Szukaj

Wiskosuplementacja

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Wiskosuplementacja jest jedną z podstawowych metod nieoperacyjnego leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów. Przebiega z uzupełnieniem ilości endogennego kwasu hialuronowego za pomocą jednej bądź kilku iniekcji dostawowych, wykonywanych pod kontrolą USG. Zabiegi są skutecznie i bezpieczne, ponieważ kwas hialuronowy jest związkiem fizjologicznie występującym w organizmie człowieka.

Wiskosuplementacja

Wiskosuplementacja – co to jest?

Wiskosuplementacja polega na wstrzyknięciu bezpośrednio do stawu kwasu hialuronowego, przeważnie pod kontrolą USG, aby mieć pewność, że preparat trafił tam, gdzie powinien. Najczęściej metodę tę stosuje się w odniesieniu do stawów kolanowych. Zwykle wykonuje się kilka iniekcji (3-5) w określonych odstępach czasu (1 tydzień). Pojedyncza dawka kwasu hialuronowego zależy głównie od wielkości stawu, ale także od zaawansowania zwyrodnień. Dla mniejszych (np. staw łokciowy) rekomendowana dawka wynosi około 1 ml preparatu, natomiast dla większych (np. staw biodrowy, staw kolanowy) około 3 ml. Po zakończeniu serii zabiegów należy co pół roku podawać do stawu tzw. dawkę przypominającą. Jednocześnie zaleca się doustną suplementację kwasu hialuronowego, picie przynajmniej 1,5 l wody dziennie, a także pozostanie aktywnym fizycznie (zgodnie z możliwościami, wiekiem i stanem zdrowia).

Wiskosuplementacja może być nieprzyjemna, dając uczucie rozpierania w stawie podczas wstrzykiwania leczniczego preparatu, jednak nie jest bolesna. Dlatego przeważnie nie podaje się nawet znieczulenia miejscowego. Po zabiegu można od razu powrócić do codziennej aktywności i zwykłego trybu życia, pamiętając jednak, aby nie obciążać nadmiernie stawu. Efekty widać już po kilku dniach, zauważa się zmniejszenie bolesności i sztywności stawu oraz poprawę jego ruchomości. Wiskosuplementacja z dostawowym wstrzykiwaniem preparatów kwasu hialuronowego jest postępowaniem terapeutycznym o udowodnionej klinicznie skuteczności.

Wiskosuplementacja – wskazania

Najważniejszym wskazaniem do rozpoczęcia wiskosuplementacji jest choroba zwyrodnieniowa stawów (aktualnie jedna z najczęściej diagnozowanych chorób cywilizacyjnych). Do głównych objawów zaliczyć należy:

Choroba prowadzi do narastającej niepełnosprawności i utrudnia samodzielne funkcjonowanie pacjenta. Wskazaniami do wiskosuplementacji są wszystkie powyższe objawy pojawiające się w przebiegu choroby zwyrodnieniowej każdego stopnia, choć najlepsze efekty uzyskuje się przy stopniu I i II. Lokalizacja zwyrodnień nie ma znaczenia, zabieg można wykonać w odniesieniu do każdego stawu. Wiskosuplementację wykonać można również po kontuzjach stawów (np. zwichnięcie stawu), a także po przebytych operacjach (np. artroskopia stawu kolanowego).

tubapay
tubapay

Wiskosuplementacja – przeciwwskazania

Choć jest to zabieg wiskosuplementacji jest bezpieczny, nie zawsze może zostać wykonany. Podstawowymi przeciwwskazaniami do niego są:

Decyzję o rozpoczęciu wiskosuplementacji zawsze podejmuje lekarz ortopeda po zapoznaniu się ze stanem zdrowia pacjenta.

Kwas hialuronowy w stawach

Dlaczego iniekcje kwasu hialuronowego tak korzystnie wpływają na zdrowie i kondycję stawów? Należy wiedzieć, że kwas hialuronowy jest związkiem zaliczanym do glikozaminoglikanów, naturalnie występującym w stawach każdego człowieka. W największych ilościach znaleźć go można w ciele dzieci i młodzieży, dlatego przeważnie w młodym wieku problemy ze stawami się nie pojawiają. Znajduje się m.in. w chrząstkach i mazi stawowej. Niestety już w okolicach 25. roku życia ilość kwasu hialuronowego w organizmie maleje, co może generować pierwsze objawy jego niedoboru. Proces ten przyspiesza nadmierne obciążenie stawów, choroby narządu ruchu, otyłość czy siedzący tryb życia.

Kwas hialuronowy wspiera proliferację i migrację komórek, umożliwiając tym samym przebieg procesów naprawczych i regenerację uszkodzonych struktur. Zdolność do zwilżania trących o siebie po wierzchni chrzęstnych (właściwości wiskoelastyczne) wraz ze wzrastającą lepkością płynu maziowego przy nasilaniu obciążeń stawu (właściwości nienewtonowskie hialuronianów) stwarzają optymalne warunki redukujące tarcie oraz ograniczające mechaniczne uszkodzenia stawu. Kwas hialuronowy utrzymuje wysoki poziom nawilżenia mazi stawowej ze względu na swoje właściwości higroskopijne.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szelerski Ł., Ambroziak M., Skowronek P., Małdyk P., Rola wiskosuplementacji w profilaktyce i leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego – przegląd danych dotyczących Hylanu G-F 20, Inżynieria Biomateriałów, 2/2014.
  2. Ostałowska A., Święchowicz S., Koczy B., Stołtny T., Nowak D., Skowron M., Birkner E., Kasperczyk S., Wiskusuplementacja w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego, Annales Academiae Medicae Silesiensis, 71/2017.
  3. Szczęsny G., Tomaszewski W., Domżalski M., Ewolucja kwasu hialuronowego w wiskosuplementacji – od cząstek linearnych do kompleksów hybrydowych, Ortopedia Traumatologia, Rehabilitacja, 3/2021.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.