Niewydolność krążenia – objawy i leczenie farmakologiczne

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Niewydolność krążenia to zagrażający życiu stan, który oznacza zmniejszenie przepływu krwi w organizmie. W związku z tym może dochodzić do niedokrwienia narządów.

Niewydolność krążenia - objawy i leczenie farmakologiczne

Najczęstszym powodem niewydolności krążenia są choroby serca. Przez nie organ często nie jest w stanie pompować niezbędnej ilości krwi. By przedłużyć jakość swojego życia, niezwykle ważny jest kontakt z lekarzem i zastosowanie odpowiednich leków na poprawę funkcjonowania układu krążenia.

Niewydolność krążenia – objawy i przyczyny

Szacuje się, że w Polsce z niewydolnością krążenia może borykać się nawet 1 mln pacjentów. Niemniej ryzyko jej pojawienia się istotnie wzrasta po 70 roku życia i w tym okresie cechuje się dość wysoką śmiertelnością na poziomie ok. 10 proc. rocznie. Wyróżnia się niewydolność mieszaną, pochodzenia obwodowego i najczęstsza – pochodzenia sercowego.

W przypadku niewydolności sercowej można mówić o ostrej niewydolności serca, a także przewlekłej i zastoinowej. Diagnozuje się także niewydolność ze względu na rodzaj frakcji wyrzutowej (zmniejszoną, umiarkowaną,  zachowaną). Można się spotkać również z komorowym rozróżnieniem niewydolności serca: lewokomorowa, prawokomorowa, obukomorowa.

Do najczęstszych przyczyn niewydolności krążenia pochodzenia sercowego zalicza się chorobę niedokrwienną serca oraz nadciśnienie tętnicze. Innymi czynnikami wyzwalającymi problem są:

  • cukrzyca
  • nadużywanie alkoholu, narkotyków i tytoniu
  • nabyta lub wrodzona wada serca
  • astma
  • przewlekłe zapalenie oskrzeli
  • marskość wątroby
  • zatorowość płucna
  • infekcje
  • nadczynność tarczycy
  • przyjmowane leki.

Jednym z pierwszych objawów świadczących o niewydolności krążenia pochodzenia sercowego są duszności. Niewydolność może przyjąć postać przewlekłą i postępować powoli, nie budząc dużych podejrzeń u chorego. Z kolei w przypadku niewydolności ostrej symptomy mają charakter nagły i gwałtowny.

Niemniej w obu postaciach poza dusznościami wyróżnia się takie objawy niewydolności krążenia jak: postępujące ogólne osłabienie z mniejszą tolerancją wysiłku fizycznego, kaszel, przyspieszone lub nieregularne bicie serca ze słabo wyczuwalnym tętnem, a także obrzęki kończyn, świszczący oddech, czy bladość skóry i zimne poty.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Leczenie farmakologiczne niewydolności serca

W niewydolności krążenia pochodzenia sercowego lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne oraz niefarmakologiczne. W celu podniesienia skuteczności farmakoterapii pacjent powinien zastosować się do wskazań niefarmakologicznych i zmienić nieco styl życia np.: ograniczyć ilość soli w diecie, przestać spożywać alkohol, palić papierosy czy zredukować masę ciała i wprowadzić w codzienność trochę aktywności.

Leków stosowanych w niewydolności krążenia jest wiele różnych rodzajów. Część jest refundowana. Wszelkie tego typu środki oferuje platforma liki24.pl. Pacjenci z niewydolnością mogą znaleźć na niej wszelkie niezbędne produkty, gdyż serwis dostarcza medykamenty sponad 1000 aptek w Warszawie, a analizując ceny i dostępność wyrobów daje możliwość kupienia ich nawet 30 procent taniej.

W leczeniu farmakologicznym niewydolności serca wyróżnia się takie leki jak: inhibitory konwertazy angiotensyny (ACEI), beta-blokery (leki beta-adrenolityczne), diuretyki (leki moczopędne) czy nitraty. W zależności od specyfiki i intensywności schorzenia oraz indywidualnych wyników diagnostycznych pacjenta leki na niewydolność krążenia pochodzenia sercowego są przepisywane w odpowiednim zestawie i proporcjach.

Leki moczopędne i ACEI na niewydolność

Tak na przykład diuretyki zawierające furosemid czy torasemid jak Toramide stosuje się w terapii skojarzonej np. z inhibitorami enzymu konwertującego angiotensynę (ACE, ang. angiotensin converting enzyme). Leki moczopędne powodują wzrost wydalania sodu. Dzięki temu można szybciej pozbyć się wody z organizmu.

Leki ACEI z kolei działają hipotensyjnie, co oznacza, że obniżają ciśnienie tętnicze krwi m.in. przez hamowanie skurczu mięśni i naczyń krwionośnych. Tego typu wyrób medyczny stosuje się w przypadku nadciśnienia tętniczego, objawowej niewydolności serca, a także w celu zapobiegania niewydolności serca u pacjentów z bezobjawową dysfunkcją lewej komory serca.

W ten sposób działa lek Enarenal. To jeden z kilkunastu zarejestrowanych w Polsce leków ACEI. Do pozostałych zalicza się m.in. Inhibace, Gopten, Lisiprol czy Polpril. Wszystkie z nich są również dostępne w katalogu online leków na niewydolność w liki24.pl

Niewydolność krążenia pochodzenia sercowego ma na ogół charakter postępujący. To oznacza, że nieustannie z biegiem czasu przeciążenie serca będzie narastało. Niemniej dzięki leczeniu farmakologicznym niewydolności można hamować postęp negatywnych skutków i niwelować dokuczliwe objawy. Jednak leczenie najczęściej zostaje podtrzymane do końca życia. Dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na wczesną profilaktykę, by uniknąć w przyszłości niechcianych chorób serca.

Artykuł sponsorowany

Enedu
Enedu

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *