Usprawnianie po cięciu cesarskim rozpoczynamy po upływie 10-12 godzin od zabiegu. Jest ono niezbędnym i niezwykle ważnym elementem leczenia, szczególnie w przypadku porodu kończącego się interwencją chirurgiczną.
Usprawnianie po cięciu cesarskim
Do usprawniania po cięciu cesarskim stosuje się między innymi terapię przeciwzakrzepową, ćwiczenia oddechowe (zarówno torem piersiowym jak i piersiowo-brzusznym), a także wczesną pionizację z fazą siadu, jednak w odciążeniu.
Bardzo ważna jest odpowiednia metodyka ćwiczeń. Rozpoczyna się je po 12 godzinach lub jednej dobie od zabiegu, gdy nie ma powikłań – bez względu na rodzaj znieczulenia. Wszystkie ćwiczenia należy prowadzić w spokojnym i umiarkowanym tempie. Czas trwania zajęć wynosi 10-15 minut. Szczególną uwagę należy zwrócić na pozycje wyjściowe, które obejmują leżenie przodem, bokiem lub w siadzie w odciążeniu.
Do głównych zadań rehabilitacji po cięciu cesarskim w pierwszym podokresie połogu (1-3 doba) zalicza się:
- przyspieszenie usunięcia środków znieczulających;
- zapobieganie zrostom otrzewnej;
- poprawę ukrwienia w polu zabiegowym;
- profilaktykę zakrzepowego zapalenia żył;
- zapobieganie powikłaniom ze strony układu oddechowego;
- stymulację laktacji;
- pionizację.
W drugim podokresie połogu (4-7 doba) kontynuuje się wyżej wymienione ćwiczenia, jednak ma miejsce zwiększenie ich intensywności. Terapię uzupełnia się o oddychanie torem piersiowo-brzusznym.
Z kolei w trzecim podokresie (8-14 doba) wykonuje się wszystkie te ćwiczenia w jeszcze większej intensywności. Ważne są ćwiczenia izometryczne i ćwiczenia czynne kończyn i szyi, ćwiczenia oddechowe torem brzusznym, a także ćwiczenia izometryczne klatki piersiowej, gdyż stymulują laktację.
Zobacz również: Kinezyterapia – podział ćwiczeń.
Kolejnym ważnym elementem rehabilitacji jest nauka pacjentki samodzielnego usprawniania w warunkach domowych. Obejmuje ona automasaż blizny oraz masaż klasyczny powłok brzusznych. Pacjentce poleca się fizykoterapię, np. elektroterapię, a także ćwiczenia mięśni krocza, ponieważ celem jest powrót napięcia rozciągniętych mięśni.
Zobacz również: Leczenie blizn w sposób kompleksowy.
Postępowanie fizjoterapeutyczne jest ściśle uzależnione od doby po porodzie za pomocą cięcia cesarskiego.
I doba
- Ćwiczenia przeciwzakrzepowe.
- Ćwiczenia oddechowe torem piersiowym (przeplatane pomiędzy innymi ćwiczeniami).
- Nauka prawidłowego odkasływania – na szczycie wydechu, przy zgiętych kończynach dolnych w stawie biodrowym i stawie kolanowym, ze stabilizacją rany pooperacyjnej.
- Ćwiczenia czynne kończyn górnych, kręgosłupa szyjnego – 2 x 6-7 powtórzeń.
- Ćwiczenia izometryczne mięśni grzbietu, mięśni pośladkowych oraz ćwiczenia czynne kończyn dolnych bez ruchów angażujących mięśnie brzucha.
- Unoszenie bioder przy zgiętych kończynach dolnych.
- Nauka zmiany pozycji (bez napinania mięśni brzucha) przy zgiętych kończynach dolnych w stawie biodrowym i stawie kolanowym. Wskazane są częste zmiany pozycji (bez leżenia przodem), by zapobiegać zrostom.
- Nauka prawidłowego siadania na łóżku (bez napinania mięśni brzucha) – z leżenia bokiem.
- Pionizacja i chodzenie.
II doba
Te same ćwiczenia co w I dobie z większą ilością powtórzeń.
III doba
Dodatkowo ćwiczenia izometryczne mięśni brzucha.
IV-V doba
- Ćwiczenia z I-III doby.
- Ćwiczenia ogólnousprawniające – bez skrętoskłonów i wymachów oraz czynne mięśni brzucha prostych i skośnych – lekkie, o małych dźwigniach.
Blizna po cesarce – mobilizacja blizny po cc (cięciu cesarskim)
Na poniższym filmie Basia z Centrum Fizjoterapeuty opowiada o bliźnie po cięciu cesarskim, dlaczego należy ją mobilizować i pokazuje jak to wykonać:
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... | |
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kozłowska J., Rehabilitacja w ginekologii i położnictwie, AWF, Kraków 2013.