Sprawdzony Fizjoterapeuta

Automasaż to samodzielnie wykonywany przez pacjenta masaż w celu polepszenia przepływu krwi żylnej i chłonki. Ruchy wykonywane są w kierunku do serca.

Automasaż

Automasaż – kierunek i ułożenie

Masowanie zaczyna się od miejsc położonych bliżej tułowia i przesuwa obwodowo (bark, ramię, przedramię, ramię, dłoń, cała kończyna górna). Kończyna górna powinna być ułożona powyżej barku, na klinie przeciwobrzękowym.

Medfile

Zobacz również: Rehabilitacja po mastektomii.

Metodyka automasażu

  1. Głaskanie barku – rozpoczyna się od górnego obszaru ramienia. Następnie przechodzi się na bark i kieruje w stronę klatki piersiowej, a także łopatki. Głaskanie wykonuje się całą dłonią.
  2. Rozcieranie dłoni – rozcieramy wszystkie palce, po czym każdy palec osobno. W następnej kolejności rozciera się okolicę dłoniową śródręcza.
  3. Głaskanie całej kończyny – rozpoczyna się od palców w kierunku, barku, klatki piersiowej i łopatki. Głaskanie wykonuje się całą dłonią.
  4. Wyciskanie – wykonuje się od nadgarstka w kierunku dosercowym, aż do barku. Wyciskanie wykonuje się całą dłonią, która jest ułożona w chwyt szczypcowy (z jednej strony masowanej kończyny znajduje się kciuka, a z drugiej śródręcze i pozostałe palce).
  5. Ugniatanie – ruchy ugniatania w chwycie szczypcowym (chwytanie i puszczanie) wykonuje się na rozluźnionych mięśniach od nadgarstka, aż do barku.
  6. Rozcieranie – rozpoczyna się od palców i kieruje w stronę aż do barku. Rozcieranie ruchami kolistymi wykonuje się złączonymi palcami.
  7. Oklepywanie – ruchy oklepywania miotełkowego (swobodne, wyprostowane palce) wykonuje się od palców aż do barku.
  8. Głaskanie całej kończyny – rozpoczyna się od palców w kierunku, barku, klatki piersiowej i łopatki. Głaskanie wykonuje się całą dłonią.
  9. Wstrząsanie – ruchy potrząsania wykonuje się w ustawieniu kończyny masowanej w górze.

Bibliografia

  1. Mikołajewska E., Fizjoterapia po mastektomii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
Polecane produkty:

Aktualizacja:

Strefa Fizjoterapii