Niewydolność krążenia to zagrażający życiu stan, który oznacza zmniejszenie przepływu krwi w organizmie. W związku z tym może dochodzić do niedokrwienia narządów.
Najczęstszym powodem niewydolności krążenia są choroby serca. Przez nie organ często nie jest w stanie pompować niezbędnej ilości krwi. By przedłużyć jakość swojego życia, niezwykle ważny jest kontakt z lekarzem i zastosowanie odpowiednich leków na poprawę funkcjonowania układu krążenia.
Niewydolność krążenia – objawy i przyczyny
Szacuje się, że w Polsce z niewydolnością krążenia może borykać się nawet 1 mln pacjentów. Niemniej ryzyko jej pojawienia się istotnie wzrasta po 70 roku życia i w tym okresie cechuje się dość wysoką śmiertelnością na poziomie ok. 10 proc. rocznie. Wyróżnia się niewydolność mieszaną, pochodzenia obwodowego i najczęstsza – pochodzenia sercowego.
W przypadku niewydolności sercowej można mówić o ostrej niewydolności serca, a także przewlekłej i zastoinowej. Diagnozuje się także niewydolność ze względu na rodzaj frakcji wyrzutowej (zmniejszoną, umiarkowaną, zachowaną). Można się spotkać również z komorowym rozróżnieniem niewydolności serca: lewokomorowa, prawokomorowa, obukomorowa.
Do najczęstszych przyczyn niewydolności krążenia pochodzenia sercowego zalicza się chorobę niedokrwienną serca oraz nadciśnienie tętnicze. Innymi czynnikami wyzwalającymi problem są:
- cukrzyca
- nadużywanie alkoholu, narkotyków i tytoniu
- nabyta lub wrodzona wada serca
- astma
- przewlekłe zapalenie oskrzeli
- marskość wątroby
- zatorowość płucna
- infekcje
- nadczynność tarczycy
- przyjmowane leki.
Jednym z pierwszych objawów świadczących o niewydolności krążenia pochodzenia sercowego są duszności. Niewydolność może przyjąć postać przewlekłą i postępować powoli, nie budząc dużych podejrzeń u chorego. Z kolei w przypadku niewydolności ostrej symptomy mają charakter nagły i gwałtowny.
Niemniej w obu postaciach poza dusznościami wyróżnia się takie objawy niewydolności krążenia jak: postępujące ogólne osłabienie z mniejszą tolerancją wysiłku fizycznego, kaszel, przyspieszone lub nieregularne bicie serca ze słabo wyczuwalnym tętnem, a także obrzęki kończyn, świszczący oddech, czy bladość skóry i zimne poty.
Leczenie farmakologiczne niewydolności serca
W niewydolności krążenia pochodzenia sercowego lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne oraz niefarmakologiczne. W celu podniesienia skuteczności farmakoterapii pacjent powinien zastosować się do wskazań niefarmakologicznych i zmienić nieco styl życia np.: ograniczyć ilość soli w diecie, przestać spożywać alkohol, palić papierosy czy zredukować masę ciała i wprowadzić w codzienność trochę aktywności.
Leków stosowanych w niewydolności krążenia jest wiele różnych rodzajów. Część jest refundowana. Wszelkie tego typu środki oferuje platforma liki24.pl. Pacjenci z niewydolnością mogą znaleźć na niej wszelkie niezbędne produkty, gdyż serwis dostarcza medykamenty sponad 1000 aptek w Warszawie, a analizując ceny i dostępność wyrobów daje możliwość kupienia ich nawet 30 procent taniej.
W leczeniu farmakologicznym niewydolności serca wyróżnia się takie leki jak: inhibitory konwertazy angiotensyny (ACEI), beta-blokery (leki beta-adrenolityczne), diuretyki (leki moczopędne) czy nitraty. W zależności od specyfiki i intensywności schorzenia oraz indywidualnych wyników diagnostycznych pacjenta leki na niewydolność krążenia pochodzenia sercowego są przepisywane w odpowiednim zestawie i proporcjach.
Leki moczopędne i ACEI na niewydolność
Tak na przykład diuretyki zawierające furosemid czy torasemid jak Toramide stosuje się w terapii skojarzonej np. z inhibitorami enzymu konwertującego angiotensynę (ACE, ang. angiotensin converting enzyme). Leki moczopędne powodują wzrost wydalania sodu. Dzięki temu można szybciej pozbyć się wody z organizmu.
Leki ACEI z kolei działają hipotensyjnie, co oznacza, że obniżają ciśnienie tętnicze krwi m.in. przez hamowanie skurczu mięśni i naczyń krwionośnych. Tego typu wyrób medyczny stosuje się w przypadku nadciśnienia tętniczego, objawowej niewydolności serca, a także w celu zapobiegania niewydolności serca u pacjentów z bezobjawową dysfunkcją lewej komory serca.
W ten sposób działa lek Enarenal. To jeden z kilkunastu zarejestrowanych w Polsce leków ACEI. Do pozostałych zalicza się m.in. Inhibace, Gopten, Lisiprol czy Polpril. Wszystkie z nich są również dostępne w katalogu online leków na niewydolność w liki24.pl
Niewydolność krążenia pochodzenia sercowego ma na ogół charakter postępujący. To oznacza, że nieustannie z biegiem czasu przeciążenie serca będzie narastało. Niemniej dzięki leczeniu farmakologicznym niewydolności można hamować postęp negatywnych skutków i niwelować dokuczliwe objawy. Jednak leczenie najczęściej zostaje podtrzymane do końca życia. Dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na wczesną profilaktykę, by uniknąć w przyszłości niechcianych chorób serca.
Artykuł sponsorowany