Szukaj
Szukaj

Objaw Bikelesa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Objaw Bikelesa występuje w przebiegu rwy ramiennej (barkowej). Opisał go polski neurofizjolog Gustaw Bikeles.

 

Czym jest rwa ramienna?

Rwa ramienna występuje najczęściej w efekcie stenozy kanałów korzeniowych w przebiegu spondylozy. Patologia najczęściej dotyczy poziomów C5-C6 oraz C6-C7, ponieważ to właśnie one są najbardziej obciążone czynnościowo. Dochodzi do powstawania wtórnych zmian zapalnych i ucisku odpowiednich korzeni nerwowych.

Objawem rwy ramiennej jest przeważnie jednostronny ból, który pojawia się nagle, zazwyczaj z samego rana tuż po przebudzeniu się. Towarzyszy temu promieniowanie do obszarów unerwianych przez uciskany nerw, parestezje, ograniczenie ruchów szyi czy bolesność w dole nadobojczykowym.

Jeśli doszło do ucisku nerwu na poziomie C5-C6 zauważa się ewentualne zaburzenia czucia w okolicach mięśnia naramiennego oraz zniesienie odruchów z mięśnia dwugłowego ramienia. Z kolei jeśli ucisk dotyczy poziomu C6-C7 zaburzenia czucia obejmują przeważnie tylną okolicę ramienia i przedramienia, a zniesienie odruchów dotyczy mięśnia trójgłowego ramienia.

Patronite
Patronite

Zobacz również: Zespół korzeniowy i rzekomokorzeniowy.

Objaw Bikelesa – wykonanie

Pacjent znajduje się w pozycji stojącej lub siedzącej. Unosi i odwodzi w stawie ramiennym do poziomu kończynę górną, w której zauważa się dolegliwości. Kończyna górna jest zgięta w stawie łokciowym, najlepiej do 90 stopni (tak, aby dłoń skierowana była czubkami palców w stronę sufitu). Następnie pacjent powoli prostuje kończynę górną w stawie łokciowym.

Interpretacja

Jeśli podczas prostowania kończyny górnej wystąpi charakterystyczny, znajomy ból można potwierdzić występowanie rwy ramiennej. Dolegliwościom bólowym towarzyszy promieniowanie i mrowienie.

Bibliografia

  1. Kwolek A., Fizjoterapia w neurologii i neurochirurgii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Piskorz J., Iłżecka J., Wójcik G., Kozak-Putowska D., Interwencyjne metody leczenia bólu w obrębie barku, Zdrowie i Dobrostan, 2/2014.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *