Szukaj
Szukaj

Usprawnianie po cięciu cesarskim

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Usprawnianie po cięciu cesarskim rozpoczynamy po upływie 10-12 godzin od zabiegu. Jest ono niezbędnym i niezwykle ważnym elementem leczenia, szczególnie w przypadku porodu kończącego się interwencją chirurgiczną.

Usprawnienie po cięciu cesarskim

Usprawnianie po cięciu cesarskim

Do usprawniania po cięciu cesarskim stosuje się między innymi terapię przeciwzakrzepową, ćwiczenia oddechowe (zarówno torem piersiowym jak i piersiowo-brzusznym), a także wczesną pionizację z fazą siadu, jednak w odciążeniu.

Bardzo ważna jest odpowiednia metodyka ćwiczeń. Rozpoczyna się je po 12 godzinach lub jednej dobie od zabiegu, gdy nie ma powikłań – bez względu na rodzaj znieczulenia. Wszystkie ćwiczenia należy prowadzić w spokojnym i umiarkowanym tempie. Czas trwania zajęć wynosi 10-15 minut. Szczególną uwagę należy zwrócić na pozycje wyjściowe, które obejmują leżenie przodem, bokiem lub w siadzie w odciążeniu.

Do głównych zadań rehabilitacji po cięciu cesarskim w pierwszym podokresie połogu (1-3 doba) zalicza się:

W drugim podokresie połogu (4-7 doba) kontynuuje się wyżej wymienione ćwiczenia, jednak ma miejsce zwiększenie ich intensywności. Terapię uzupełnia się o oddychanie torem piersiowo-brzusznym.

Z kolei w trzecim podokresie (8-14 doba) wykonuje się wszystkie te ćwiczenia w jeszcze większej intensywności. Ważne są ćwiczenia izometryczne i ćwiczenia czynne kończyn i szyi, ćwiczenia oddechowe torem brzusznym, a także ćwiczenia izometryczne klatki piersiowej, gdyż stymulują laktację.

Zobacz również: Kinezyterapia – podział ćwiczeń.

Patronite
Patronite

Kolejnym ważnym elementem rehabilitacji jest nauka pacjentki samodzielnego usprawniania w warunkach domowych. Obejmuje ona automasaż blizny oraz masaż klasyczny powłok brzusznych. Pacjentce poleca się fizykoterapię, np. elektroterapię, a także ćwiczenia mięśni krocza, ponieważ celem jest powrót napięcia rozciągniętych mięśni.

Zobacz również: Leczenie blizn w sposób kompleksowy.

Postępowanie fizjoterapeutyczne jest ściśle uzależnione od doby po porodzie za pomocą cięcia cesarskiego.

I doba

  • Ćwiczenia przeciwzakrzepowe.
  • Ćwiczenia oddechowe torem piersiowym (przeplatane pomiędzy innymi ćwiczeniami).
  • Nauka prawidłowego odkasływania – na szczycie wydechu, przy zgiętych kończynach dolnych w stawie biodrowym i stawie kolanowym, ze stabilizacją rany pooperacyjnej.
  • Ćwiczenia czynne kończyn górnych, kręgosłupa szyjnego – 2 x 6-7 powtórzeń.
  • Ćwiczenia izometryczne mięśni grzbietu, mięśni pośladkowych oraz ćwiczenia czynne kończyn dolnych bez ruchów angażujących mięśnie brzucha.
  • Unoszenie bioder przy zgiętych kończynach dolnych.
  • Nauka zmiany pozycji (bez napinania mięśni brzucha) przy zgiętych kończynach dolnych w stawie biodrowym i stawie kolanowym. Wskazane są częste zmiany pozycji (bez leżenia przodem), by zapobiegać zrostom.
  • Nauka prawidłowego siadania na łóżku (bez napinania mięśni brzucha) – z leżenia bokiem.
  • Pionizacja i chodzenie.

II doba

Te same ćwiczenia co w I dobie z większą ilością powtórzeń.

III doba

Dodatkowo ćwiczenia izometryczne mięśni brzucha.

IV-V doba

  • Ćwiczenia z I-III doby.
  • Ćwiczenia ogólnousprawniające – bez skrętoskłonów i wymachów oraz czynne mięśni brzucha prostych i skośnych – lekkie, o małych dźwigniach.

Blizna po cesarce – mobilizacja blizny po cc (cięciu cesarskim)

Na poniższym filmie Basia z Centrum Fizjoterapeuty opowiada o bliźnie po cięciu cesarskim, dlaczego należy ją mobilizować i pokazuje jak to wykonać:



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kozłowska J., Rehabilitacja w ginekologii i położnictwie, AWF, Kraków 2013.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.