Szukaj
Szukaj

MCH

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

MCH (ang. Mean Corpuscular Hemoglobin) to średnia masa hemoglobiny w erytrocycie. Prawidłowo wynosi 27-31 pg i stanowi podstawowy składnik oznaczany w badaniach morfologicznych. Przyczynami zmniejszonej wartości MCH mogą być: niedokrwistość hipochromiczna lub talasemia. Z kolei przyczynami zwiększonej wartości może wskazywać np. na niedokrwistość makrocytarną lub hemolityczną.

 

MCH – co to jest?

MCH to wskaźnik średniej masy hemoglobiny w jednej krwince czerwonej, czyli w erytrocycie. Należy do wskaźników czerwonokrwinkowych. Oblicza się go dzieląc masę hemoglobiny w danej objętości krwi przez liczbę krwinek, należy więc znać także wyniki oznaczenia hematokrytu i hemoglobiny u danego pacjenta. Zwykle na wyniki badań morfologicznych nie czeka się dłużej niż 1 dobę. Osoby ubezpieczone mogą wykonać badania morfologiczne za darmo w ramach NFZ, po otrzymaniu skierowania od lekarza rodzinnego.

Badanie MCH – jak się przygotować?

MCH oznacza się rutynowo podczas badań morfologicznych, dlatego jedynym przygotowaniem do badania powinno być stawienie się na nie z samego rana, na czczo (przynajmniej 8 godzin od ostatniego posiłku). Na zafałszowanie wyników może wpłynąć spożycie pokarmu, alkoholu czy palenie papierosów. W przypadku kobiet parametry mogą się różnić podczas ciąży oraz menstruacji. MCH nie zależy od wieku ani płci.

MCH podwyższone

Podwyższona wartość MCH może wskazywać między innymi na:

Patronite
Patronite
  • sferocytozę wrodzoną, czyli niedokrwistość hemolityczną – zaburzenie dziedziczone genetycznie, wskutek którego białka szkieletowe tworzące erytrocyty zmieniają swój kształt. W efekcie erytrocyty nie mogą sprawnie krążyć po organizmie i są przedwcześnie usuwane w śledzionie;
  • niedokrwistość hemolityczną nabytą – autoprzeciwciała kierują się przeciwko własnym krwinkom czerwonym;
  • niedokrwistość makrocytarną – w jej przebiegu erytrocyty przybierają zbyt duże rozmiary, co może mieć miejsce u osób z niedoborami witaminy B12 i kwasu foliowego.

Niedokrwostość makrocytarna może również pojawić się w przebiegu niedoczynności tarczycy, choroby wątroby oraz przy nadużywaniu alkoholu.

MCH niskie

MCH poniżej normy może wskazywać na różne jednostki chorobowe. Jednak najczęściej są to:

  • niedokrwistość z niedoboru żelaza – do czego może dojść wskutek małej zawartości żelaza w diecie, upośledzenia wchłaniania jelitowego, zwiększonego zapotrzebowania krwi lub obfitych i częstych krwawień;
  • talasemia – niedokrwistość uwarunkowana genetycznie, wskutek której synteza łańcuchów globiny w cząsteczce hemoglobiny przebiega nieprawidłowo. W efekcie erytrocyty transportują mniejszą ilość tlenu;
  • choroby przewlekłe, w których istotną rolę odgrywa zwiększona produkcja cytokin prozapalnych, np. zaburzenia czynności ośrodkowego układu nerwowego, dławica piersiowa czy niewydolność serca;
  • zaburzenia wodno-elektrolitowe, np. nadmiar wody w organizmie przy jednoczesnym niedoborze sodu.

Interpretacji wyników powinien podejmować się jedynie lekarz po zapoznaniu się z wynikami innych parametrów badania morfologicznego. W celu uzyskania jasnego obrazu stanu zdrowia, MCH interpretuje się przede wszystkim wspólnie z MCHC.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Tom II, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Solnica B., Diagnostyka laboratoryjna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *