Szukaj
Szukaj

RDW

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

RDW (ang. Red Blood Cell Volume Distribution Width) to rozpiętość rozkładu objętości erytrocytów. Automatyczny pomiar erytrocytów umożliwia dodatkowo ocenę ich populacji przedstawianą graficznie i jako wskaźniki anizocytozy. RDW określa stopień anizocytozy, czyli rozrzutu zmierzonej objętości poszczególnych erytrocytów wokół wartości średniej (MCV). Istotne znaczenie może mieć współczynnik zmienności rozkładu objętości erytrocytów (RDW-CV). Prawidłowo wynosi 11,5-14,5%.

RDW (ang. Red Blood Cell Volume Distribution Width)

RDW – co to jest?

RDW stanowi kryterium podziału niedokrwistości na jednorodne i niejednorodne, służąc razem z MCV do klasyfikacji niedokrwistości. Wartość ta może być także zwiększona po przetoczeniu erytrocytów, gdy występują 2 populacje erytrocytów różniących się wielkością. Oznaczenie jest szczególnie przydatne przy rozpoznawaniu wczesnej fazy niedokrwistości, np. u osób z niedoborem żelaza stwierdza się zwiększenie RDW, gdy MCV jest wciąż prawidłowa.

Zobacz również: Hematokryt (HTC).

Podwyższony wskaźnik RDW

Podwyższony wskaźnik RDW może wskazywać na różne stany patologiczne. Gdy jednocześnie MCV wynosi mniej niż 80 um3, odnosi się do niedokrwistości mikrocytowej, co z kolei często wynika z:

  • niedoboru żelaza;
  • fragmentacji erytrocytów;
  • talasemii.

Obniżony wskaźnik RDW przy jednoczesnym prawidłowym wyniku MCV wskazuje na:

Patronite
Patronite
  • wczesne fazy niedoboru żelaza i kwasu foliowego;
  • osteomielofibrozę;
  • niedokrwistość syderoblastyczną.

Z kolei obniżony wskaźnik RDW przy jednoczesnym wskaźniku MCV powyżej 96 um3 może świadczyć o:

  • niedoborach witaminy B12 i kwasu foliowego;
  • niedokrwistości hemolitycznej immunizacyjnej;
  • chorobie zimnych aglutynin.

Interpretacji należy dokonywać również w sytuacjach odwrotnych, gdy RDW jest prawidłowe, lecz wskaźnik MCV zmienia swoją wartość na zbyt niską lub zbyt wysoką. Właśnie z tego względu tak dużą wagę przykłada się do oceny całościowej badań morfologicznych.

Obniżony wskaźnik RDW

Obniżenie wartości RDW najczęściej kojarzone jest z anemią, jednak równie dobrze może wskazywać na białaczkę, niedobory żelaza czy niewydolność organizmu. Wskaźnik poniżej 10,2% nierzadko oznacza anemię makrocytarną – organizm produkuje niewiele erytrocytów, ale wszystkie one posiadają duże rozmiary. Dlatego różnica między ich objętością jest mała.

Jak przygotować się do badania?

Wskaźnik ten jest składową morfologii, nie trzeba więc specjalnie przygotowywać się do jego oznaczenia. Wystarczy wstawić się na badanie na czczo, a więc najlepiej z samego rana. Aby uzyskać najbardziej miarodajne wyniki należy jeszcze kilka dni wcześniej zaprzestać picia alkoholu. W dniu badania należy zrezygnować z palenia papierosów oraz unikać nadmiernej aktywności fizycznej, która może powodować wzrost poziomu krwinek czerwonych.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Tom II, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Dembińska-Kieć A., Naskalski J., Diagnostyka laboratoryjna, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2008.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.