Szukaj
Szukaj

Choroba Creutzfeldta-Jakoba

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Choroba Creutzfeldta-Jakoba (ang. Creutzfeldt-Jakob disease, CJD) jest śmiertelną chorobą neurodegeneracyjną mózgu. Rozwija się w wyniku zadziałania czynnika nazywanego prionem, w efekcie czego w aż 90% przypadków wykazuje śmiertelność już w ciągu pierwszego roku. Nie ma sposobów na jej całkowite wyleczenie.

Choroba Creutzfeldta-Jakoba

Choroba Creutzfeldta-Jakoba – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną omawianej choroby jest działanie prionów. Prion to prawidłowe komórkowe białko PrPc po patologicznej konwersji, polegającej na zmianie jego struktury przestrzennej do PrPSc. W medycynie wyróżnia się 4 podstawowe postacie choroby zależne od etiologii:

  • sporadyczna – rozwija się wskutek spontanicznej zmiany konformacji białka prionowego;
  • rodzinna – powstaje wskutek mutacji genu PRNP kodującego białko prionu;
  • jatrogenna – związana z działaniami medycznymi (np. podanie hormonu wzrostu uzyskanego z przysadki pacjenta zakażonego formą sporadyczną choroby);
  • wariant vCJD – wywołana przeniesieniem encefalopatii gąbczastej bydła na człowieka przez spożycie zakażonych produktów pochodzenia zwierzęcego.

Najczęściej diagnozuje się postać sporadyczną choroby Creutzfeldta-Jakoba, która dotyczy nawet do 95% wszystkich pacjentów z omawianą chorobą. Infekcyjne cząsteczki prionowe w komórce wykazują zdolność wpływania i wywoływania zmian konformacyjnych normalnie składanych białek PrP (nieinfekcyjnych) w infekcyjne formy. W ten sposób białka prionowe mogą się powielać i infekować inne komórki organizmu.

Choroba Creutzfeldta-Jakoba – objawy

Sporadyczna postać choroby Creutzfeldta-Jakoba dotyka przeważnie pacjentów między 60. a 70. rokiem życia, nieznacznie częściej kobiety. Zazwyczaj trwa około 6-12 miesięcy, rozpoczynając się od niespecyficznych objawów takich jak depresja, problemy ze snem, utrata wagi. Dalsze podstawowe objawy kliniczne to:

Patronite
Patronite

Należy jednak mieć na uwadze, że objawy te nie zawsze występują wspólnie. Ponadto ich częstość, nasilenie oraz kolejność pojawiania się jest inna w różnych podtypach choroby Creutzfeldta-Jakoba. Choroba, tak jak wszystkie inne wywoływane przez priony, kończy się śmiercią, zwykle w ciągu 1 roku. Tak szybki zgon następuje u blisko 90% chorych.

Choroba Creutzfeldta-Jakoba – diagnostyka

Kluczowymi badaniami diagnostycznymi wykorzystywanymi w rozpoznawaniu choroby Creutzfeldta-Jakoba są:

Oceniając płyn mózgowo-rdzeniowy szczególną uwagę zwraca się na białko 14-3-3, wykrywane u ponad 90% chorych.

Choroba Creutzfeldta-Jakoba – leczenie

Choroba Creutzfeldta-Jakoba jest nieuleczalna i prowadzi zawsze do zgonu. Podejmuje się jednak leczenie objawowe, którego celem jest zwiększanie komfortu życia pacjenta i łagodzenie występujących, uciążliwych dolegliwości. Podstawą jest farmakoterapia, zwłaszcza przyjmowanie leków przeciwdrgawkowych, przeciwpsychotycznych, poprawiających pamięć, jak również odpowiednia dieta. Warto sięgać po medyczne preparaty żywieniowe, zapewniające podaż odpowiednio zbilansowanych składników odżywczych, niezbędnych do utrzymania organizmu w dobrej kondycji. Są one bogate we wszystkie witaminy i minerały.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kazula A., Kazula E., Choroby prionowe – charakterystyka, diagnostyka i terapia chorób prionowych, Farmakologia Polska, 65/2009.
  2. Sikorska B., Choroba Creutzfeldta-Jakoba i jej odmiany, Aktualności Neurologiczne, 11/2011.
  3. Ironside J., Wariant Choroby Creutzfeldta-Jakoba: aktualny stan wiedzy, Aktualności Neurologiczne, 11/2011.
  4. Nesteruk M., Nesteruk T., Ułamek-Kozioł M., Holak-Puczyńska A., Dorobek M., Choroba Creutzfeldta-Jakoba o początkowym przebiegu naśladującym otępienie z ciałami Lewy’ego – opis przypadku, Psychiatria Polska, 55/2021.
  5. Swarowska-Skuza M., Choroba Creutzfeldta-Jakoba – opis przypadków klinicznych, Neurologia po Dyplomie, 1/2019.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.