Szukaj
Szukaj

Tchawica

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Tchawica (łac. trachea) stanowi ważny element układu oddechowego człowieka, ponieważ zapewnia dopływ powietrza do płuc. To sprężysta cewa wzmocniona elementami chrzęstnymi.

Tchawica (łac. trachea)

Tchawica – lokalizacja

Tchawica jest nieparzystym przewodem znajdującym się w przedniej i dolnej części szyi oraz w górnej części klatki piersiowej, ku tyłowi od mostka. W całym swoim przebiegu leży ona do przodu od przełyku.

Tchawica – budowa

Ściana tchawicy składa się z warstwy wewnętrznej – błony śluzowej oraz otaczającej ją warstwy zewnętrznej, która tworzy jej zrąb – błony włóknistej. Błona śluzowa pokryta jest dodatkowo wielorzędowym nabłonkiem migawkowym, który przesuwa śluz w kierunku krtani. Migawki poruszają się od 3 do 10 razy na sekundę. Z kolei błona włóknista jest nieco bardziej skomplikowaną strukturą. Zawiera od 16 do 20 listewek chrzęstnych zwanych chrząstkami tchawiczymi. Ściana tylna jest jednak ich pozbawiona i tworzy ścianę błoniastą. Błona włóknista zbudowana jest głównie z podłużnych włókien sprężystych. Ma ona postać długiej zamkniętej cewy, która ciągnie się bez przerwy wzdłuż całej długości tchawicy. U góry łączy się ona z ochrzęstną dolnego brzegu chrząstki pierścieniowatej (więzadłem pierścienno-tchawiczym), u dołu rozdwaja się i przechodzi w podobną do niej błonę obu oskrzeli.

Chrząstki tchawicy

Chrząstki tchawicze to pierścienie z chrząstki szklistej otwarte na tylnej stronie tchawicy. Ułożone są jedna nad drugą, przedzielone jedynie wąską przestrzenią. W wieku późniejszym mogą kostnieć. Pierwsza chrząstka jest bardzo zmienna – zazwyczaj nieco wyższa od następnych i często leży tylko w przed niej ścianie tchawicy, bywa więc nieraz krótsza od innych. Więzadło pierścienno-tchawicze łączy ją z chrząstką pierścieniowatą krtani.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Ostatnia chrząstka, również bardzo zmienna, wygina się ku dołowi w swej części pośrodkowej tworząc półksiężycowatą przegrodę strzałkową, która pokryta błoną śluzową tworzy tzw. ostrogę tchawicy. Ostroga swym wklęsłym brzegiem górnym wpukla się do światła tchawicy. Jest ona widoczna przez bronchoskop i odpowiada rozdwojeniu tchawicy. Tym samym oddziela koniec górny prawego oskrzela głównego od końca górnego lewego oskrzela głównego. Ta najniższa chrząstka tchawicy wskutek swego wygięcia wytwarza dwa półpierścienie o kierunku skośnym, które poprzedzają chrząstki oskrzeli.

Mięsień tchawiczy

Błona mięśniowa leży w ścianie tylnej tchawicy. Ponieważ ściana ta nie zawiera chrząstek, nosi nazwę ściany błoniastej. Mięśniówka, zwana mięśniem tchawiczym, jest ułożona do wewnątrz od błony włóknistej. Składa się głównie z poprzecznie biegnących wiązek mięśni gładkich.

Wiązki podłużne tworzą nieliczne tylko, rozproszone pasemka. Z kolei wiązki poprzeczne stanowią ciągłą warstwę nie tylko rozpiętą między końcami chrząstek i przyczepiającą się do ich powierzchni wewnętrznej, lecz także w obrębie ściany błoniastej, również w przestrzeniach między chrząstkami, gdzie pasma mięśniowe przyczepiają się do więzadeł obrączkowatych.

Tchawica – funkcje

Po zapoznaniu się z budową tchawicy oraz z jej lokalizacją można bez problemu określić jej najważniejsze funkcje. W efekcie tchawica:

  • za pomocą komórek migawkowych oczyszcza powietrze przedostające się z jamy nosowej do oskrzeli;
  • transportuje powietrze z jamy nosowej do oskrzeli, stanowiąc element łączący w układzie oddechowym;
  • bierze udział w oczyszczaniu organizmu za pomocą odruchów, powodując odkrztuszanie lub kaszel w przypadku przedostania się drobnoustrojów czy kurzu do dróg oddechowych.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom II, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *