Reklama

Tchawica

Spis treści

Tchawica stanowi ważny element układu oddechowego człowieka, ponieważ zapewnia dopływ powietrza do płuc. To sprężysta cewa wzmocniona elementami chrzęstnymi.

 

Lokalizacja

Tchawica jest nieparzystym przewodem znajdującym się w przedniej i dolnej części szyi oraz w górnej części klatki piersiowej, ku tyłowi od mostka. W całym swoim przebiegu leży ona do przodu od przełyku.

Budowa tchawicy

Ściana tchawicy składa się z warstwy wewnętrznej – błony śluzowej oraz otaczającej ją warstwy zewnętrznej, która tworzy jej zrąb – błony włóknistej. Błona śluzowa pokryta jest dodatkowo wielorzędowym nabłonkiem migawkowym, który przesuwa śluz w kierunku krtani. Migawki poruszają się od 3 do 10 razy na sekundę. Z kolei błona włóknista jest nieco bardziej skomplikowaną strukturą. Zawiera od 16 do 20 listewek chrzęstnych zwanych chrząstkami tchawiczymi. Ściana tylna jest jednak ich pozbawiona i tworzy ścianę błoniastą. Błona włóknista zbudowana jest głównie z podłużnych włókien sprężystych. Ma ona postać długiej zamkniętej cewy, która ciągnie się bez przerwy wzdłuż całej długości tchawicy. U góry łączy się ona z ochrzęstną dolnego brzegu chrząstki pierścieniowatej (więzadłem pierścienno-tchawiczym), u dołu rozdwaja się i przechodzi w podobną do niej błonę obu oskrzeli.

Chrząstki tchawicy

Chrząstki tchawicze to pierścienie z chrząstki szklistej otwarte na tylnej stronie tchawicy. Ułożone są jedna nad drugą, przedzielone jedynie wąską przestrzenią. W wieku późniejszym mogą kostnieć. Pierwsza chrząstka jest bardzo zmienna – zazwyczaj nieco wyższa od następnych i często leży tylko w przed niej ścianie tchawicy, bywa więc nieraz krótsza od innych. Więzadło pierścienno-tchawicze łączy ją z chrząstką pierścieniowatą krtani.

Ostatnia chrząstka, również bardzo zmienna, wygina się ku dołowi w swej części pośrodkowej tworząc półksiężycowatą przegrodę strzałkową, która pokryta błoną śluzową tworzy tzw. ostrogę tchawicy. Ostroga swym wklęsłym brzegiem górnym wpukla się do światła tchawicy. Jest ona widoczna przez bronchoskop i odpowiada rozdwojeniu tchawicy. Tym samym oddziela koniec górny prawego oskrzela głównego od końca górnego lewego oskrzela głównego. Ta najniższa chrząstka tchawicy wskutek swego wygięcia wytwarza dwa półpierścienie o kierunku skośnym, które poprzedzają chrząstki oskrzeli.

Mięsień tchawiczy

Błona mięśniowa leży w ścianie tylnej tchawicy. Ponieważ ściana ta nie zawiera chrząstek, nosi nazwę ściany błoniastej. Mięśniówka, zwana mięśniem tchawiczym, jest ułożona do wewnątrz od błony włóknistej. Składa się głównie z poprzecznie biegnących wiązek mięśni gładkich.

Wiązki podłużne tworzą nieliczne tylko, rozproszone pasemka. Z kolei wiązki poprzeczne stanowią ciągłą warstwę nie tylko rozpiętą między końcami chrząstek i przyczepiającą się do ich powierzchni wewnętrznej, lecz także w obrębie ściany błoniastej, również w przestrzeniach między chrząstkami, gdzie pasma mięśniowe przyczepiają się do więzadeł obrączkowatych.

Funkcje tchawicy

Po zapoznaniu się z budową tchawicy oraz z jej lokalizacją można bez problemu określić jej najważniejsze funkcje. W efekcie tchawica:

  • za pomocą komórek migawkowych oczyszcza powietrze przedostające się z jamy nosowej do oskrzeli;
  • transportuje powietrze z jamy nosowej do oskrzeli, stanowiąc element łączący w układzie oddechowym;
  • bierze udział w oczyszczaniu organizmu za pomocą odruchów, powodując odkrztuszanie lub kaszel w przypadku przedostania się drobnoustrojów czy kurzu do dróg oddechowych.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom II, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *