Szukaj
Szukaj

Ataksja – przyczyny, objawy, leczenie

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Ataksja według definicji to niezborność ruchowa i zaburzenia koordynacji ruchowej ciała. Pojęcie wywodzi się z języka greckiego i oznacza dosłownie „bez porządku”. Warto wspomnieć, że ataksja nie jest chorobą samą w sobie, lecz należy do objawów neurologicznych.

Ataksja

Ataksja – charakterystyka

Jak wcześniej wyjaśniono, ataksja to zespół objawów obejmujący niezborność ruchową, problemy z koordynacją ruchów oraz utrzymaniem równowagi. Koordynacja ruchowa wymaga współdziałania wielu części układu nerwowego. Jeśli choć jeden z elementów ulegnie uszkodzeniu, wówczas mogą wystąpić objawy ataksji.

W medycynie można wyróżnić np. ataksję czuciową bądź ataksję przedsionkową. Pierwszy rodzaj jest wynikiem uszkodzenia nerwów w rdzeniu kręgowym lub w obwodowym układzie nerwowym. Charakteryzuje się niezdolnością do odczuwania wibracji, trudnościami w dotykaniu palcem nosa z zamkniętymi oczami, a także problemami w chodzeniu przy słabym oświetleniu. Z kolei ataksja przedsionkowa objawia się problemami w poruszaniu się po linii prostej, nudnościami, wymiotami czy niewyraźnym widzeniem. Ma miejsce, gdy uszkodzone zostają nerwy w narządach przedsionkowych.

Zobacz również: Błędnik – budowa i czynność.

Ataksja – przyczyny

Ataksja może być spowodowana uszkodzeniem mózgu, rdzenia kręgowego lub nerwów. Za najczęstszą przyczynę uznaje się jednak uszkodzenie móżdżku.

Patronite
Patronite

Wszystkie możliwe przyczyny tego stanu można zebrać grupowo i przedstawić następująco:

 • niedobory niektórych witamin, w tym witaminy B1, witaminy B12 czy witaminy E;
 • uszkodzenia mózgu spowodowane np. udarem mózgu, guzami mózgu, infekcją lub urazami;
 • ekspozycja na toksyny lub lekarstwa;
 • czynniki autoimmunologiczne, jak np. stwardnienie rozsiane, celiakia, zapalenie naczyń mózgowych lub nowotwory;
 • przyczyny wrodzone – dziedziczne lub genetyczne;
 • choroby neurodegeneracyjne przebiegające z utratą komórek nerwowych;
 • choroby metaboliczne, np. hipoglikemia.

Ataksja – objawy

Do objawów ataksji można zaliczyć między innymi:

 • niezdarne i niekoordynowane ruchy ręki;
 • trudności z chodzeniem (na szerokiej podstawie, upadanie na jedną stronę, upadki z powodu niestabilności czy brak umiejętności chodzenia po prostej linii);
 • trudności z utrzymywaniem równowagi podczas stania;
 • drżenie nasilające się często podczas sięgania po przedmioty – może dotyczyć kończyn dolnych, górnych, tułowia lub nawet całego ciała;
 • zaburzenia mowy lub problemy ze wzrokiem;
 • zawroty głowy.

Diagnostyka ataksji

W przypadku pacjenta z podejrzeniem ataksji należy przeprowadzić badanie fizyczne sprawdzające między innymi równowagę, koordynację, chód, słuch, wzrok i pamięć. Podstawą jest zawsze odpowiednio przeprowadzony wywiad z uwzględnieniem chorób współwystępujących oraz tych występujących u członków rodziny. Przeprowadzone zostaną także badania neurologiczne, obejmujące m.in.: EMG, badania krwi, płynu mózgowo-rdzeniowego, moczu, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny mózgu lub ciśnienie tętnicze.

Ataksja – leczenie

Leczenie ataksji jest ściśle uzależnione od jej przyczyn. Przykładowo, jeśli przyczyną jest stosowanie leków bądź narażenie na określone toksyny najskuteczniejsze będzie ich odstawienie. Poprawę w objawach powinno przynieść wyrównanie niedoboru witamin, bądź rozpoczęcie leczenia choroby wywołującej ataksję.

W momencie gdy nie istnieje specyficzne leczenie, należy rozpocząć terapię zajęciową, fizjoterapię oraz terapię logopedyczną. Mogą one znacznie poprawić funkcjonowanie i jakość życia pacjenta z ataksją.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Ataksja: podstawowe informacje dla pacjenta, International Parkinson and Movement Disorder Society.
 2. Kwolek A., Fizjoterapia w neurologii i neurochirurgii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *