Szukaj
Szukaj

Wszystko, co musisz wiedzieć o DMAE

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Co to substancje nootropowe oraz jakie jest ich działanie?

Pojęcie „nootropowy” zostało użyte po raz pierwszy przez Corneliusa E. Giurgeę w 1973 roku, do opisania substancji, które aktywują funkcje poznawcze, takie jak zdolność zapamiętywania i uczenia się. Nazwa ta składa się z dwóch greckich słów: nöos, które oznacze myślenie oraz tropein, oznaczające prowadzenie. Mechanizm działania nootropików skupiony jest na małych naczyniach krwionośnych mózgu: żyłach i tętnicach. Nootropiki przyspieszając krążenie krwi dostarczają większą ilość tlenu oraz substancji odżywczych do mózgu. Popularne nootropiki to przykładowo DMAE, winpocetyna czy fosfatydylocholina. W tym artykule pochylimy się nad tym pierwszym.

Gym Beam

Czym jest DMAE i gdzie występuje?

DMAE (dimetyloaminoetanol, dimetyloetanoloamina, deanol) to naturalna substancja nootropowa, która znajduje się stale w niewielkich ilościach w mózgu. Jej zadaniem jest ogólne wsparcie koncentracji i wydajności psychicznej. Często nazywana jest związkiem zdrowego umysłu. Działa jako prekursor acetylocholiny, ułatwiając komunikację między komórkami nerwowymi oraz wspierając wydajne ścieżki nerwowe kluczowe dla szybkiego myślenia i koncentracji. DMAE zwiększa także odporność na stres. Pełni również funkcję przeciwutleniacza, zabezpieczając komórki i wrażliwe cząsteczki na uszkodzenia. Chroni przed tworzeniem się rodników nitroksylowych oraz przed oksydacją wywołaną żelazem. Pozytywnie wpływa też na płynność błon komórkowych. Według najnowszych badań reguluje również wydzielanie serotoniny i dopaminy, a także łagodzi objawy ADHD. Jego działanie przyczynia się także do lepszej jakości snu oraz poczucia energii w ciągu dnia.

Naturalnie DMAE można znaleźć przykładowo w owocach morza i rybach, takich jak łosoś, a także w kalmarach, sardynkach czy anchois.

Co to acetylocholina?

Acetylocholina z kolei to jeden z najważniejszych neuroprzekaźników. Występuje w obwodowym, środkowym i autonomicznym układzie nerwowym. Poziom acetylocholiny, na który wpływa DMAE, ma istotne znaczenie dla funkcjonowania zdolności poznawczych. Jej odpowiedni poziom jest niezbędny nie tylko dla procesów umysłowych – a jest potrzebna do formowania wspomnień, koncentracji i zdolności uczenia się, ale także dla koordynacji fizycznej i funkcjonowania mięśni – jest ważnym przekaźnikiem sygnałów nerwowych do mózgu i mięśni. Uważa się również, że DMAE może przeciwdziałać starzeniu, dlatego zdarza się, że występuje również w produktach kosmetycznych, które mają na celu wygładzenie zmarszczek.

Patronite
Patronite

Dla kogo DMAE?

DMAE jest najczęściej wybierany przez sportowców, osoby aktywnie fizyczne oraz wszystkich, którzy dążą do osiągnięcia szczytowej wydajności umysłu i ciała. Generalnie ujmując, DMAE to dobry wybór dla każdego, kto chce maksymalnie zadbać o swoje funkcje poznawcze, kondycję, wydajność i mikrokrążenie układu biologicznego.

Ze względu na naturalne pochodzenie, DMAE jest również doskonałą alternatywą dla syntetycznych wzmacniaczy poznawczych, wobec tego substancję tę docenią zwolennicy nieco bardziej organicznych rozwiązań.

Jak objawia się niedobór DMAE oraz jakie są skutki uboczne zażywania tej substancji?

Niedobór DMAE objawia się poprzez ogólne zmęczenie, dreszcze oraz osłabienie mięśni. Skutki uboczne zażywania substancji, z reguły nie powinny występować. U osób szczególnie wrażliwych mogą pojawić się przykładowo problemy z zasypianiem. DMAE nie należy stosować w okresie ciąży, a także nie jest zalecane jej stosowanie u osób chorujących na epilepsję.

Artykuł sponsorowany

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *