Dermatolog to lekarz specjalista zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem chorób skóry. Aby bezpłatnie skorzystać z jego usług należy mieć skierowanie. Bez skierowania dermatolodzy przyjmują jedynie prywatnie. Do takiego specjalisty warto udać się w przypadku każdego problemu skórnego, który powoduje dyskomfort fizyczny lub psychiczny.
Czym zajmuje się dermatolog?
Do tej pory rozpoznano niezwykle dużo chorób skóry o różnej etiologii i różnym przebiegu. Rozpoznanie konkretnej jednostki chorobowej często przysparza specjalistom wiele problemów, gdyż istnieje szereg schorzeń dających niemal identyczne objawy. Niekiedy prawidłowe rozpoznanie choroby skóry trwa dłuższy czas i wymaga wielu badań. Dermatolog zajmuje się leczeniem między innymi:
- zakażeń bakteryjnych skóry – gruźlicy skóry, bakteryjnego zakażenia skóry;
- zakażeń wirusowych skóry – półpaśca, opryszczki, ospy wietrznej, mononukleozy zakaźnej;
- chorób pasożytniczych skóry – świerzbu, wszawicy;
- chorób łojotokowych skóry – trądzik pospolity, łojotok, trądzik różowaty;
- zakażeń grzybiczych skóry – łupież pstry, grzybica pachwin, kandydoza skóry, przewlekła grzybica skóry gładkiej, grzybica owłosionej skóry głowy;
- pokrzywek;
- atopowego zapalenia skóry;
- zaburzeń rogowacenia – liszaj płaski, łuszczyca, rybia łuska;
- chorób rumieniowych – rumień wielopostaciowy, rumień guzowaty;
- zaburzeń pigmentacji skóry, przebarwień;
- pieprzyków, znamion na skórze;
- chorób krwotocznych skóry;
- chorób o podłożu autoimmunologicznym – toczeń rumieniowaty układowy, twardzina, choroby tkanki łącznej;
- zaburzeń potliwości;
- chorób w obrębie paznokci.
Dermatolog specjalizuje się więc nie tylko w diagnozowaniu i leczeniu odrębnych jednostek chorobowych dotyczących wyłącznie skóry, ale również innych chorób ogólnoustrojowych, w przebiegu których pojawiają się dolegliwości skórne. Przykładowo, choroby autoimmunologiczne zazwyczaj dotyczą wielu narządów i układów, a manifestacje skórne są jedynie częścią ich przebiegu. Dermatolog musi zatem współpracować z innymi specjalistami i tym samym zapewnić choremu kompleksowe leczenie.
Należy wspomnieć, że dermatolog zajmuje się również leczeniem działań niepożądanych po zastosowaniu kosmetyków oraz dermatologicznymi aspektami menopauzy. Do tego lekarza możemy się zwrócić z każdym problemem skórnym – bez względu na to, z czym się on wiąże.
Specjalizacje dermatologii
Wybranie specjalizacji z dermatologii nie zmusza jednak do zajmowania się tymi wszystkimi chorobami, które zostały wymienione powyżej. Oczywiście istnieją dermatolodzy ogólni, jednak podejrzewając u siebie konkretną jednostkę chorobową można udać się do specjalisty, który rozwija się i pracuje w określonym kierunku dermatologii.
Wyróżniamy między innymi: dermatologię dziecięcą (choroby skóry u dzieci) czy dermatologię estetyczną (poprawa wyglądu skóry). Niektórzy specjaliści lepiej czują się w pracy z pacjentami autoimmunologicznymi, ściśle współpracując z dietetykami i reumatologami, zaś jeszcze inni specjalizują się w chorobach skóry głowy.
Wizyta u dermatologa
Wizyta u dermatologa wcale nie jest straszna i nie należy się jej obawiać. Na samym początku lekarz obejrzy zmiany skórne, które są dla pacjenta źródłem problemów. Już na podstawie oględzin można wysnuć pierwsze wnioski dotyczące choroby. Następnie przeprowadza się z pacjentem szczegółowy wywiad. Lekarz musi się dowiedzieć między innymi informacji takich jak:
- objawy współtowarzyszące dolegliwościom skórnym;
- czas wystąpienia pierwszych objawów;
- choroby ogólnoustrojowe, choroby przebyte, choroby występujące rodzinnie;
- przyjmowane leki – zarówno te stosowane długotrwale, jak i okresowo;
- alergie, nadwrażliwości;
- rodzaj występowania objawów skórnych – czy pojawiają się okresowo, po kontakcie z konkretnym preparatem, przy konkretnej
- pogodzie, czy może są długotrwałe i nie znikają samoistnie.
Po zebranym wywiadzie dermatolog może zbadać pacjenta tak zwanym dermatoskopem, czyli urządzeniem doświetlającym i powiększającym wykwity i zmiany skórne. W razie konieczności może pobrać wycinek do badania histopatologicznego. Bardzo często dermatolog wysyła pacjenta na ogólne badania krwi i badania bakteriologiczne.
Polecane produkty:
Olej z czarnuszki siewnej w płynie
Naturalny, nierafinowany, tłoczony na zimno olej otrzymywany z nasion czarnuszki siewnej pochodzących z ekologicznych upraw. Wykorzystuje się go przy różnego rodzaju problemach skórnych ... Zobacz więcej... | |
Czarnuszka (Nigella Sativa) w kapsułkach
Czarnuszka siewna to roślina, z której pozyskuje się olej o właściwościach potwierdzonych badaniami. W składzie zawiera m.in. niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), czyli takie, których organizm nie jest w stanie sam wytwarzać i musimy dostarczać Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Rycroft R., Robertson S., Wakelin S., Dermatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
- Habif T., Campbell J., Chapman M., Dinulos J., Zug K., Dermatologia – diagnostyka różnicowa, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2014.