Szukaj
Szukaj

Otępienie

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Otępienie to stan chorobowy, w przebiegu którego dochodzi do postępującego upośledzenia funkcji poznawczych. Najczęściej występuje u ludzi starszych wskutek chorób neurodegeneracyjnych. Uważa się, że otępienie nie jest naturalnym zjawiskiem zachodzącym w organizmie człowieka, nawet wraz z upływem lat. Wskutek starzenia się dochodzi wprawdzie do osłabienia pamięci i koncentracji, jednak nie do takiego stopnia, aby utrudnione było codzienne funkcjonowanie, co ma miejsce w przebiegu większości postaci otępienia.

Otępienie

Otępienie – przyczyny

Istnieje wiele możliwych przyczyn otępienia. Mogą to być nie tylko choroby postępujące, lecz także choroby przewlekłe po przebytych uszkodzeniach mózgu. Najczęściej otępienie wiąże się z chorobami neurodegeneracyjnymi, których główną cechą są ograniczenia poznawcze i behawioralne (np. choroba Alzheimera), jednak równie dobrze mogą to być choroby neurodegeneracyjne, w których na pierwszym planie znajdują się zaburzenie ruchowe, a deficyty poznawcze występują dopiero w trakcie choroby (na przykład choroba Parkinsona, choroba Huntingtona). Rzadszymi przyczynami są:

 

Uszkodzenie mózgu prowadzące do wystąpienia otępienia może pojawić się też wskutek czynników farmakologicznych (przyjmowanie niektórych leków) lub toksycznych (zatrucia).

Rodzaje otępienia

W medycynie wyróżniamy następujące rodzaje otępienia:

 • łagodne zaburzenia poznawcze (MIC) – samodzielność w codziennym życiu zostaje zachowania, jednak miejsce mają już łagodne ograniczenia domen poznawczych. U części pacjentów nie stwierdza się postępującego charakteru dolegliwości;
 • otępienie typu Alzheimer – najczęściej występująca postać, będąca typowym otępieniem korowym. Dominują w niej zaburzenia pamięci i orientacji, a początek ma miejsce zwykle po ukończeniu 65. roku życia;
 • otępienie naczyniopochodne – do głównych przyczyn tej postaci możemy zaliczyć przewlekłą leukoencefalopatię naczyniową lub zawał niedokrwienny mózgu;
 • choroba Parkinsona z otępieniem – otępienie pojawia się bardzo często w przebiegu choroby Parkinsona;
 • otępienie czołowo-skroniowe – przeważają nieprawidłowości w zachowaniu lub mowie.

 

Każda postać otępienia jest dla pacjenta źródłem ogromnego niepokoju. Nierzadko wspólnie z otępieniem występuje depresja lub stany lękowe.

Patronite
Patronite

Otępienie – objawy

Obraz kliniczny można podzielić na 3 etapy. W pierwszym pojawiają się jedynie łagodne zmiany w zakresie sprawności intelektualnych, funkcjonalnych i związanych z zachowaniem. Pacjent może jednak radzić sobie z tymi deficytami, dlatego codzienna samodzielność zostaje zachowana. W drugim etapie pojawia się otępienie umiarkowane. Występują wyraźne zaburzenia pamięci i innych procesów poznawczych, jak również objawy psychotyczne (urojenia, omamy). Konieczna jest stała opieka nad pacjentem. Trzeci etap wiąże się natomiast ze znacznym ograniczeniem kontaktu werbalnego. Występują zaburzenia zachowania, w tym zachowania agresywne, a także zaburzenia snu, łaknienia i zdolności ruchowych. Konieczna jest stała opieka nad pacjentem.

Na wczesnym etapie otępienia mogą pojawić się następujące objawy, które powinny być dla osób najbliższych pacjentowi mocno niepokojące:

 • trudność w dobieraniu odpowiednich słów, zacinanie się podczas mówienia i błędy w pisaniu, których nie było dotychczas;
 • utrata motywacji;
 • wycofanie społeczne;
 • utrata zdolności obsługi prostych urządzeń lub trudności we właściwym zakładaniu ubrania;
 • zaburzona zdolność przewidywania;
 • słabe rozumienie zasad bezpieczeństwa;
 • częste gubienie rzeczy osobistych;
 • zapominanie o ważnych wydarzeniach lub gubienie się w drodze do domu.

 

W tym momencie rodzina powinna poszukać profesjonalnej pomocy, nawet jeśli pacjent twierdzi, że nic mu nie jest (co zdarza się bardzo często). Jest to zjawisko wyparcia problemu, które z całą pewnością nie zahamuje jego postępu.

Otępienie – leczenie

Nie ma sposobów na całkowite leczenie otępienia o charakterze postępującym, można jedynie spowalniać ten postęp. Kluczowe znaczenie mają więc:

 • pierwotna i wtórna terapia profilaktyczna naczyniowych czynników ryzyka i chorób (np. nadciśnienia tętniczego lub otyłości);
 • regularna aktywność fizyczna;
 • aktywne życie społeczne i intelektualne;
 • zrównoważone odżywianie się (rekomenduje się dietę śródziemnomorską uzupełnioną suplementacją koenzymu Q10 i Spiruliny).

 

Pacjent powinien natomiast unikać palenia papierosów, picia alkoholu i przyjmowania preparatów hormonalnych. Uzupełniająco, w przebiegu niektórych chorób (np. choroby Alzheimera) stosuje się leki poprawiające funkcje poznawcze, przekaźnictwo nerwowe w mózgu oraz przepływy krwi w naczyniach mózgu.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Felbecker A., Limmroth V., Tettenborn B., Choroby otępienne, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2020.
 2. Biechowska D., Orłowska E., Neuropsychologiczna charakterystyka wybranych zespołów otępiennych, Polski Przegląd Neurologiczny, 2/2012.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *