Masaż tkanek głębokich to jedna z podstawowych metod stosowanych w niemal każdej dziedzinie fizjoterapii. Warto mieć jego techniki w swoim wachlarzu umiejętności, ponieważ bardzo dobrze wzbogaca on terapię zarówno dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych. Może stanowić odrębną metodę, jak również poprzedza techniki mobilizacji stawów. Specjaliści i studenci fizjoterapii, którzy nie mają czasu na realne odbycie szkolenia z tej tematyki, mogą zdecydować się na Masaż tkanek głębokich – nagranie kursu stacjonarnego.
Masaż tkanek głębokich – nagranie kursu stacjonarnego
Na „Masaż tkanek głębokich – nagranie kursu stacjonarnego” składa się zestaw 37 filmów z pełnym zapisem odbytego kursu stacjonarnego w tej tematyce. Rozpoczyna się on wykładem teoretycznym, aby jeszcze lepiej zrozumieć: znaczenie i rolę masażu tkanek głębokich w fizjoterapii, teorię jego wykonania, wskazania i przeciwwskazania do jego wykonania czy anatomię ludzkiego ciała. Każdy dzień kursu stacjonarnego został podzielony na kilka różnych nagrań, aby jeszcze łatwiej i sprawniej się je oglądało:
- Dzień 1 – mechanika ciała, narzędzia, techniki;
- Dzień 2 – trening jakości czucia kontaktu z tkanką i trening czucia głębokości tkanki, grzbiet (anatomia i strategia pracy);
- Dzień 3 – powłoki brzuszne i przepona, mięsień biodrowo-lędźwiowy, mięsień czworoboczny lędźwi, obręcz barkowa (anatomia);
- Dzień 4 – obręcz barkowa (strategia pracy), ramię (anatomia i strategia pracy), przedramię (anatomia i strategia pracy), suplement: anatomia palpacyjna górnego otworu klatki piersiowej, szyi, głowy i twarzy, suplement: strategia pracy z górnym otworem klatki piersiowej, szyją, głową i twarzą;
- Dzień 5 – goleń, staw skokowy, staw rzepkowo-udowy, front uda;
- Dzień 6 – podeszwa stopy, łydka, pasmo naprężacza, grupa przywodząca, tylna strona uda;
- Dzień 7 – cieśń podbarkowa i mięsień naramienny, mięsień gruszkowaty, staw krzyżowo-biodrowy, podsumowanie kończyn dolnych;
- Dzień 8 – mięsień czworoboczny (część zstępująca), front szyi, mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy, staw skroniowo-żuchwowy.
Oglądając nagrania, zdobywa się pełną wiedzę teoretyczną, jak również obserwuje wszystkie ruchy masażu poszczególnych części ciała, prezentowane przez fizjoterapeutę na pacjencie. Każdy ruch jest dodatkowo tłumaczony w taki sam sposób, jak odbywałoby się to na szkoleniu stacjonarnym. Techniki można więc z łatwością ćwiczyć na domownikach lub znajomych, a także praktykować na swoich pacjentach.
Dlaczego warto znać techniki masażu tkanek głębokich?
Masaż tkanek głębokich zwiększa ruchomość stawów, rozluźnia tkanki miękkie (w szczególności mięśnie, ale i powięzi czy ścięgna), poprawia ich ukrwienie i odżywienie, działa przeciwbólowo. Stanowi wstęp do technik mobilizacji i manipulacji stawów (należy pamiętać, że każdorazowo muszą one być poprzedzone relaksacją tkanek miękkich, a masaż tkanek głębokich jest w tym celu bardzo dobrym narzędziem). Dodatkowo to forma terapii przyjemna dla pacjentów, dzięki czemu mogą oni maksymalnie się zrelaksować, co jest równie istotne dla efektów podejmowanych działań.
Masaż tkanek głębokich normalizuje pracę narządów wewnętrznych, przyspiesza regenerację uszkodzeń, zwiększa przepływ limfy. Decydując się na szkolenie w tym temacie, kursant staje się specjalistą z zakresu anatomii i fizjologii ludzkiego ciała, a dokładniej – narządu ruchu, struktur nerwowych czy narządów wewnętrznych. Wiedza ta jest wręcz kluczowa dla każdego fizjoterapeuty. Kurs online „Masaż Tkanek Głębokich – nagranie kursu stacjonarnego” pozwala natomiast zaoszczędzić czas, a do nagrań można w dowolnej chwili wrócić i ćwiczyć regularnie według prawidłowych technik.
Zobacz również: Kody rabatowe (na szkolenia i kursy z fizjoterapii).