. Zwłaszcza, jeśli jednocześnie następuje obciążenie stawu ramiennego w tej pozycji, np. podczas łapania ciężkich przedmiotów czy podnoszenia i opuszczania ciężkich przedmiotów podczas prac magazynowych.

Obrąbek stawowy tworzą pasma tkanki włóknistej, a jego podstawowym celem jest zwiększanie rozmiaru i głębokości jamy stawowej, co wpływa pozytywnie na stabilność stawu ramienno-łopatkowego. Uszkodzenia obrąbka stawowego są bardzo częste, dotyczą nie tylko omawianego uszkodzenia Bankarta, ale również uszkodzeń typu SLAP (na które składają się 4 typy). Jeśli uszkodzeniu Bankarta towarzyszy złamanie przedniego brzegu panewki, mówi się o tzw. złamaniu Bankarta.

Uszkodzenie Bankarta – objawy

Podstawowym objawem uszkodzenia Bankarta jest silny ból w stawie ramiennym, pojawiający się zwłaszcza podczas podnoszenia ręki do góry oraz zakładania jej za plecy (co ma miejsce np. podczas próby zapinania biustonosza, wkładania portfela do tylnej kieszeni spodni czy drapania się między łopatkami). Innymi objawami, które mogą towarzyszyć uszkodzeniu Bankarta są:

Samo badanie funkcjonalne i wywiad z pacjentem nie są jednak wystarczające do zdiagnozowania uszkodzenia Bankarta.

Patronite
Patronite

Uszkodzenie Bankarta – diagnostyka

Rekomendowanym badaniem przy podejrzeniu uszkodzenia Bankarta jest USG ze względu na skuteczność, bezpieczeństwo i szybkość uzyskania wyników. Uzupełniająco warto jednak wykonać również RTG ze względu na często występujące złamanie Bankarta. Rzadziej wykonuje się rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową.

Uszkodzenie Bankarta – leczenie

W wielu przypadkach konieczne okazuje się leczenie operacyjne. Zwłaszcza u pacjentów z tendencją do nawracającej niestabilności stawu lub przy braku efektów podczas leczenia zachowawczego (co niestety ma miejsce bardzo często w przypadku tego urazu). Złotym standardem jest artroskopia barku, która (w przeciwieństwie do metody otwartej) przyczynia się do szybszego powrotu pacjenta do sprawności i nie pozostawia mocno widocznych blizn. Operacja z klasycznego, otwartego dostępu wykonywana jest u pacjentów z ubytkami kostnymi przedniego brzegu panewki powyżej 15%. Rzadziej konieczne jest wykonanie operacji metodą Latarjet, polegającej na przeniesieniu wyrostka kruczego na przedni brzeg łopatki, aby wzmocnić ją przyczepem kostnym. Bez względu na rodzaj, operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym.

Po operacji kluczowym elementem powrotu do sprawności jest kompleksowo prowadzona rehabilitacja. Staw unieruchamia się na 2-6 tygodni, aby zapewnić tkankom optymalne warunki do gojenia się, w tym czasie należy wykonywać ćwiczenia drugą kończyną górną oraz innymi partiami ciała, aby poprawić krążenie. Uzupełniająco warto suplementować kolagen. Po zdjęciu unieruchomienia od razu przystępuje się do fizjoterapii. Początkowo specjalista wdraża terapię manualną oraz ćwiczenia poprawiające zakres ruchomości w stawie (SFTR) ramiennym, następnie zaś dołącza ćwiczenia wzmacniające i mobilizujące łopatkę. Bardzo dobrze sprawdza się kinesiotaping jako metoda pomocnicza.

Rokowania są dobre. Po około 12 tygodniach pacjent jest w stanie wykonywać czynności dnia codziennego. Powrót do uprawiania sportu sprzed kontuzji jest możliwy po około pół roku.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Donegan R., Davis G., Genuario J., Bell J. The cost-effectiveness of arthroscopic Bankart Repair Versus non-operative treatment for first-time, traumatic, anterior shoulder dislocations. The Orthopaedic Journal of Sports Medicine, 1/2013.
  2. Skupiński J., Piechota M., Wawrzynek W., Maczuch J., Babińska A. The Bony Bankart Lesion: How to Measure the Glenoid Bone Loss, Pol J Radiol, 82/2017.
  3. Gawroński W., Dziak A., Serafin-Król M., Kintzi M., Czamara A., Rehabilitacja w uszkodzeniach stawu barkowego, Wydawnictwo Medicina Sportiva, Kraków 2003.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.