RSQ Technologies

Każdy człowiek posiada skórę. Ma ona bardzo wiele funkcji w funkcjonowaniu naszego organizmu. Skóra jest jednym z najważniejszych narządów jakimi dysponuje ludzkie ciało.

Podstawowe funkcje skóry to:

 • ochronna
 • percepcyjna
 • diagnostyczna
 • termoregulacyjna
 • funkcja bariery chemicznej i odpornościowa
 • funkcja resorpcyjna.

Funkcje skóry

Funkcja ochronna skóry

Skóra ochrania narządy wewnętrzne przed wpływami środowiska zewnętrznego oraz utrzymuję równowagę między ustrojem, a otoczeniem. Chroni ona organizm przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak:

– urazy mechaniczne i chemiczne;
– zimno, ciepło oraz promieniowanie UV;
– utratą wilgoci;
– uciskiem, uderzeniem oraz otarciem;
– mikroorganizmy nie mają dostępu do organizmu, gdy nie jest uszkodzona powierzchni skóry;
– ochrona przed działaniem substancji chemicznych;
– ochrona przed wnikaniem drobnoustrojów i pasożytów;
– ochrona przed czynnikami mechanicznymi, fizycznymi, chemicznymi oraz bakteryjnymi.

Funkcja percepcyjna skóry

Skóra jest narządem zmysłu dotyku. Jest ona wrażliwa na ból i temperaturę. Odbiera ona bodźce ze świata zewnętrznego dzięki znajdującej się w skórze zakończeniom nerwowym, a następnie przekazuje je do układu nerwowego.

Funkcja diagnostyczna skóry

Skóra reaguje na procesy zachodzące w organizmie. Pod wpływem nadmiaru lub niedoboru substancji odżywczych, a także pod wpływem działania hormonów, budowa i wygląd skóry może ulec zmianom. Na przykład przy niedoczynności tarczycy skóra staje się sucha, pomarszczona i często spękana, pojawiają się charakterystyczne obrzęki. Zmiany alergiczne najczęściej występują na skórze. Zmiany na skórze mogą być również objawem chorób zakaźnych czy pasożytniczych. Często dzięki skórze możemy zdiagnozować czy nasz organizm posiada odpowiednie nawodnienie. Gdy jest ono zbyt małe skóra staje się bardzo sucha, cienka, często się łuszczy, brak jej elastyczności, bardzo szybko się starzeje, a także pojawiają się zmarszczki.

Sklep Spirulina

Kolagen do picia bioalgi


Funkcja termoregulacyjna skóry

Skóra bierze udział w regulacji temperatury organizmu, dzięki leżącym podskórnie naczyniom krwionośnym oraz przez owłosienie i gruczoły potowe. Pod wpływem niskich temperatur reakcją ochronną jest zwiększenie ukrwienia w naczyniach podskórnych czego przykładem są zaczerwienione od mrozu policzki czy dłonie, natomiast zbyt silne wychłodzenie powoduje reakcję odwrotną – skurcz naczyń włosowatych i bladość. W przypadku wysokiej temperatury otoczenia ciało musi się ochłodzić. Aby organizm się wychłodził skóra wydziela pot, który paruje z jej powierzchni i dzięki temu “zabiera” ciepło. Poprzez pot działa funkcja chłodzenia.

Funkcja bariery chemicznej i odporościowa

Skóra zawiera gruczoły łojowe i potowe. Gruczoły te wytwarzają na jej powierzchni “płaszcz kwasowo-lipidowy”. Kwaśny odczyn zbliżony jest do pH 5,5 dzięki temu chroni skórę przed drobnoustrojami oraz substancjami o odczynie zasadowym. Zmieszany z potem łój tworzy na powierzchni skóry cienką warstwę emulsji olejowo – wodnej, chroniącą skórę. Nadaje też skórze natłuszczenia co przeciwdziała jej wysychaniu i pękaniu. Dodatkowe natłuszczenie skóry chroni ją również, ale w mniejszym stopniu przed uszkodzeniami mechanicznymi, termicznymi, działaniem bardzo niskiej albo bardzo wysokiej temperatury.

Funkcja resorpcyjna

Skóra odgrywa bardzo ważną rolę w gospodarce wodno-tłuszczowej. Woda, która nieustannie przemieszcza się w stronę powierzchni ciała, dociera tu w niewielkiej ilości i od razu odparowuje. Nawet nieznaczne wysuszenie może uszkodzić barierę zapobiegającą utracie wody, powodując jeszcze szybsze wysychanie skóry, która staje się szorstka i pełna zmarszczek. Najbardziej zewnetrzną warstwą skóry jest naskórek, który ma właściwości resorpcyjne, czyli ma możliwości wchłaniania niektórych rozpuszczalnych w wodzie i tłuszczach substancji, takich jak:

 • witaminy;
 • kolagen;
 • wyciąg z ziół;
 • oleje roślinne;
 • hormony.

Są one zawarte w maściach, kremach, tonikach i wykorzystywane do różnych celów kosmetyczno-leczniczych. Każda substancja wchłonięta przez skórę dostaje się do jej wnętrza przez zrogowaciałą warstwę naskórka. Wchłanianie ułatwiają ujścia mieszków włosowych i gruczołów skóry.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław