Szukaj
Szukaj

MCV

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

MCV (ang. Mean Corpuscular Volume) to wskaźnik średniej objętości krwinek czerwonych, czyli erytrocytów. Wartość ta podawana jest na wynikach badań morfologicznych i odnosi się do niedoborów żelaza i niedokrwistości. Przyjmuje się zakres referencyjny dla MCV na poziomie 82-92 fl.

MCV (ang. Mean Corpuscular Volume)

Co to jest badanie morfologiczne?

Badanie morfologiczne (morfologia krwi, CBC) to kluczowe, podstawowe badanie wykonywane w dzisiejszych czasach. Ma na celu zarówno kontrolę zdrowia, jak i ocenę postępu choroby czy jej diagnostykę. Do badania pobiera się krew, najczęściej z żyły w zagłębieniu dołu łokciowego. Za pomocą morfologii można ocenić m.in. wskaźniki czerwonokrwinkowe, poziom leukocytów, obecność przeciwciał czy poziom różnych czynników (np. Odczyn Biernackiego – OB). Do wskaźników czerwonokrwinkowych zaliczamy:

  • HGB – poziom hemoglobiny;
  • HCT – hematokryt, czyli stosunek objętościowy krwinek czerwonych do krwi pełnej;
  • RBC – liczba wszystkich krwinek czerwonych;
  • MCHC – średnie stężenie hemoglobiny w krwince;
  • MCH – średnia masa hemoglobiny w krwince;
  • MCV – średnia objętość krwinek czerwonych.

Najnowszym, ocenianym stosunkowo od niedawna parametrem jest dodatkowo RDW, czyli rozpiętość rozkładu objętości krwinek czerwonych.

Podwyższone MCV

Podwyższona wartość MCV wskazuje na niedokrwistość z powodu niedoboru witaminy B12 oraz kwasu foliowego. Niestety, niedobory tych związków są w dzisiejszych czasach bardzo popularne, szczególnie u osób przebywających na dietach roślinnych (wegan i wegetarian) oraz u alkoholików. Kolejną popularną przyczyną są przewlekłe choroby jelit, zwłaszcza te przebiegające ze zmniejszonym wchłanianiem składników odżywczych. Dzieje się tak, ponieważ witamina B12 ulega wchłonięciu właśnie w świetle jelita cienkiego. Nieco rzadziej przyczyną podwyższonego wskaźnika MCV jest odwodnienie hipotoniczne, mające miejsce podczas przyjmowania płynów bez elektrolitów, a także niedoczynność tarczycy.

Patronite
Patronite

Niekiedy obserwuje się fizjologiczne podwyższenie MCV, które nie może być uznawane za patologię, ponieważ jest naturalną reakcją organizmu na pewne zmiany. Ma to miejsce u kobiet ciężarnych oraz u noworodków.

MCV niskie

Obniżenie poziomu MCV najczęściej wskazuje na niedokrwistość, czyli anemię spowodowaną zbyt małą podażą żelaza. Jednocześnie, niedokrwistość z braku żelaza jest najczęściej występującą postacią anemii i jedną z najczęstszych przyczyn obniżonego MCV. Niskie MCV może wynikać również z odwodnienia hipertonicznego, wywołanego nadmierną utratą wody, np. wskutek nieodpowiedniej ilości wypijanych płynów w dłuższym przedziale czasu. Brak wody w organizmie powoduje odwodnienie erytrocytów i tym samym zmniejszenie ich objętości. Zupełnie odwrotną sytuacją jest przewodnienie hipertoniczne, wskutek którego również dochodzi do zmniejszenia objętości erytrocytów. Ma to miejsce najczęściej przy niewydolności nerek.

Jak obliczyć MCV?

Średnią objętość krwinek czerwonych (MCV) wylicza się z dwóch parametrów: RBC oraz HCT, dzieląc HCT przez RBC. Zakresy wartości referencyjnych MCV zależą od wieku pacjenta. Dla osób dorosłych zalecany zakres wynosi 82-92 fl, natomiast w przypadku dzieci rekomenduje się zakres 78-98 fl.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Chełstowska M., Warzocha K., Objawy kliniczne i zmiany laboratoryjne w diagnostyce różnicowej niedokrwistości, Onkologia w Praktyce Klinicznej, 3/2006.
  2. Ganong W., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
  3. Traczyk W., Fizjologia człowieka w zarysie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.