Szukaj
Szukaj

Borelioza – objawy, leczenie, zapobieganie

Spis treści

Borelioza (łac. borreliosis) znana również jako krętkowica kleszczowa lub choroba z Lyme. Jest to choroba zakaźna spowodowana ukąszeniem przez kleszcza, który był zakażony. Pierwszym i typowym objawem jest wysypka, zazwyczaj rozciągająca się poza miejsce ukąszenia. Nieleczona może rozprzestrzeniać się na inne części ciała (kleszcz przenosi do naszego ciała bakterie). W niektórych przypadkach może to spowodować poważne objawy, często nawet bardzo odległe w czasie, bo w miesiąc po pierwszym ukąszeniu kleszcza. Przyjęcie antybiotyku zazwyczaj jest w stanie zwalczyć infekcję. Nie każdy jednak wie, że fizjoterapia stosowana w leczeniu boreliozy może również przynieść wiele korzyści.

Borelioza - przyczyny, objawy, leczenie

Borelioza – charakterystyka choroby

Popularnym elementem obrazu klinicznego jest rumień wędrujący pojawiający się w miejscu ugryzienia jako czerwona plamka lub grudka, po czym rozszerza się tworząc obrączkowatą strukturę.

W niewielu przypadkach może dojść do zajęcia mięśnia sercowego, gdzie rozwija się zapalenie objawiające się blokiem przedsionkowo-komorowym. Z kolei późnej w boreliozie najczęstszym zespołem jest przewlekłe postępujące zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego.

Do pozostałych objawów boreliozy należą między innymi:

  • zajęcie stawów łokciowych lub stawów kolanowych oraz nadgarstkowych;
  • zmiany neurologiczne, np. poliradikulopatia z silnymi bólami korzeniowymi, niedowładami lub porażeniem;
  • zniesienie odruchów głębokich;
  • zaburzenia świadomości pod postacią majaczenia lub otępienia;
  • porażenie nerwów czaszkowych, a przede wszystkim nerwu twarzowego.

Zobacz również: Badanie nerwów czaszkowych.

Choroba postępuje latami, niekiedy w sposób skokowy.

Diagnostyka

Rozpoznanie każdej postaci klinicznej boreliozy wymaga dwuetapowego protokołu diagnostycznego. W pierwszym etapie należy wykazać obecność swoistych przeciwciał IgM lub IgG metodą immunoenzymatyczną. W drugim etapie u chorych z dodatnim bądź wątpliwym wynikiem należy wykonać oznaczenia techniką Western-blot.

Obie metody uzupełniają się wzajemnie, ponieważ testy immunoenzymatyczne cechuje zwykle wysoka czułość i stosunkowo niska swoistość. Tymczasem metodę Western-blot charakteryzuje wysoka swoistość przy niższej czułości.

Fizjoterapia w leczeniu boreliozy

Stan fizyczny osób przechodzących długotrwałą chorobę odkleszczową ulega systematycznemu pogorszeniu. Z powodu znacznej męczliwości oraz bólów mięśniowych pacjent spędza wiele godzin w łóżku, a jego aktywność ulega dużemu obniżeniu. To z kolei powoduje jeszcze większe osłabienie, co w efekcie daje postępujące ograniczenie ogólnej wydolności fizycznej.

Borelioza nie cofa się samoistnie. Program postępowania fizykalno-usprawniającego jest ściśle dostosowany do aktualnego stanu pacjenta. Tylko wczesne wprowadzenie odpowiedniego postępowania od początku choroby rokuje uzyskanie pełnego powrotu funkcji ruchowej chorego.

W pierwszym okresie hospitalizacji celem rehabilitacji jest:

  • ogólne uruchomienie i uaktywnienie ruchowe pacjenta;
  • zmniejszenie sztywności mięśniowej;
  • zapobieganie przykurczom stawowym;
  • zwiększenie siły mięśniowej;
  • zwiększenie zakresu ruchomości w stawach;
  • uwolnienie pacjenta od dolegliwości bólowych;
  • przygotowanie do intensywnej kinezyterapii.

Ostatni wymieniony cel osiąga się między innymi za pomocą masażu klasycznego mięśni kończyn dolnych i górnych, okładów parafinowych na okolicę stawów barku i stawów biodrowych (przed ćwiczeniami), elektrostymulacji mięśni czworogłowych uda i mięśni pośladkowych wielkich, a także terapii zmiennym polem magnetycznym niskiej częstotliwości. Dodatkowo można zastosować delikatny masaż mięśni mimicznych twarzy, a w okresie późniejszym – masaż podwodny.

Postępowanie kinezyterapeutyczne obejmuje stosowanie ćwiczeń oddechowych, czynno-biernych wszystkich kończyn, czynnych w odciążeniu stawów biodrowych i stawów barku oraz ćwiczeń mimicznych mięśni twarzy, ze szczególnym uwzględnieniem strony porażonej. W późniejszym okresie choroby stosuje się natomiast ćwiczenia z wykorzystaniem wzorców ruchowych metody PNF. Mają one na celu przygotowanie pacjenta do chodu, regulację napięcia mięśniowego oraz zwiększenie siły i wytrzymałości usprawnianych grup mięśniowych.

Usprawnianie ruchowe prowadzi się w krótkich, kilkunastominutowych blokach ćwiczeń, ponieważ takie sesje nie powodują znacznego zmęczenia chorego. Nauka chodu w razie konieczności prowadzona jest przy balkoniku z asekuracją.

Postępy rehabilitacji można dokumentować między innymi wykorzystując test Lovetta oraz pomiar zakresu ruchomości w stawach (SFTR).



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kuliński W., Haładyna W., Gregajtys A., Problemy w postępowaniu fizykalno-usprawniającym w przebiegu boreliozy, Balneologia Polska, 1/2006.
  2. Flisiak R., Pancewicz S., Diagnostyka i leczenie Boreliozy z Lyme, zalecenia Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

2 Responses

  1. Krew nie jest potrzebna kleszczom dożycia tylko do wytworzenia jaj.A ja poznaję,że mam kleszcza bo miejsce gdzie się przyssał okropnie swędzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.