Szukaj

Plateau kości piszczelowej

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Plateau kości piszczelowej to nasada bliższa kości piszczelowej, będącej podstawową kością podudzia. Jej powierzchnia bliższa tworzy wspólnie z kością udową staw kolanowy, którego prawidłowa biomechanika jest niezbędna do poruszania się. Jednym z częstszych urazów ortopedycznych jest złamanie plateau kości piszczelowej.

Plateau kości piszczelowej

Plateau kości piszczelowej – anatomia

Koniec bliższy kości piszczelowej wchodzi w skład stawu kolanowego, dlatego można tu zidentyfikować powierzchnię stawową. Jest ona podzielona na dwie części zlokalizowane na dwóch kłykciach: przyśrodkowym i bocznym, przy czym ta leżąca na przyśrodkowym jest nieco większa i głębsza. Cała powierzchnia pokryta jest chrząstką szklistą, charakterystyczną dla wszystkich stawów. Oba kłykcie dzieli leżąca we wgłębieniu wyniosłość międzykłykciowa, w której pobliżu znajdują się guzki międzykłykciowe przyśrodkowy i boczny.

Do przodu i z tyłu wyniosłości międzykłykciowej rozpościerają się dwa pola międzykłykciowe: przednie i tylne, będące miejscem przyczepu odpowiednich więzadeł krzyżowych:

Koniec proksymalny kości piszczelowej obejmuje ponadto jej guzowatość, która służy za miejsce przyczepu więzadła rzepki.

Zobacz również: Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego.

Złamanie plateau piszczeli – przyczyny

Złamania plateau kości piszczelowej zalicza się do złamań stawowych, dlatego niewłaściwe postępowanie terapeutyczne może negatywnie rzutować na całą funkcję stawu kolanowego i kończyny dolnej. Do złamania może dojść zarówno wskutek urazu pośredniego, jak i bezpośredniego. Pośrednie są konsekwencją np. upadku z wysokości bądź gwałtownego przywiedzenia / odwiedzenia goleni przy ustalonej na podłożu stopie. Z kolei bezpośrednie urazy mogą być efektem wypadku samochodowego bądź powstają w momencie bezpośredniego uderzenia się w plateau kości piszczelowej.

tubapay
tubapay

Złamanie plateau kości piszczelowej – objawy

Złamanie plateau kości piszczelowej może generować rozmaite dolegliwości, najczęstszymi są jednak:

  • wysięk w stawie kolanowym, który pojawia się zazwyczaj kilka godzin po urazie;
  • ograniczenie zakresu ruchomości kolana;
  • niestabilność kolana (opcjonalnie, przy uszkodzeniu więzadeł stabilizujących kolano);
  • obrzęk kolana i miejscowe wybroczyny tej okolicy.

Warto zaznaczyć, że przy złamaniu plateau bocznego jednocześnie może dojść do uszkodzenia łąkotki bocznej, więzadła krzyżowego przedniego i więzadła pobocznego piszczelowego. Z kolei przy złamaniach plateau przyśrodkowego obserwuje się niekiedy uraz więzadła pobocznego strzałkowego, łąkotki przyśrodkowej lub więzadła krzyżowego, choć zagrożony jest też nerw strzałkowy i naczynia podkolanowe.

Złamanie plateau kości piszczelowej – diagnostyka

Podstawą rozpoznania złamania plateau kości piszczelowej jest RTG w projekcji przednio-tylnej oraz bocznej. Jednocześnie zleca się tomografię komputerową stawu kolanowego lub jego rezonans magnetyczny, aby określić ewentualne uszkodzenia tkanek miękkich.

Złamanie plateau kości piszczelowej – leczenie

Jeśli jest to konieczne, wykonuje się zabieg chirurgiczny mający na celu np. zszycie łąkotki czy więzadła, jeśli uległy one uszkodzeniu. Bez względu na konieczność operacji złamanie unieruchamia się w specjalnej ortezie, najczęściej w szynie CPM. Jednocześnie należy rozpocząć rehabilitację ruchową, która jest ważna już od pierwszej doby po urazie. Prezentuje się następująco:

  • okres szpitalny (do 2 tygodni) – ruchy bierne w bezbolesnym zakresie, ćwiczenia izometryczne i ćwiczenia przeciwzakrzepowe. W 1-3 dobie należy skupić się na pionizacji pacjenta i nauce chodzenia o kulach ortopedycznych. Pacjent powinien mieć założony stabilizator z ograniczonym wyprostem;
  • okres poszpitalny (2 tygodnie – 3 miesiące) – kontynuacja zwiększania zakresu ruchomości i wzmacnianie siły mięśniowej kończyny dolnej, przy poruszaniu się wciąż w odciążeniu. Ważne są ćwiczenia propriocepcji, zaś w 2. miesiącu wdraża się ćwiczenia w otwartym łańcuchu kinematycznym. Przed pełnym obciążaniem stawu kolanowego pacjent musi uzyskać zgięcie co najmniej 110 stopni, aby uniknąć następczej sztywności stawu;
  • okres późny (powyżej 3 miesięcy) – obciążanie kończyny, przywracanie właściwego wzorca lokomocji z uwzględnieniem prawidłowego ustawienia miednicy, ćwiczenia na rowerze stacjonarnym, ćwiczenia koordynacji nerwowo-mięśniowej.

Cała fizjoterapia powinna być prowadzona wyłącznie pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
  3. Ogrodzka K., Ridan T., Postępowanie fizjoterapeutyczne po złamaniach plateau kości piszczelowej, Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja, 2011.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.