Kości to podstawowy element „rusztowania” naszego organizmu. Zapewniają nam siłę, stabilność, ochraniają narządy wewnętrzne i umożliwiają poruszanie się. Aby zachować je w zdrowiu, koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na podaż pewnych składników odżywczych w naszej diecie: szczególnie wapnia i witaminy K2 oraz kwasów omega-3.
Właściwości kwasów omega-3 – wszystko, co musisz wiedzieć dla zachowania zdrowia
Kwasy tłuszczowe omega-3 należą do grupy niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Ludzki organizm nie potrafi samodzielnie syntetyzować tych kwasów, co oznacza, że musimy ich dostarczać wraz z pożywieniem, albo z suplementacją. Wyróżnia się trzy główne rodzaje kwasów omega-3. Pierwszy z nich to kwas alfa-linolenowy (ALA), który występuje w roślinach oleistych (np. len, orzechy włoskie). Drugi z nich to kwas eikozapentaenowy (EPA), jaki znajdujemy w tłustych rybach morskich (np. łosoś, makrela), podobnie jak ostatni omawiany kwas dokozaheksaenowy (DHA).
Kwasy omega-3 wykazują szereg prozdrowotnych właściwości. Do ich najważniejszych funkcji zalicza się działanie przeciwzapalne – hamują produkcję prozapalnych cytokin, przez co redukują toczące się stany zapalne w organizmie. Mogą wpływać na działanie układu odpornościowego, zwiększając jego wydajność. Chronią serce i układ krwionośny przez obniżanie ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu i trójglicerydów. Dodatkowo dowiedziono, że kwasy omega-3 mają działanie neuroprotekcyjne – poprawiają funkcje poznawcze i pamięć. Są niezbędne do prawidłowego działania narządu wzroku. Ich spożywanie w odpowiedniej ilości przez kobietę w ciąży warunkuje to, czy dziecko będzie rozwijać się prawidłowo pod względem neurologicznym.
Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Sprawdź artykuł: Kwasy omega 3 – właściwości
Wpływ kwasów omega-3 na zdrowie kości: kwasy ważne równie jak wapń
Badania naukowe dowodzą, że kwasy omega-3 odgrywają istotną rolę w utrzymaniu zdrowych kości. Ich dobroczynny wpływ obejmuje przede wszystkim wzmocnienie struktury kości. Zwiększają ich gęstość mineralną, co czyni kości bardziej odpornymi na złamania. Co więcej, duża podaż kwasów omega-3 w diecie zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy.
Kwasy omega-3 zalecane są w trakcie terapii zapalenia stawów: ich przeciwzapalne właściwości łagodzą ból i sztywność, przyspieszając powrót do zdrowia. Co ważne, kwasy omega-3, podobnie jak witamina K2, wspomagają wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego.
Dieta bogata w kwasy omega-3
Najlepszym sposobem na dostarczenie organizmowi kwasów omega-3 jest spożywanie tłustych ryb morskich przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Do dobrych źródeł kwasów omega-3 należą również rośliny oleiste, takie jak siemię lniane, orzechy włoskie czy nasiona chia, które można dodawać do dań głównych lub spożywać jako przekąskę między posiłkami. Kwasy omega-3 znajdziemy też w dobrej jakości olejach zimnotłoczonych, w szczególności oleju lnianym, rzepakowym czy oliwie z oliwek.
Co ważne, kwasy omega-3 znaleźć można również w jajach kurzych, a w szczególności w żółtku.
W przypadku niedoboru kwasów omega-3 w diecie można rozważyć suplementację. Należy jednak skonsultować się z lekarzem w celu dobrania odpowiedniej dawki i preparatu – zazwyczaj są one dobrze tolerowane, a lista przeciwwskazań jest bardzo krótka. Mimo to, przed włączeniem każdego produktu farmaceutycznego do regularnej diety dobrze jest zasięgnąć opinii specjalisty.
Artykuł sponsorowany