Szukaj
Szukaj

HGB (hemoglobina)

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

HGB (hemoglobina) to parametr określany podczas badania morfologicznego, odnoszący się do stężenia hemoglobiny w badanej próbce krwi. Hemoglobina z kolei jest bardzo ważną cząsteczką białka zlokalizowaną w krwinkach czerwonych (erytrocyty) i odpowiedzialną za transport cząsteczek tlenu z płuc do wszystkich komórek organizmu.

HGB (hemoglobina)

Badanie HGB

HGB określa się na podstawie próbki krwi pobranej z żyły łokciowej. To podstawowy parametr morfologii, zaleca się wykonywanie tego badania raz w roku w celach profilaktycznych. Istnieją również dodatkowe wskazania do oceny stężenia hemoglobiny, takie jak:

Badanie morfologiczne powinni wykonywać także palacze, ponieważ dym tytoniowy w dużym stopniu przyczynia się do pogorszenia parametrów krwi i może wywoływać poważne, zagrażające życiu choroby.

Zobacz również: MCV.

Przygotowanie do badania HGB

Do punktu pobrań należy przyjść z samego rana na czczo, wiele placówek zaleca stawienie się najpóźniej do godziny 10 rano. Przynajmniej 8 godzin wcześniej należy powstrzymać się od jedzenia i picia oraz aktywności fizycznej. Przez 2-3 dni wcześniej należy powstrzymać się od palenia papierosów i picia alkoholu.

HGB – normy

Normy HGB zależą głównie od płci:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • kobiety – 7,4-9,9 mmol/l (12-16 g/dl);
  • mężczyźni – 8,0-11,0 mmol/l (13-18 g/dl).

W przypadku kobiet ciężarnych zakres referencyjny spada do 6,9-8,8 mmol/l (11-14 g/dl) co wciąż jest fizjologią. Inne wartości prawidłowe będą także dotyczyć dzieci i seniorów:

  • noworodki – 17-22 g/dl;
  • dzieci w 1. miesiącu życia – 11-15 g/dl;
  • starsze dzieci – 11-13 g/dl;
  • seniorzy (kobiety) – 11,7-13,8 g/dl;
  • seniorzy (mężczyźni) – 12,4-14,9 g/dl.

Zakresy wartości prawidłowych mogą nieznacznie różnić się między poszczególnymi laboratoriami. Interpretacji zawsze dokonuje lekarz, odnosząc się jednocześnie do innych badanych parametrów morfologii.

HGB podwyższone

Podwyższone stężenie hemoglobiny pojawia się u osób zamieszkujących tereny wysokogórskie, co ma związek z mniejszą dostępnością tlenu w takich miejscach, a także u palaczy. Może również wskazywać na przewlekłe niedotlenienie oraz choroby płuc, takie jak przewlekła obturacyjna choroba płuc. HGB podwyższone bywa konsekwencją wrodzonych chorób serca, w przebiegu których część słabo utlenowanej krwi żylnej dostaje się do lewej komory serca z pominięciem płuc. Nieco rzadziej wysoki wynik HGB wskazuje na zaburzenia w zakresie produkcji i czynności erytrocytów, a także zbyt dużą produkcję erytropoetyny, co może mieć miejsce w nowotworach szpiku kostnego, np. przy czerwienicy prawdziwej.

HGB niskie

Najczęściej niski poziom hemoglobiny spowodowany jest niedokrwistością, np. z niedoboru żelaza, a także nadmierną utratą hemoglobiny, zwłaszcza w przebiegu chorób utrudniających jej produkcję. Do możliwych przyczyn niskiego HGB zaliczamy między innymi:

Przyczyną bywa również nadmierna utrata krwi, co może mieć miejsce podczas obfitych miesiączek u kobiet, silnych krwawień z fizjologicznych otworów ciała lub krwawień z przewodu pokarmowego.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Brunzel N., Kemona H., Mantur M., Diagnostyka laboratoryjna moczu i innych płynów ustrojowych, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2016.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *