Automasaż

Fotodepilacja Wrocław

Automasaż to samodzielnie wykonywany przez pacjenta masaż w celu polepszenia przepływu krwi żylnej i chłonki. Ruchy wykonywane są w kierunku do serca.

Automasaż

Automasaż – kierunek i ułożenie

Masowanie zaczyna się od miejsc położonych bliżej tułowia i przesuwa obwodowo (bark, ramię, przedramię, ramię, dłoń, cała kończyna górna). Kończyna górna powinna być ułożona powyżej barku, na klinie przeciwobrzękowym.

Zobacz również: Rehabilitacja po mastektomii.

Metodyka automasażu

 1. Głaskanie barku – rozpoczyna się od górnego obszaru ramienia. Następnie przechodzi się na bark i kieruje w stronę klatki piersiowej, a także łopatki. Głaskanie wykonuje się całą dłonią.
 2. Rozcieranie dłoni – rozcieramy wszystkie palce, po czym każdy palec osobno. W następnej kolejności rozciera się okolicę dłoniową śródręcza.
 3. Głaskanie całej kończyny – rozpoczyna się od palców w kierunku, barku, klatki piersiowej i łopatki. Głaskanie wykonuje się całą dłonią.
 4. Wyciskanie – wykonuje się od nadgarstka w kierunku dosercowym, aż do barku. Wyciskanie wykonuje się całą dłonią, która jest ułożona w chwyt szczypcowy (z jednej strony masowanej kończyny znajduje się kciuka, a z drugiej śródręcze i pozostałe palce).
 5. Ugniatanie – ruchy ugniatania w chwycie szczypcowym (chwytanie i puszczanie) wykonuje się na rozluźnionych mięśniach od nadgarstka, aż do barku.
 6. Rozcieranie – rozpoczyna się od palców i kieruje w stronę aż do barku. Rozcieranie ruchami kolistymi wykonuje się złączonymi palcami.
 7. Oklepywanie – ruchy oklepywania miotełkowego (swobodne, wyprostowane palce) wykonuje się od palców aż do barku.
 8. Głaskanie całej kończyny – rozpoczyna się od palców w kierunku, barku, klatki piersiowej i łopatki. Głaskanie wykonuje się całą dłonią.
 9. Wstrząsanie – ruchy potrząsania wykonuje się w ustawieniu kończyny masowanej w górze.

Bibliografia

 1. Mikołajewska E., Fizjoterapia po mastektomii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
Polecane produkty:
Rehabilitacja Wrocław
Autor: |2018-11-25T13:38:13+00:0028 Maj, 2011|Kategorie: Masaż, Układ limfatyczny|Tagi: , , , |1 komentarz

1 komenarz

 1. Masażysta 24 listopada 2016 w 00:25 - Odpowiedz

  Proponuje najpierw zrobić 10 masaży a później jest konieczna przerwa gdyż organizm się przyzwyczaja i masaż staje się mało skuteczny. Konieczna jest przerwa ok 7 dni i można kontynuować. Skuteczność automasażu zależy od siły jego wykonywania oraz preparatu jakiego się używa do jego wykonania.

Zostaw komentarz

Zadaj pytanie

Pytania do specjalisty on-line. Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukałeś, a sprawa jest dla Ciebie ważna – zadaj pytanie poprzez poniższy formularz. Nasi specjaliści z pewnością udzielą wyczerpujących odpowiedzi. Twoje pytanie i odpowiedź zostanie opublikowana w naszym serwisie, aby inni użytkownicy mogli się z nią zapoznać. Zapraszamy do kontaktu!